Metodes, kuras aizkavē vēnu slimības tālāku attīstību un atvieglo pašsajūtu
Ints Ūdris, "Veselības centra 4" asinsvadu ķirurgs, flebologs, Veselības centrs 4
Atsevišķos gadījumos – sākotnējus hroniskas venozas mazspējas simptomus var ārstēt terapeitiski, piemēram, pielietojot medikamentus, fizikālo terapiju un kompresijas terapiju. Tas uzlabos venozo atteci, taču maldīgi domāt, ka tie varētu būt brīnumlīdzekļi un ārstēšanas metode Nr.1. Tā ir tikai neliela daļiņa no pasākumu kompleksa pašsajūtas uzlabošanai. Šādi nav iespējams izārstēt varikozas vēnas un likvidēt vizuālus defektus.
Flebotropie (venotropie) līdzekļi ir tie medikamenti, kuri uzlabo vēnas sieniņas stāvokli, mazinot tās caurlaidību un neļaujot asins šūnām nokļūt ārpus vēnas. Tie uzlabo vārstuļu darbību, tonizē, sašaurina vēnu, mazina sāpes, iekaisuma procesus un trombu rašanās iespēju. Jo vieglākas sūdzības un izmaiņas, jo medikamentoza terapija sniegs labāku rezultātu. Piemēram, flebotropo līdzekļu lietošana labu rezultātu dod, ja pēc ilgstoša stāvoša vai sēdoša darba ir smagas kājas, vai dodoties garākā ceļojumā, atrodoties augstumā - kalnos un lidmašīnā. Ilgstoša šo medikamentu lietošana samazina kāju nogurumu, diskomforta sajūtu, pietūkumu. Tie ir lietojami visās HVM stadijās, taču jāatceras, ka vēnu vārstuļu bojājumu vai vēnu trombozi tie nelikvidē un smagākās HVM stadijās ir tikai kā viena no terapijas sastāvdaļām.
Šie medikamenti visbiežāk ir izgatavoti no augos sastopamajiem flavonoīdiem (japānas pagodas koks, ginkas koka lapas, apelsīni, vīnogas, kastaņi u.c..) vai arī ir dažādu vielu kombinācija. Pie flavonoīdiem var minēt tādu vielu kā okserutīni (mūsu valstī reģistrēti kā O-(ß-hidroksietil)-rutozīdi). Tos iegūst no Japānas pagodas koka ekstrakta. Ir zinātniski pierādīts, ka okserutīnus saturošie vazoprotektīvie preparāti ir droši, pacienti tos labi panes un tos var pat ieteikt grūtniecēm, sākot no ceturtā grūtniecības mēneša. Klīniskie (zinātniskie) pētījumi apstiprina okserutīnu efektivitāti asinsvadu stiprināšanā, tūskas mazināšanā, asins cirkulācijas uzlabošanā, tas, savukārt, palīdz efektīvi atvieglot slimības simptomus un apturēt tās pasliktināšanos. Ir klīniski pierādīts, ka arī kompresijas terapija var būt efektīvāka kopā ar okserutīnu lietošanu. Esot šādai kompleksai terapijai, tūskas samazinājums var būt lielāks.
Ārīgi lietojamie gēli un ziedes diemžēl neiesūcas dziļi audos. Pārsvarā tie satur nelielu spirta piedevu, tādēļ tiem ir patīkams atvēsinošs efekts, kas pacientam sniedz atvieglojumu. Gēlus un ziedes nevajadzētu lietot ilgstoši, jo ārīgi lietojamie medikamenti papildus vēl kairina ādu.
Vairāk informācijas:
Klientu ērtībām speciālisti konsultē un veic operācijas trīs vietās Rīgā: K. Barona ielā 115, tālr. 67847200, www.vc4.lv; Skanstes ielā 13, tālr. 67847102, wwww.edk.lv; (Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnika) un Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika). Klīnikas rīcībā ir 6 operāciju zāles un 3 dienas stacionāri. Pacientus konsultē arī VC4 filiālēs Grebenščikova ielā 1, tālr. 67144031 (Diagnostikas centrs) un Brīvības ielā 180, tālr. 67898980 (Diagnostikas nodaļa).
"Baltijas vēnu klīnikai" ir sadarbības partneri arī Latvijas reģionos (Daugavpilī, Kuldīgā, Liepājā, Ventspilī, Balvos, Preiļos, Rēzeknē, Līvānos).