Mediķu ieteikumi drošai līgošanai
Ik gadu īsi pēc Jāņiem aptiekās ir vērojamas garas rindas. Līgotāji cīnās ar pēc svētku sekām, ko bieži vien izraisa neuzmanība ugunskuru vai grilu tuvumā, bīstamas izklaides uz ūdens, pārēšanās, kā arī insektu un dzīvnieku kodumi. A/S "Sentor Farm Aptiekas" farmaceiti ir apkopojuši vērtīgus padomus, kā sagatavoties Jāņiem tā, lai mājas aptieciņā būtu viss nepieciešamais.
Krietnais negadījumu skaits, lustīgi svinot Līgo svētkus, mudina ārstus un farmaceitus vēlreiz atgādināt par drošības pasākumiem, līgojot piemājas dārzā vai pie dabas. "Atrodoties pie uguns vai grila, esiet īpaši uzmanīgi, lietojot speciālo degmaisījumu. Viena neveikla kustība ar šo šķidrumu var radīt apdegumus un traumas. Pārliecinieties, vai jūsu mājas aptieciņā ir līdzeklis pret apdegumiem," – brīdina Jeļena Antonova "Mēness aptieka" farmaceite.
Farmaceiti atgādina, ka īpaši jāuzmana ir mazgadīgi bērni. Jebkura ķīmiska šķidruma izdzeršana var nopietni traumēt bērna iekšējus orgānus. "Ja ir konstatēts, ka iedzerts degmaisījums vai cits ķīmisks līdzeklis, nekādā gadījumā nedrīkst izraisīt vemšanu, jo šāda rīcība var vēl palielināt risku šķidruma iekļūšanai plaušās un novest pat pie letāla iznākuma," brīdina Jeļena Antonova.
Vienlaikus Jāņu naktī, "meklējot papardes ziedu" jāatceras par to, ka mežā vai krūmājā rodams ne vien "kaisles uzliesmojums", bet sastopamas arī ērces un čūskas. Atrodoties brīvā dabā, būtu vērtīgi turēt pie rokas pretinsektu līdzekli, kā arī apaut gumijas zābakus. Tas samazinās kodumu risku.
Tāpat īpašu piesardzību farmaceiti aicina ievērot, izvēloties pārtiku svētku galdam. "Ieraugot daudzveidību veikalu plauktos, mēs bieži vien uz galda saliekam kopā gan zivis un gaļu, gan dārzeņus, gan alkoholu. Rezultātā mūsu kuņģis vienkārši piesaka streiku un atsākas sagremot visu, ko apēdam īsajā naktī. Lai izvairītos no šīs nepatīkamas situācijas, iesākam turēt mājas aptieciņā bezrecepšu fermentu medikamentus. Neēdiet arī pārāk daudz salda, sāļa un cepta, kā arī nelietojiet medikamentus kopā ar alkoholu!" norāda farmaceite.
Farmaceiti brīdina arī par piesardzību ar "vakardienas ēdieniem", lai tie no rīta nenodarītu kaitējumu jūsu veselībai. Ja parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēderā, jāvēršas pie dežūrārsta. "Ļoti bieži cilvēki pēc pirmās palīdzības vēršas tuvākajā aptiekā. Taču jāatceras, ka farmaceits nav ārsts un nevar precīzi noteikt, vai jums ir, piemēram, pārkaršanas sekas vai gremošanas traucējumi. Simptomi šajos gadījumos ir visai līdzīgi, taču sekas pašārstēšanās gadījumā varētu būt arī dramatiskas. Tāpēc laicīgi uzziniet dežūrārsta pieņemšanas laiku jūsu dzīvesvietā vai tur, kur sagaidāt svētkus," uzsver farmaceite.
Ja tomēr notikusi nelaime un gūta smaga trauma vai pēkšņi pasliktinājies veselības stāvoklis svētku laikā, ātro palīdzību var izsaukt, zvanot 113. Savukārt, ja svētku brīvdienās nepieciešams mediķa padoms vai konsultācija vieglāku traumu vai saslimšanu gadījumos, padomu varēs saņemt pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
Komentāri
-
23.11.2017 14:20 Mums Jāņos vienmēr ir līdzi aerosols Comsi, tas labi palīdz pirmai palīdzībai pret apdegumiem, ja kāds pieķēries pie karstas ogles, mazina arī kukaiņu pumpu niezi u.c. -
06.06.2017 14:57 Mums Jāņos vienmēr ir līdzi aerosols Comsi, tas labi palīdz pirmai palīdzībai pret apdegumiem, ja kāds pieķēries pie karstas ogles, mazina arī kukaiņu pumpu niezi u.c.