medicine.lv skaitļos

Lietotāji online415
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Mediķi: Šoziem smagākās bērnu traumas gūtas, vizinoties ar piepūšamiem objektiem  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Mediķi: Šoziem smagākās bērnu traumas gūtas, vizinoties ar piepūšamiem objektiem 

Šī gada ziema paliks atmiņā ne tikai ar skaisto sniegu un salu, bet arī lielo bērnu traumu skaitu. Smagākās traumas šogad gūtas, vizinoties no kalna ar dažādiem piepūšamiem objektiem, stāsta mediķi. Tikmēr statistika rāda, ka gada griezumā visvairāk traumu bērni gūst tieši siltajos mēnešos, liecina  apdrošināšanas sabiedrības "Compensa Life" dati. Tāpēc pavasara gaidās mediķi un apdrošinātāji aicina vecākus laikus padomāt un praktiski sagatavoties drošām bērnu āra aktivitātēm, iegādājoties ķiveres un citus aizsarglīdzekļus.

Tas ir mīts, ka bērniem viss sadzīst viegli

Bērnu slimnīcā pēc šļūkšanas ar piepūšamiem pūšļiem šoziem nonāca bērni ar smagām galvas traumām, augšstilbu un apakšstilbu lūzumiem, izmežģītām gūžu locītavām, iekšējo orgānu bojājumiem. Bērnu, kas būtu traumas guvuši, slidojot vai slēpojot, bija salīdzinoši maz, stāsta Uldis Bergmanis, BKUS traumatologs ortopēds.

Daudziem pieaugušajiem maldīgi  šķiet, ka nekas jau traks nebūs, ja bērns salauzīs roku vai kāju. Taču tas ir mīts, ka bērniem pēc traumām viss sadzīst tik viegli un ātri kā kaķēniem, norāda  Roberts Fūrmanis, anesteziologs, reanimatalogs, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsts, Latvijas dzīvības glābšanas asociācijas prezidents.

"Pēc jebkuras traumas ir vajadzīgs ilgs atlabšanas periods, kas nevienam nav viegls. Ja, piemēram, pusotru vai divus gadus vecs bērns salauž kāju, viņam pēc tam jāmācās staigāt no jauna," uzsver R. Fūrmanis.

Smagas sekas uz mūžu

Banner 280x280

"Uzskatu, ka bērnu traumatismu neizdosies mazināt, kamēr vecākiem nebūs noteikta atbildība un sodi par to, ka viņu bērni neievēro drošības pasākumus. Ir divas konkrētas lietas, kas var mazināt smago traumu daudzumu: ierobežot iespējas bērniem ziemā šļūkt no kalna ar dažādiem piepūšamiem objektiem, ar kuriem tiek attīstīts ļoti liels ātrums un šādi braucamie nav regulējami, vasarā – lēkāt uz batuta. Šīs ir situācijas, kad ne bērns, ne vecāki neko nevar kontrolēt," saka U. Bergamanis.

"Trakākais, ko šoziem redzēju – man garām pabrauca mašīna, aiz kuras aptuveni pusotru metru garā virvē piesietās ragaviņās sēdēja bērns. Diemžēl ir pieaugušie, kuri spēj mācīties tikai no savām kļūdām. Viņiem var stāstīt, ka bērns šādi var gūt smagas traumas, ka pēc galvas traumām sekas var būt uz mūžu: kustību traucējumi, paralīze, redzes bojājumi, krampji, bet vai viņi ieklausīsies?" skarbs ir R.Fūrmanis. Ārsti atgādina – vizināties aiz braucoša transporta līdzekļa ir likumpārkāpums, kas nopietni apdraud cilvēka drošību un dzīvību.

Pirmajā sniegotajā šī gada nedēļas nogalē 9. un 10. janvārī vien ar dažādām traumām Bērnu slimnīcā tika uzņemti 110 bērni, kas ir divreiz vairāk nekā nedēļas nogalēs pirms ziemai raksturīgu laikapstākļu iestāšanās. Savukārt laikā no 11. līdz 17. janvārim, kad turpinājās brīvlaiks 1. - 4. klašu skolēniem, slimnīcā vērsās kopumā 233 bērni un 38 no visām traumām tika gūtas, vizinoties ar ragaviņām, liecina BKUS apkopotie dati.

Vasara – traumām bagātākais laiks

Autors: vasaras_traumas
Autors: vasaras_traumas

Ziema aiziet, bet vecākiem jāpatur prātā, ka tieši siltie gada mēneši ir tie, kuros dažāda veida traumas bērnus apdraud visbiežāk.  Par laimi, parasti tās nav nopietna rakstura – tie ir sasitumi, nobrāzumi, viegli smadzeņu satricinājumi, stāsta Viktors Gustsons, "Compensa Life" valdes loceklis un Latvijas filiāles vadītājs.

 "Pēc garās ziemas un Covid-19 ierobežojumiem paredzams, ka bērni būs īpaši noilgojušies pēc izklaidēm brīvā dabā. Lai pirmās saulainās dienas neapēnotu sāpes un sabojāta veselība, aicinu vecākus laikus padomāt par aizsarglīdzekļu iegādi – drošības ķiverēm, ceļu un elkoņu sargiem, un atgādināt bērniem par to pareizu lietošanu. Ir ļoti svarīgi ar bērniem pārrunāt arī drošu uzvedību uz ielas, drošības noteikumus uz šūpolēm, batutiem un rotaļu laukumos," uzsver V.Gustsons.

Apzinoties, ka no traumām pilnībā izvairīties nav iespējams, daudzi vecāki izvēlas  bērnus apdrošināt pret nelaimes gadījumiem, kas negaidītu traumu vai veselības sarežģījumu gadījumā pēc traumas ļauj saņemt finansiālu atbalstu. Biežākās traumas, kuru dēļ tiek izmantota apdrošināšana, ir lūzumi un mīksto audu bojājumi, stāsta V. Gustsons. Īpaši aktīvi tiek apdrošināti bērni, kuri nodarbojas ar augsta riska sporta veidiem kā motosports, BMX un citi.

Labākais skaidrošanas veids – pašu piemērs

Jāatceras, ka bērnu drošībai ārpus telpām visvairāk jāpievērš uzmanība brīdī, kad viņi sāk izmantot dažādus pārvietošanās līdzekļus: velosipēdus, skrejriteņus, žiroskūterus un citus, atgādina mediķi.

"Par drošību ziemas, pavasara, vasaras prieku laikā ir jādomā un jārunā, bet nevajag arī krist otrā galējībā – ja vecāki bērnam pārspīlēti stāstīs par traumu risku, viņam radīsies pretreakcija. Labākais skaidrošanas veids ir pašu piemērs. Ja ir līdzekļi, lai iegādātos sev un bērnam slēpes, velosipēdu, skrituļdēli, tad jābūt naudai, par ko piepirkt atbilstošu ķiveri un citus drošības līdzekļus. Un - tos lietot!" saka R.Fūrmanis.

Jāatgādina, ka 2020. gada trīs vasaras mēnešos Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā tika sasniegts antirekords – vasaras laikā pēc gūtām traumām medicīnisko palīdzību meklēja turpat 6000 bērni, kas bija par 700 vairāk nekā 2019. gadā. No visām bērnu traumām absolūti lielākā daļa jeb 96% ir kritieni, sasitumi u. c.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...