Meditācija – prāta nomierināšanai un pilnveidošanai
Meditēšana mūsu dzīvē ienes pozitīvas pārmaiņas un tālejošus ieguvumus: tā palīdz pazemināt stresa līmeni, iepazīt savas sāpes, izprast saikni ar apkārtējiem, fokusēties un kļūt laipnākiem pašiem pret sevi. Ja arī tu esi nolēmis sākt rūpēties par sava prāta veselību meditējot, tev, ļoti iespējams, ir radušies vairāki jautājumi. Ar ko un kā sākt? Kādi ir meditācijas pamati? Kādas ir izjūtas? Ko sagaidīt? Pirmais meditācijas priekšnosacījums, kas jāņem vērā, ir regularitāte un laika atrašana sev.
Autors: meitene_medite_pie_juras
Varbūt tu gribi sākt meditēt, jo vēlies būt mierīgāks, justies mazāk saspringts vai stiprināt savas koncentrēšanās spējas. Iespējams, meditēšana ir daļa no tavas personības pilnveidošanas plāna, bet varbūt tu vēlies uzlabot attiecības ar apkārtējiem. Lai kāds arī būtu iemesls, prāta trenēšana meditācijas ceļā var pilnībā pārveidot tavas dzīves perspektīvu.
Kā uzsākt meditāciju?
Autors: kalendars_septembris_2020
Meditācijas priekšrocības sajutīsi vien tad, ja patiešām uzsāksi un arī piekopsi regulāru tās praksi. Ja iespējams, nododies tai vismaz dažas reizes nedēļā. Skaidri nosaki sev laiku, kad to veiksi – sākotnēji 10 vai 15 minūtes – un kur varēsi sēdēt netraucēti.
Lai izveidotu ieradumu, ir nepieciešama disciplīna un neatlaidība, tāpēc rutīnas ievērošana – tajā pašā laikā un vietā – palīdzēs izkopt savu meditācijas praksi. Daudzi cilvēki to apvieno ar kādu citu ieradumu, piemēram, zobu tīrīšanu, lai būtu droši, ka atcerētos veltīt laiku arī meditācijai. Daudziem tā ir pirmā lieta, ar kuru tiek uzsākta diena, lai gan ir jāatrod laiku, kas atbilst tieši tavam grafikam, vai tas būtu no rīta, pēcpusdienā vai vakarā.
Velc tādu apģērbu, kas tev patīk – galvenais ir tas, lai tev pašam būtu ērti un tu justos komfortabli.
Meditācijas process
Autors: sieviete_koncentrejas_uz_elposanu
Tu vari meditēt iekštelpās vai ārā, drīksti sēdēt uz grīdas, spilvena, sola, krēsla vai jebkā cita, kas tev der. Nav obligāti nepieciešams sēdēt lotosa pozā. Iesācējiem ieteicams izmantot parastu krēslu, jo viņi vēl tikai iepazīstas ar šo praksi. Sēdēšana uz krēsla palīdzēs veidot pareizu pozu: mugurai jābūt taisnai, kaklam atslābinātam, zodam nedaudz nolaistam. Rokas brīvi novieto klēpī vai uz ceļgaliem.
Meditācijas process ir vienkāršs: apsēdies, aizver acis, koncentrējies uz elpošanu un ļauj prātam darīt savu. Šī ir tā prasme, kurā nav nepieciešams kaut ko sasniegt. Iekārtojies ērti un esi gatavs dažas minūtes sēdēt mierīgi. Koncentrējies uz savu ieelpu un izelpu un izjūti to. Seko savai elpai, ieelpo dziļi, izplešot vēderu, un pēc tam lēnām izelpo, ļaujot vēderam atkal saplakt.
Esi pacietīgs un saprotošs pret sevi
Autors: meitene_meditacija_kalnos_15045573_623x427
Aizverot acis un izpildot pirmās vadītās meditācijas nodarbības norādījumus (klātienē vai ar ieraksta palīdzību), tu, visdrīzāk, attapsies, ka tavs prāts ir aizņemts, apjucis, saspringts un nemierīgs. Tas, ka esi izvēlējies sēdēt un meditēt, nebūt nenozīmē, ka tūdaļ sasniegsi dziļu mieru, jo meditācija ir ilglaicīgs un pacietību paģērošs process.
Tava uzmanība nenovēršami aizklīdīs citur, un tas ir tikai normāli. Kad esi pamanījis, ka tavs prāts ir nomaldījies – pēc dažām sekundēm, minūtes vai piecām – savu uzmanību no jauna pievērs elpai. Esi laipns un iecietīgs pret savu prātu – nenosodi sevi, ja tam gadās aizklīst pie domām un ikdienas notikumiem.
Meditāciju noslēdz ar laipnību; kad esi gatavs, uzmanīgi pacel skatienu (ja acis ir aizvērtas, atver tās). Veltī mirkli un apzinies visas apkārtējās skaņas. Pavēro, kā tavs ķermenis šajā mirklī jūtas. Apzinies savas domas un emocijas.