Mediķu arodbiedrība lūdz VM novērst vārda brīvības ierobežojumus, ko darbiniekiem noteicis NMPD (papildināts)
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ir nosūtījusi Veselības ministrijai vēstuli, kurā lūdz novērst nesamērīgus vārda brīvības ierobežojumus, ko darbiniekiem noteicis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD).
Arodbiedrība ir konstatējusi, ka NMPD vadība 2024. gada 28. oktobrī (dažas dienas pirms pretrunīgi vērtēto darba organizācijas izmaiņu publiskošanas) ir apstiprinājusi iekšējo normatīvo aktu “Informācijas sniegšana plašsaziņas līdzekļiem ikdienā un ārkārtas situācijās”. Minētais dokuments cita starpā nosaka, ka plašsaziņas līdzekļa pārstāvim darbinieks “informāciju vai interviju drīkst sniegt tikai tad, ja konkrētajā gadījumā ir saņemts NMPD direktora vai Komunikācijas nodaļas deleģējums”. Tas praktiski izslēdz iespēju darbiniekam brīvi paust savu personīgu viedokli presei par jautājumiem, kas saistīti ar NMPD.
Ir saprotams, ka NMPD saviem darbiniekiem uzliek par pienākumu saziņā ar plašsaziņas līdzekļiem par jebkuru jautājumu, tostarp arī par privātu un esot ārpus darba vides, ievērot ārējos normatīvos aktus (nedalīties ar klasificētu informāciju vai ziņām par pacientu). Taču prasība ar komunikāciju neradīt “kaitējumu Dienesta reputācijai” praktiski izslēdz jebkādas darbinieka tiesības publiski apšaubīt darba devēju “reputāciju” (lēmumus, rīcību, attieksmi, u. c.).
LVSADA ieskatā minētie NMPD iekšējā normatīvā akta nosacījumi nesamērīgi ierobežo darbinieku tiesības uz vārda brīvību un kritiska viedokļa paušanu, jo ir pretrunā gan ar Latvijas Republikas Satversmes 100. pantu, gan ar vairākām citām Latvijas Republikas tiesību normām.
LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris: “Šādus vārda brīvības ierobežojumus parasti ievieš tad, ja ir vēlēšanās kaut ko slēpt no sabiedrības un turēt cilvēkus bezierunu paklausībā un bailēs. Te ir atbilde žurnālistiem, kuri pēc novembra sākumā Latgalē rīkotajiem NMPD pasākumiem jautāja, kāpēc darbiniekus bija tik grūti pierunāt uz viedokļa paušanu!”
LVSADA sagaida, ka Veselības ministrija bez liekas vilcināšanās atcels NMPD ieviestos nesamērīgos vārda brīvības ierobežojumus, atzīstot to par spēkā neesošiem kopš apstiprināšanas brīža.
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta komentārs:
"Dienestā ir ļoti daudz procedūru un vadlīniju dažādiem darba organizācijas aspektiem, sākot no tā, kā notiek izsaukumu pieņemšana un brigāžu vadība, kā tiek organizēts brigāžu darbs, kā materiāltehniskā aprīkojuma iegāde un aprite, līdz procedūrām, kas atspoguļo darba aizsardzības nosacījumus, pretepidemioloģiskos pasākumus, kompetenču pilnveides procesus, ārkārtas situāciju vadību u. c. Visas procedūras regulāri tiek pārskatītas un aktualizētas.
Kārtība, kas paskaidro, kā dienestā tiek nodrošināta operatīva informācija sniegšana plašsaziņas līdzekļiem, ir spēkā jau 12 gadus. Visi pamatprincipi palikuši nemainīgi arī šobrīd. To aktualizēt bija nepieciešams, jo pēdējo gadu laikā būtiski mainījusies dienesta struktūra un operatīvā darba struktūrvienības, uz ko bija atsauces rīcībām iepriekšējā procedūrā. Jaunā kārtība pielāgota aktualai situācijai, struktūrvienību nosaukumiem.
Un otra būtiska nepieciešamība līdzšinējās procedūras aktualizēšanai – ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un arvien pieaugošo NMPD nozīmi valsts drošības sistēmā, būtiski mainījušies arī dažādi drošības aspekti, par kuriem dienestā atbild ikviens darbinieks. Mums ļoti svarīgi sargāt ne tikai pacientu un personas datu drošību, bet ievērot arī NMPD telpu, ēku un teritoriju, gan arī NMPD informācijas sistēmu, ierīču un programmu drošības jomā paaugstinātos aizsardzības pasākumus. Mums ir būtiski, lai mēs mazinātu iespējamās sekas saistībā ar šo drošības pasākumu neievērošanu, tādēļ ir nepieciešama darbinieku konsultēšana par šiem aspektiem pirms intervijas. Darbiniekiem nav liegts izteikties par darba organizācijas jautājumiem. Dienesta darbinieki regulāri tiek intervēti un sniedz informāciju plašsaziņas līdzekļos par dažādiem ar NMPD darbu saistītiem jautājumiem, tostarp gan dispečercentra mediķi, brigāžu mediķi, atbildīgo jomu speciālisti u.c. Šī procedūra paredz, ka darbinieki nevar NMPD darba vidē vai darba formā pārstāvēt valsts dienestu, piemēram, reklamējot politiskās partijas, reklamējot komercuzņēmumus un to pakalpojumus u.c. situācijās, kas nav saistītas ar NMPD darbību."