Medicīnas un aromaterapijas speciālistu sadarbības iespējas
Šādas diskusijas ir aktuālas ne tikai mūsu valstī, bet gan visā pasaulē. Jo vairāk mēs pievēršam uzmanību dabas produktiem, jo ātrāk rodas piedāvājumi, kas gatavi apmierināt mūsu pieprasījumu. Diemžēl jautājums par kvalitāti ne vienmēr paliek uzmanības centrā! Ja 2003. gada statistika liecināja, ka dabīgās kosmētikas tirgus daļa nepārsniedz 3 % no kopējā kosmētikas tirgus, tad pēdējo dažu gadu laikā ir novērojama strauja šīs nozares attīstība - arī Latvijā.
Vārds "aromaterapija" tās sākotnējā izpratnē nozīmē dabīgo, 100% tīro ēterisko eļļu, t.i., dabīgo smaržvielu izmantošanu nolūkā uzlabot cilvēku veselību un labsajūtu. Visbiežāk tās izmanto atšķaidītā veidā, vienas vai kopā ar citiem augu izcelsmes produktiem, piemēram, augu taukeļļām. Lietošanas veidi ir dažādi - gan orāli, gan perkutāni, gan rektāli, gan inhalatīvi - caur elpošanas ceļiem. Aromaterapijai ir vairāki veidi:
• aromaterapija kā ārstnieciskās terapijas veids ārsta vai cita medicīnas speciālista rokās;
• aromakopšana kā ķermeņa, galvenokārt ādas kopšanas veids;
• aromakultūra kā vispārējās labsajūtas radīšanas, atjaunošanas un uzturēšanas veids.
Jebkurā no šīm trīs formām tiek izmantotas līdzīgas iedarbības metodes, piemēram, perkutāna iedarbība ir gan masāžai un peldei vannā, gan lokālai ierīvēšanai un kompresei. Iedarbības intensitāte un izmantojamie līdzekļi, kā arī to koncentrācija gan būs atšķirīgi.
Ir svarīgi precizēt, ka par īsteniem aromaterapijas līdzekļiem var uzskatīt tikai visaugstākās kvalitātes dabīgos produktus. Piemēram, Vācijas vadošā ražotāja Primavera® ēteriskās eļļas ir:
? dabīgas un sastāvā neizmainītas;
? autentiskas - satur vienīgi norādītā auga ēterisko eļļu;
? 100% tīras un nav atšķaidītas;
? bez mākslīgām vai sintētiskām piedevām;
? iegūtas no augiem, neizmantojot dzīvnieku izcelsmes aromātus.
Nopietnie ražotāji lielu uzmanību pievērš savas produkcijas kvalitātes kontrolei, rūpīgi pārbauda katras izejvielu partijas atbilstību visaugstākajiem standartiem, kā arī gatavo preču kvalitāti ik gadu atļauj testēt neatkarīgām kontroles organizācijām. Lai nodrošinātu ekoloģiskus augu audzēšanas, savākšanas un pārstrādes procesus, tās aktīvi piedalās daudzos starptautiskos ekoloģiskos projektos. Tā, Primavera® ir viena no retajām firmām, kurai ir savi ilggadēji projekti, kas tiek realizēti Butānā un Indijā, Francijā un Itālijā, Nepālā un Peru, kā arī Turcijā un citur.
Lielāko daļu augstas kvalitātes dabīgo ēterisko eļļu var izmantot gan ārstniecībā, gan kosmētikā, gan citās dzīves jomās. Atšķirīgas būs tikai līdzekļu koncentrācijas un lietošanas metodes. Tāpēc ēteriskās eļļas vienlaicīgi pakļaujas vairākiem normatīvajiem aktiem, bieži atkarībā no tā, kādā jomā tās izmanto. Ja ēteriskās eļļas izmanto kosmētisko līdzekļu ražošanā, tās kā produktu sastāvdaļas pakļaujas Kosmētikas regulām. Savukārt kā ķīmisko vielu savienojums un spēcīgs koncentrāts, kas potenciāli ir bīstams cilvēka veselībai (ja to lieto aplami), tās uzliek ražotājam pienākumu brīdināt patērētāju par iespējamiem draudiem viņa veselībai un preču marķējumā norādīt, kā cilvēkam jārīkojas, ja rodas kādas problēmas.
Nopietnie dabīgo ēterisko eļļu ražotāji ievēro šos nosacījumus un nebaidās uz sava produkta marķējuma norādīt t.s. Andreja krustu ( X zīme oranžas krāsas kvadrātā), kas ir starptautisks apzīmējums kairinošām vielām. Nereti tam blakus atradīsim arī brīdinājuma simbolu, kas atgādina, ka ēteriskās eļļas ir viegli uzliesmojošas vielas, tātad ar tām uzmanīgi jārīkojas atklātas liesmas tuvumā.
Speciālists vienmēr sapratīs, ka šie simboli, ko esam pieraduši redzēt uz dažādām ķīmiskām precēm, nebūt nemazina atsevišķo ēterisko eļļu, to kompozīciju vai cita produkcijas veida kvalitāti. Tieši pretēji - šie simboli norāda, cik atbildīgi pret katru savu produktu, tātad arī pret savu klientu, izturas ražotājs. Jāņem vērā, ka produkta marķējumā liela nozīme ir ražotāja valstī esošajai likumdošanai. Pat tādās Eiropas valstīs kā Vācija, Austrija, Francija, Šveice vai Anglija ir būtiskas atšķirības likumdošanas aktos, kas regulē ēterisko eļļu un citu aromaterapijas produktu ražotāja tiesības un pienākumus.
