Menstruālā cikla izmaiņas ignorēt nedrīkst
Tavu menstruālo ciklu ietekmē visdažādākie faktori, un nelielas izmaiņas visbiežāk nav iemesls satraukumam. Taču, ja menstruāciju nav vispār vai tās pēkšņi pavada gluži netipiski simptomi, ir laiks vērsties pie ārsta.
Menstruāciju pēkšņi nav vispār
Ja vien neesi grūtniece, menstruāciju pazušanu nedrīkst atstāt bez ievērības. Menstruāciju kavēšanās iemesls var būt hormonu līdzsvara trūkums, vairogdziedzera darbības traucējumi, pāragra menopauze, pārlieku liels stress, neveselīga diēta vai pārmērīgas fiziskās aktivitātes. Nenotiekot menstruācijai, nenoārdās dzemdes gļotādas funkcionālais slānis, kā rezultātā var rasties palielināts daudzums patoloģisko šūnu, palielinot vēža risku.
Tāpat menstruācijas kavējas dažādu saslimšanu un iekaisumu ietekmē, tāpēc ir īpaši būtiski laikus apmeklēt speciālistu.
Menstruāciju krampji pēkšņi kļuvuši intensīvāki
Intensīvi menstruālie krampji vai sāpes iegurnī var liecināt par endometriozi – izplatītu saslimšanu, ko raksturo dzemdes gļotādai līdzīgu audu atrašanās citos orgānos. Audiem veidojoties ārpus dzemdes, tie, tāpat kā dzemdes gļotāda, ik mēnesi noārdās, taču noārdīšanās galaprodukti netiek izvadīti no ķermeņa, radot sāpes un iekaisumu.
Lai gan slimības cēloņi vēl nav līdz galam noskaidroti, pētījumi apliecina, ka pirmais signāls par endometriozi var būt stipras sāpes pirms menstruācijām vai to laikā.
Asiņošana menstruāciju starplaikos
Ja pamani asiņošanu laikā, kad tev nav menstruāciju, nekavējoties vērsies pie ārsta. Tā var liecināt par dzemdes cistu, polipu, infekciju vai pat pirmsvēža saslimšanu.
Stipra asiņošana, kas turpinās ilgāk nekā desmit dienas
Ja tavas menstruācijas pēkšņi kļuvušas neierasti stipras, tas var liecināt par kādu medicīnisku saslimšanu, piemēram, dzemdes fibroīdu vai polipu. Spēcīgā asiņošana var izraisīt anēmiju jeb mazasinību
Izteikts premenstruālais sindroms (PMS)
Izteikti pirmsmenstruālie sindromi var liecināt par disforiskiem traucējumiem (PMDT). PMDT raksturīgas izteiktas garastāvokļa svārstības, nervozitāte, agresija, uzmanības traucējumi, nemitīga izsalkuma sajūta, depresija un citas izteiktas pazīmes, kas nopietni ietekmē tavu ikdienišķo ritmu. Atsevišķos gadījumos, lai mazinātu diskomfortu, nepieciešams lietot medikamentus.
Hormonāli traucējumi
Dažādas saslimšanas – astma, diabēts, depresija, artrīts un citas – var būtiski saasināties tieši periodā pirms menstruācijām. Pārdzīvojot hormonālas svārstības, kas notiek šajā laikā, organisms nespēj pilnvērtīgi cīnīties ar slimību. Konsultējies ar savu ārstu – iespējams, šajā laikā tev jāmaina medikamentu lietošanas ieradumi.