medicine.lv skaitļos

Lietotāji online180
Aktīvie uzņēmumi12755
Nozares raksti12025
Ekspertu atbildes21477
Menopauze : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Menopauze

Banner 280x280

Gribam to atzīt, vai nē, bet sievietes dzīve ir pakļauta hormonu diktātam. No tiem ir atkarīga ne tikai mūsu veselība, bet arī vitāli svarīgas dzīvības norises, prieks un labsajūta. Hormoni mūs ietekmē pubertātē, fertilajā vecumā un arī menopauses laikā.

Menopauze (klimakss) - klimakss tulkojumā no grieķu valodas (klimax) nozīmē kāpnes. Tas ir pārejas periods, kad pakāpeniski izbeidzas olnīcu funkcija.

 

Priekšlaicīga menopauze – pāragrs (pirms 45 gadu sasniegšanas) olnīcu izsīkums. Tas var notikt vairāku iemeslu dēļ, piemēram, pēc ķirurģiskas vai radioloģiskas terapijas onkoloģisku slimību gadījumos, arī pēc dažu medikamentu lietošanas, kā arī citu ārēju vai iekšēju faktoru ietekmē.

 

Sievietes olnīcas ražo trīs hormonus- estrogēnus, progestīnus jeb progestagēnus un vīrišķos hormonus - androgēnus. Vislabākā hormonu "kompozīcija" ir līdz 30 gadu vecumam. Normālā menstruālā ciklā estrogēni un progestīni ir it kā līdzsvarā. Pēc 30 gadu vecuma olnīcu darbība pakāpeniski sāk pavājināties un rada hormonu līdzsvara izmaiņas, kas pēc 35 gadu vecuma jau liek par sevi manīt, signalizējot ar dažādām nepatīkamām pašsajūtām un veselības problēmām. Vispirms sāk samazināties progestīni, organismā veidojot izteiktu estrogēnu pārsvaru, kas spēj izraisīt ne tikai fizisku un garīgu diskomfortu, bet arī dažādas ginekoloģiskas slimības. 

 

Menopauzes anatomija

 

Simptomi:

Fiziskie simptomi: krūšu piebriešana un sāpes, attīstās mastopātija, sāpīgas mēnešreizes, palielināta asiņošana mēnešreižu laikā, biežas galvassāpes, izmaiņas matu, nagu un ādas struktūrā, svara pieaugums, karstuma viļņi, pastiprināta svīšana, maksts un urīnceļu atrofija, izmaiņas mutes dobumā, paaugstināts asinsspiediens.

Psihoemocionālie simptomi: garīgais nogurums, PMS simptomi arī pārējā cikla laikā, nemiers, enerģijas trūkums, depresija.

Uzvedības traucējumi: pavājinās atmiņa un koncentrēšanās spēja, , reibonis, izmainīta seksuālā interese.

 

Diagnostika:

Hormonu līmenis menstruālā cikla laikā nepārtraukti svārstās un katrai sievietei tas notiek individuāli. Laboratoriskos izmeklējumos var noteikt hormonu sastāvu rādītājus, bet tas neko īpašu nedos. Ja nepieciešams noskaidrot, cik daudz hormonu izstrādā olšūnas un kā tie mainās, tad parasti nozīmē divreizējus hormonu izmeklējumus viena menstruālā cikla laikā, 3. un 21. cikla dienā. Tomēr šis rādītājs ir relatīvs, jo hormonu līmeni ietekmē arī vairogdziedzera funkcijas un citas slimības, kas veicina olnīcu darbības izsīkumu. Diemžēl nav nekādu pārliecinošu prognostisku rādītāju faktoru, kas palīdzētu noteikt, līdz cik gadu vecumam sievietei būs mēnešreizes un cik ilgi funkcionēs olnīcas. Daudzām sievietēm grūtniecība neiestājas hormonu līmeņa izmaiņu dēļ, tomēr 35- 45- 50 gadu vecai sievietei nekad nevar teikt, ka viņa var neizsargāties un brīvi dzīvot dzimumdzīvi, ka bērnu nebūs. Par to ir jāpārliecinās gan sonogrāfijā, gan hormonu izmeklējumos, un kaut arī ir daudz tādu rādītāju, kas apliecina hormonu līdzsvara izmaiņas, tomēr neko pavisam droši prognozēt nevar.

 

Ārstēšana

Ja sieviete sāk just menopauzes simptomus, kas sāk kļūt traucējoši ikdienas dzīvei, noteikti ir jādodas pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa, lai veiktu izmeklēšanu un saņemtu konsultāciju par iespējamām ārstēšanas metodēm.

Parasti ārsti iesaka izmantot trīs metodes:

 

Veselīgs dzīvesveids: regulāras, biežas ēdienreizes ar sabalansētu uzturu un samazinātu sāls, tauku un kofeīna daudzumu, regulāra fiziskā aktivitāte, pēršanās pirtī, smēķēšanas un alkohola patēriņa ierobežošana, regulārs miegs, dusmu un stresa menedžments;

 

Vitamīnu un uztura bagātinātāju lietošana: daži augu ekstrakti satur vielas ar estrogēnu īpašībām – fitoestrogēnus. Šie fitoestrogēni ir sojas pupiņās, linsēklās, sarkanajā āboliņā. Tāpat ir ieteicams papildus uzņemt kalciju un mikroelementus.

 

Hormonu aizstāj terapija (HAT): HAT var palīdzēt sievietei tikt pāri olnīcu izsīkumam, kompensējot to kā trūkst, lai nebūtu nepatīkamo simptomu. Lietojot HAT īslaicīgi, samazinās trauksmes, karstuma viļņi, svīšana, bezmiegs un citas veģetatīvās nervu sistēmas traucējumu izpausmes. Lietojot HAT ilglaicīgi, saglabājas kaulu blīvums, neveidojas sirds un asinsvadu slimības, resnās zarnas vēzis un samazinās Alcheimera slimības risks.

 

Fakti un dati:

  • Estrogēna pārprodukciju organismā var veicināt arī ekoloģiskais faktors – tāpēc jālieto ekoloģiski tīra produkcija;
  • Hormonu disbalanss var būt viens no demences – vecuma plānprātības attīstības faktoriem, kā arī veicināt dažādu atkarību un depresiju attīstību. Daudzas sievietes menopauzes laikā itin bieži sāk spēlēt azartspēles;
  • Abi dzimumi pēc 30 gadu vecuma apmēram vienādā ātrumā zaudē vīrišķos hormonus, tāpēc bieži vien vīrieši vecumdienās kļūst līdzīgi sievietēm;
  • Ja sieviete ir aptaukojusies, viņai ir trīs reizes lielāks krūts vēža risks, savukārt, ja sieviete 3 reizes nedēļa nodarbojas ar sportu, viņai ir četras reizes mazāks krūts vēža risks;
  • Trauslajām un slaidajām sievietēm menopauzes laiks var būt ļoti smags, jo arī zemādas tauku slānī atrodas sievišķie hormoni;
  • Sievietes spēj sasniegt orgasmu arī sešdesmit un septiņdesmit gadu vecumā – galvenais ir laba pašsajūta.

 

Menopauzes laiks ir dabisks process un sieviete var ar to tikt galā. Ir tikai jāieklausās pašai sevī, jāpadara sava dzīve interesantāka un nepieciešamības gadījumā jāatrod uzticams speciālists, kas palīdzēs pārvarēt menopauzes laiku.

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes