Medikamentu trūkums Latvijā: Kā rīkoties? Skaidro farmaceite
Līdzīgi kā Eiropu arī Latviju šobrīd īslaicīgi skar medikamentu deficīts, kas nozīmē to, ka farmācijas nozarē trūkst zāles, kas var palīdzēt mazināt dažādus gripas, Covid-19 un saaukstēšanās simptomus, piemēram, paaugstinātu temperatūru, aizliktu degunu un kakla sāpes. Kā vislabāk palīdzēt sev un saviem tuviniekiem saglabāt labu veselību vīrusu sezonā, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.
“Pēdējā mēneša laikā gripa, Covid-19 un citu vīrusu izraisītas slimības, kā arī saaukstēšanās skar ļoti daudzus iedzīvotājus. To izjūtam ne tikai mēs, bet arī farmācijas nozare kopumā. Pie farmaceitiem vēršas arvien vairāk cilvēku ar sūdzībām par dažādiem saslimšanas simptomiem – kakla sāpēm, iesnām, paaugstinātu temperatūru klepu u. c. Tik liels pieprasījums ir būtiskākais iemesls atsevišķu medikamentu trūkumam Latvijā. Tāpat nozīmīgs iemesls ir ģeopolitiskā situācija pasaulē, kuras dēļ ir ierobežota dažādu medikamentu izejmateriālu pieejamību un radušās problēmas loģistikā, kas savukārt ietekmē medikamentu pieejamību visā Eiropā,” stāsta “Euroaptieka” valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova.
Skaidrojot, kāpēc tik daudzus iedzīvotājus Latvijā šosezon skar dažādas saslimšanas, farmaceite min vairākus iemeslus: “Šī ir pirmā ziema, kad nav būtiski ierobežojumi, nav obligātas sejas maskas un jāievēro distanci. Cilvēki arī mazāk pievērš uzmanību roku higiēnai, tik aktīvi neizmanto dezinfekcijas līdzekļus kā tas bija pandēmijas laikā. Kopumā cilvēki ir atgriezušies pirms pandēmijas ierastajā dzīvē – dodas uz darbu, dažādiem izklaides pasākumiem, ciemos, svin svētkus tuvinieku un draugu lokā, kā arī bērni apmeklē skolu, bērnudārzus, kas arī veicina straujāku dažādu vīrusu izplatību. Tāpat daudzu cilvēku imunitātei ir grūtāk adaptēties straujo laikapstākļu maiņas dēļ.”
Visvairāk trūkst bērniem paredzēto medikamentu – kā rīkoties vecākiem?
Bērnu vecāki ir tie, kuri šobrīd visvairāk izjūt medikamentu deficītu farmācijas nozarē – tieši bērniem paredzētie preparāti, piemēram, antibiotikas, bērnu suspensijas, temperatūru mazinošie līdzekļi un sīrupi trūkst. Šo līdzekļu sastāvā ir tādas aktīvās vielas kā ibuprofēns un paracetamols, kas nozīmē, ka, ja vienmēr varēja paļauties, ka aptiekās būs nopērkami temperatūras pazemināšanai paredzēti preparāti, tad šobrīd vecākiem ir jābūt gataviem meklēt alternatīvas. Piemēram, kā risinājumu var izvēlēties tabletes un košļājamās kapsulas, kas būs piemērotas bērniem no septiņu gadu vecuma. Arī bērniem līdz septiņu gadu vecumam var dot tabletes, bet pirms tam noteikti jākonsultējas ar farmaceitu par pareizo devu. Bērniem, kuri vēl nemāk norīt tableti, var izmantot svecītes jeb supozitorijus. Vecākiem ir ieteikums jau uzreiz ar ārstu pārrunāt iespējas aizvietot izrakstītās antibiotikas un ierasti lietotos medikamentus, kuri pašlaik var nebūt pieejami aptiekās.
Vai šobrīd ir ieteicams veidot medikamentu uzkrājumus?
