medicine.lv skaitļos

Lietotāji online312
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Meli - mūsu psiholoģiskās veselības indikators : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Meli - mūsu psiholoģiskās veselības indikators

Foto: STOCK.XCHNG.

Katrs no mums kaut reizi mūžā ir kādam samelojis. Un, visticamāk, ne reizi vien. Kāpēc mēs to darām, kāda ir melu funkcija un sekas? Kas ir meli un kāpēc tie ir vesela raksta vērti?

Pētot literatūru par šo tēmu, ātri pamanīsiet, ka daudzi autori apgalvo – mēdz būt attaisnotie meli. Neskatoties uz to, neviens no viņiem neuzņemas atbildību minēt konkrēti, kādos gadījumos meli ir pieļaujami. Vai esat dzirdējuši viedokli, ka meli var būt pat dižciltīgāki par taisnību, ka atsevišķās dzīves situācijās meli var tikt uztverti kā pienākums, kā goda lieta? Vai cilvēkam uz nāves gultas var un vajag teikt patiesību? Bieži vien esmu dzirdējusi viedokli, ka ar patiesību var otru nogalināt vai arī pārlikt savas problēmas uz cita pleciem.

Kā ir īstenībā? Tiesa gan, ne vienmēr cilvēki ir gatavi uzņemt un pieņemt mūsu godīgās atbildes. Daudziem ir pazīstamas sajūtas, ka kāds mūsu uzticēto informāciju sāk izmantot pret mums, sāk pārlieku satraukties vai pat pārmest. Secinājums – nebūtu pateicis, nerastos problēmas. Bieži vien daudziem attiecības ar meliem sākas bērnībā, kad tie palīdz pa kluso iepazīt visu aizliegto, izvairīties no nevēlamiem apstākļiem. Kurš no mums nav saņēmis dusmīgu vecāku skatienu, kad kaimiņiem izpļāpājām visu patiesību par sadzīvi ģimenē? Secinājums – par dažu patiesību ir dārgi jāmaksā, atsevišķās situācijās ieteicams izlikties, ka viss ir daudz labāk, nekā ir patiesībā. Kurš no mums nav saņēmis nosodošu skolotāja vai pat klasesbiedru reakciju un skaitliski paustu vērtējumu dienasgrāmatā, kad esam brīvi izteikuši savu viedokli par kādu mums īpaši sirdij tuvu literāro darbu? Secinājums – nedrīkst brīvi paust savu viedokli, ja ir vēlēšanās pabeigt skolu. Kurš no mums nav ticis pieķerts melos un tā vietā, lai aizdomātos par melu bīstamību, ir lauzījis galvu par to, kas meļu ķēdē nav bijis līdz galam pārdomāts? Sanāk, ka mēs melojam bērnībā, lai būtu tādi, kādi mēs esam. Mazi būdami, mēs bieži vien vienkārši nevaram izvēlēties cilvēkus un apstākļus mums apkārt. Meli palīdzēja mums izdzīvot.

Beidzot esam lieli! Tagad jau mēs paši varētu izvēlēties cilvēkus sev apkārt, kuri ir gatavi uztvert un pieņemt mūs tādus, kādi esam, bet kaut kā neizdodas. Mēs tik ļoti esam pieraduši pie meliem, ka vairs nespējam tos atdalīt no mūsu dzīves, no mūsu rakstura. Bērnībā iegūtais priekšstats, ka nedrīkst dalīties ar mājās notiekošo, pārvēršas kauna izjūtā par sadzīves apstākļiem, tuviniekiem un radiniekiem... Pieņēmums, ka nedrīkst izteikt savu viedokli, transformējas kautrīgumā un pašpārliecinātības trūkumā.

Visbriesmīgākais šajā situācijā ir tas, ka cilvēks vairs nav spējīgs atšķirt un apzināties, kas viņa dzīvē ir meli un kas – patiesība. Bieži vien to ir ļoti grūti izdarīt, te var palīdzēt profesionālis. Psiholoģijā šo parādību sauc par aiziešanu no realitātes, kas vairāk nekā jebkas cits ir mūsu psiholoģiskās veselības indikators. Jo vairāk mums ir drosmes skatīties realitātei tieši acīs, nevis bēgt no tās, jo dzīvāki un veselāki mēs esam.

Noteikti esat dzirdējuši sakāmvārdu: "Gudri meli ir labāki par dumju patiesību." Par to noteikti var strīdēties, jo patiesība nevar būt dumja, patiesība vienkārši ir patiesība. Tas ir fakts, kas pastāv neatkarīgi no cilvēku pārliecības, spriedumiem, uztveres, cerībām u.c. Cilvēki mēdz piešķirt patiesībai dažādus labākus vai sliktākus raksturojumus, atšķirīgi tos interpretēt, bēgt no tās. Ja attiecībās ar partneri jūtamies nemīlētas un nenovērtētas, tad tā vienkārši ir un viss.

Banner 280x280

Atgriežoties pie jautājuma, vai ar patiesību var nogalināt? Noteikti var. Jo vairāk cilvēks bēg no realitātes, nespēj to pieņemt, jo traumējošāka viņam var būt patiesība. Cilvēks, kurš vēlas zināt patiesību, parasti pats nojauš neizbēgamo, liek to manīt citiem un prasa patiesas atbildes uz saviem jautājumiem. Svarīgi ir atcerēties, ka nogalināt var arī ar meliem.

Toties pārliecinājos, ka atsevišķos gadījumos ar patiesību nav jāuzbāžas, jo daži cilvēki nav spējīgi un nevēlas to pieņemt. Un tā vairs nav melošana. Tā ir patiesības paturēšana pie sevis līdz mirklim, kad cilvēks pats izteiks vēlmi šo patiesību atklāt. Ir jāatceras, ka, lai spētu uzņemt patiesību, cilvēkam sevī ir jāatrod lielas drosmes rezerves. Un bieži vien tās viņam uzreiz nav pieejamas.

Lai kādi būtu meli: apzināti vai neapzināti, vērsti uz sevis vai uz tuvāko aizsargāšanu, uz uzmanības sev vai citiem pievēršanu, kāda labuma iegūšanas nolūkos vai slinkuma skaidrot patiesību dēļ, nevainīgas izdomas vai pārmērīga iestrēgšana sapņos par labāku nākotni, psiholoģijā tie tiek uztverti kā aizsargmehānisms, kas attālina no cilvēka psiholoģiskajai veselībai nepieciešamās realitātes apzināšanas.

Raksta autore Žanna Jaunbrāle, praktizējošā psiholoģe, projekta "PalīdzībaTev.lv" vadītāja

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...