medicine.lv skaitļos

Lietotāji online426
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Mentālās saslimšanas darba vidē: Kā palīdzēt? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Mentālās saslimšanas darba vidē: Kā palīdzēt?

Darbavietās bieži vien var nākties saskarties ar lielāku vai mazāku stresu. Tāpat arī var gadīties dažādas problēmas, kas beigu beigās var novest pie profesionālās izdegšanas, depresijas, vēl nopietnākām mentālās veselības problēmām vai pašnāvības riskam. Kā stāsta "Kognitīvi biheiviorālas terapijas centra" un krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā terapeite Inese Lapsiņa, pirmais solis problēmas risināšanā ir saruna.

Mentālās veselības trīs balsti

Autors: atbalsts
Autors: atbalsts

Lai cilvēks būtu harmonijā ar sevi, viņam dzīvē ir nepieciešami trīs balsti: attiecības (ģimene, partnerattiecības, bērni, draugi, kolēģi); profesionālā izaugsme (izglītība, darbs, profesionālā izaugsme); pašattīstība (hobiji, intereses, laiks sev). Savukārt, lai cilvēks labāk spētu pārvarēt stresu, emocionālu spriedzi, spētu atjaunot resursus, nepieciešams: miegs, sabalansēts uzturs; dienas režīms, attiecības un kontaktēšanās ar citiem; aktivitātes. Tas nozīmē, ka, ja kāds no šiem elementiem iztrūkst, tad pastāv lielāks risks iedzīvoties dažādās mentālās veselības problēmās.

Pastāv veidi, kā mentālās veselības problēmu risku darba vidē ir iespējams samazināt.  Ir jāspēj samērot slodzi un optimizēt darba vidi. Arī neergonomiska darba vide, nepietiekams materiālais nodrošinājums un liela slodze var kļūt par iemeslu veselības problēmām. Tāpat nepieciešams nodrošināt atbalstu, ja tāds nepieciešams. Liela nozīme ir arī profesionālām kolēģu attiecībām un skaidrībai par to, kāda ir darbinieka loma uzņēmumā.

Nevajag uzņemties "glābēja" lomu

Banner 280x280

Autors: atbalsts
Autors: atbalsts

Ja tomēr ir redzams, ka kolēģim ir nepieciešama palīdzība, jāsāk ar sarunu. Pirmkārt, uzrunāt pašu kolēģi: "Esmu pamanījis, ka… Ievēroju tevī izmaiņas… Vai un kā es varu tev palīdzēt? Mani uztrauc tavs noskaņojums/uzvedība. Kā varu tevi atbalstīt/palīdzēt?" Ir svarīgi aprunāties ar kolēģi un, ja nepieciešams, pastāstīt, kur un kāda veida atbalstu var meklēt un saņemt. Tāpat arī var piedāvāt iespēju pārrunāt ar darba devēju vai personāldaļas speciālistu darba slodzes vai pienākumu maiņu, ja darbs rada spriedzi, izdegšanu, bet pašam kolēģim ir neērti par to runāt. Iedrošini kolēģi pārrunāt veselības jautājumu ar darba devēju vai tiešo darbu vadītāju, vai personāldaļas speciālistu. Ja uzņēmumā ir organizācijas psihologs-konsultants, tad iedrošini kolēģi doties pie darba vietā pieejamā speciālista.

Taču jāatceras tas, ka kolēģiem nevajag uzņemties "glābēja" lomu. Palīdzoši ir piedāvāt savu atbalstu, negaidot, ka kolēģis to uzreiz pieņems. Ja kolēģis atsaka, tad nevajag uzspiest savu palīdzību, bet gan atgādināt: "Labi, šobrīd nevajag, bet zini, ja ir nepieciešams, noteikti pasaki man." Ja iepriekš ir bijušas kopīgas aktivitātes, hobiji ar šo kolēģi, tad var aicināt tos atjaunot. Bet nevajag censties visu laiku "vilkt" kolēģi, piemēram, darīt kolēģa vietā vai "piesegt", jo tas nepalīdz atveseļoties vai uzņemties iniciatīvu pašam cilvēkam, kurš ilgstoši jūtas depresēts, nomākts, trauksmains.

Kur meklēt palīdzību?

Runāt par mentālo veselību nav viegli. Tas var šķist pat biedējoši, neērti. Taču šīs sarunas ir nozīmīgas cilvēkiem, kuriem ir grūts laiks – krīze, traumas, saslimšana, emocionālas grūtības. Tāpēc, pirms iesakāt kolēģim vērsties pie speciālista, labāk sākumā viņu uzklausiet un aprunājieties. Lai uzsāktu veiksmīgu sarunu, uzrunājiet kolēģi sirsnīgā un mierīgā veidā. Sarunai jābūt dabiskai, nesamākslotai un nesasteigtai – aptuveni 10-15 minūtes garai. Kolēģi nevajadzētu pārtraukt vai steidzināt, bet gan uzmanīgi uzklausīt. Neizrādi savas emocijas, piemēram, izbrīnu, nosodījumu. Labāk pajautā: "Ko tu vēlies, lai tev palīdzu? Kā varu palīdzēt?"

Ja kolēģis runā par pašnāvības domām, dzīves bezjēdzību, pajautā tieši: "Vai tev ir bijušas domas par pašnāvību?" Tas ir mīts, ka runāšana par pašnāvību padara to vairāk iespējamu. Nelieto neskaidrus izteikumus, piemēram: "Tu taču sev neko nedarīsi? Nedari muļķības!" Ja kolēģis saka, ka grib izdarīt pašnāvību, tad turpini sarunu un mudini kolēģi meklēt palīdzību. To var saņemt, zvanot uz krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" atbalsta tālruni 67222922 vai 27722292 (visu diennakti septiņas dienas nedēļā), sazinoties ar ģimenes ārstu vai tuviniekiem (ģimenes locekļiem, tuviem draugiem). Arī cilvēki, kuri satraucas par savu kolēģu mentālo veselību, var meklēt palīdzību pie speciālistiem, zvanot uz tiem pašiem atbalsta tālruņiem.  

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...