Lai arī plaši tiek apspriests medikamentu deficīts farmācijas nozarē Latvijā un cilvēku satraukums par to ir saprotams, der atcerēties, ka zāļu krājumi aptiekās tiek regulāri atjaunoti, līdz ko tas ir iespējams. Lielais pieprasījums var likt domāt par krājumu veidošanu savā mājas aptieciņā, taču nodrošināšanās bez vajadzības pie labas pašsajūtas, rada vēl lielāku pieprasījumu un deficītu pēc zālēm tiem cilvēkiem, kuriem šobrīd tas patiešām ir nepieciešams. Domājot par līdzcilvēkiem, šobrīd nebūtu ieteicams veidot uzkrājumus, jo medikamentu deficīts ir īslaicīgs. Vērts arī atcerēties, ka, saslimstot vai saaukstējoties, aptiekā farmaceits varēs ieteikt alternatīvus medikamentus, ja uz to brīdi ierasti lietotie nebūs pieejami. Der atcerēties arī par iespēju zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
Kā farmaceits var palīdzēt?
Laikā, kad tik daudzi slimo un mediķu, īpaši ģimenes ārstu pieejamība var būt ierobežota, ir iespēja vērsties pie farmaceita pēc konsultācijas un padoma par nepieciešamajiem medikamentiem gan esot aptiekā uz vietas, gan telefoniski.
Farmaceiti konsultācijas sniedz bez maksas, un pie farmaceitiem var griezties par tādiem jautājumiem kā medikamentu pieejamība un aizvietošana, ja nepieciešamais medikaments nav pieejams. Ja nepieciešamie preparāti nav pieejami, farmaceitiem ir iespēja pārbaudīt datu bāzes un uzzināt pieejamību citās aptiekās vai var jautāt alternatīvas, ko var piemeklēt atbilstoši nepieciešamajam. Ar farmaceitu aptiekā var konsultēties arī par korektu zāļu lietošanu, mijiedarbību un iespējamiem blakusefektiem. Tāpat farmaceitam var jautāt par uztura bagātinātāju, piemēram, imunitātes stiprināšanai lietošanu un iedarbību. Farmaceiti var arī ieteikt bezrecepšu zāles, kā arī, pamatojoties uz cilvēka sniegto informāciju, ieteikt nepieciešamību konsultēties pie ārsta.
Ja ir slikta pašsajūta un nav neviens tuvinieks, kurš var atvest nepieciešamos preparātus, lai padomātu par apkārtējo drošību un savu veselību, ir iespēja izmantot medikamentu piegādi uz mājām. Telefona sarunas laikā ar farmaceitu var konsultēties un saņemt visu nepieciešamo ar piegādi uz mājām.
Pirms doties uz aptieku, atceries, ka “Zāļu valsts aģentūras” mājaslapā “Latvijas Zāļu reģistrā” ir iespēja apskatīties preparātu ar konkrētu aktīvo vielu pieejamību lieltirgotavās. Tā varēsi pārbaudīt, vai ir pieejams kāds preparāts ar nepieciešamo aktīvo vielu.
Ko var darīt preventīvi, lai nesaaukstētos?
- Lieto sejas masku vai respiratoru. Ja dodies uz teātri, koncertu vai citu publisku vietu, šajā saslimstības laikā vīrusa izplatību iespējams ierobežot, lietojot respiratoru vai sejas masku;
- Lieto vitamīnus. C un D vitamīns veicinās normālu imūnsistēmas darbību. Nepietiekams vitamīnu daudzums var veicināt organisma uzņēmību pret dažādās vīrusa infekcijām;
- Uzņem pietiekamā daudzumā cinku un selēnu. Abi aktīvi iesaistās un atbalsta imūnsistēmas darbību, saskaroties ar vīrusu un novēršot tā iespējamo izplatīšanos organismā;
- Vēdini telpas. Telpu vēdināšana var palīdzēt atbrīvoties no vīrusiem un baktērijām, kas slēpjas slēgtās telpās;
- Ievēro miega režīmu. Svarīgi ir atpūsties un ievērot labu miegu, jo nepilnvērtīgs miegs un stress būs pirmie faktori, kas negatīvi ietekmēs imunitāti;
- Lieto pietiekami daudz šķidruma. Pietiekama šķidruma uzņemšana ikdienā ir ļoti svarīgs nosacījums labas veselības uzturēšanai un ātrākai pašsajūtas, imunitātes un vielmaiņas uzlabošanai.