Viedokļi atšķiras arī par aromaterapijas vietu citu ārstniecības nozaru vidū - daži to uzskata par fitoterapijas nozari, citi vēlas ierindot netradicionālās medicīnas jomā. Atšķirīga ir arī dažādu valstu profesionālo lietotāju pieredze, tiesības un pienākumi.
Piemēram, Francijā ārstiem fitoterapeitiem, kuri vēlas praktizēt kā aromaterapeiti, ir jāapgūst speciāls kurss aromaterapijā. Homeopātijas un aromaterapijas līdzekļi šai valstī bieži tiek lietoti kopā ar citiem fitoterapijas līdzekļiem, galvenokārt - orāliem. Īpaši veiksmīgi franču speciālisti ir iemācījušies lietot aromaterapijas metodes cīņā ar dažādām elpošanas, gremošanas un uroģenitālā trakta, kā arī ādas infekciju slimībām. Lielāko daļu ēterisko eļļu brīvi pārdod gan aptiekās, gan dabīgo preču tirdzniecības vietās. Atsevišķas ēteriskās eļļas, kā vērmele (Artemisia absinthum), tūja (Thuja occidentalis) un dažas citas ir nopērkamas tikai ar speciālista izsniegtu recepti.
Lielbritānijā aromaterapeita specialitāte medicīnas nozarē ir skaidri definēta. Šī profesija izveidojās 20. gadsimta 70. gados, kad fitoterapijas un kosmētikas speciālisti sāka plaši lietot dažādas aromaterapijas metodes, galvenokārt masāžas. Britu mācību programmā ietvertas tādas tēmas kā anatomija, fizioloģija, bioķīmija, masāžas tehnikas, un topošajam speciālistam, protams, jāiegūst plašas zināšanas par ēteriskajām eļļām un to pareizu lietošanu. Praktiskajā darbā visbiežāk tiek izmantotas perkutānās metodes, populāras ir arī inhalācijas. Aromaterapijas metodes plaši izmanto dažādu hronisko un stresa izraisīto slimību simptomu un citu izpausmju mazināšanai, kā arī paliatīvo slimnieku kopšanā. Liela vērība tiek pievērsta profilaktiskajam darbam. Ja ārsts ir iekļāvis ēteriskās eļļas savā receptē, pacients tās iegādāsies aptiekā, un slimokase tās apmaksās tāpat kā jebkuras citas zāles. Savukārt, tirgojot tās pašas ēteriskās eļļas dabas preču veikalā, pārdevējam nav tiesību izteikt apgalvojumus par šo produktu ārstnieciskajām īpašībām, līdzīgi kā Vācijā, Austrijā un Šveicē.
Austrijā, Vācijā un Šveicē arvien vairāk klīniku un ārstu prakšu savā ikdienas darbā izmanto ēteriskās eļļas, kaut arī šajās valstīs pagaidām profesiju klasifikatorā nav atrodama specialitāte "aromaterapeits". Profesija "dziednieks" ir atzīta, taču šis speciālists ne vienmēr izmanto arī aromaterapijas līdzekļus un metodes. Šajās valstīs īpaša uzmanība tiek pievērsta ēterisko eļļu izmantošanai slimnieku kopšanā, kas notiek ārstējošā ārsta uzraudzībā. Arvien vairāk ārstu un farmaceitu kļūst atvērtāki un piekrīt izmēģināt šīs netradicionālās metodes, gūstot pozitīvu pieredzi.
Darbam ar ēteriskajām eļļām medicīnas iestādē ir vairākas priekšrocības :
• daudzām ēteriskajām eļļām ir imūnmodulējoša iedarbība, tāpēc tās var stabilizēt un uzlabot gan pacienta, gan paša medicīniskā personāla veselības stāvokli;
• dažas ēteriskās eļļas iedarbojas sedatīvi, mazinot pacientu stresu un bailes, jo īpaši gadījumos, kad nepieciešama ilgstoša ārstēšana vai operatīva iejaukšanās;
• ēteriskās eļļas gaisu slimnīcas telpās gan dezinficē, gan mazina raksturīgo slimnīcas smaržu. Jo īpaši pozitīvi to novērtē psihiatrijas, onkoloģijas un dzemdniecības nodaļu pacienti, jo viņu labsajūta būtiski uzlabojas;
• lietojot noteiktas ēteriskās eļļas smagu vai gulošu pacientu ķermeņa higiēniskajā aprūpē, var panākt gan viņu pašsajūtas būtisku uzlabojumu, gan daudzu nepatīkamu smaku samazināšanu;
• veicot atsevišķu ķermeņa daļu ierīvēšanu vai masāžu, bieži vien pacientam samazinās vajadzība lietot medikamentus pret galvassāpēm vai bezmiegu, uzlabojas garastāvoklis;
• ēterisko eļļu un citu aromaterapijas līdzekļu lietošana ir cieši saistīta ar cilvēciskās saskarsmes faktoru, kas bieži vien izpaliek laika trūkuma vai citu iemeslu dēļ. Aromaterapijas speciālists nekad nestrādās mehāniski, bet vienmēr centīsies atrast labāko risinājumu katram konkrētajam gadījumam.
Lielisku piemēru iespējai veiksmīgi savienot aromaterapijas zināšanas un pieredzi ar modernās medicīnas sasniegumiem varam atrast daudzos zinātniski pamatotos klīniskajos pētījumos, kas veikti gan ASV un Anglijā, gan Vācijā, Francijā un Šveicē. Īpaši aktīvi pēdējos gados par saviem pētījumiem un pieredzi ziņo Austrijas un Vācijas mediķi un zinātnieki, piemēram, Vīnes universitātes Farmaceitiskās ķīmijas institūta profesors Dr. Gerhards Būhbauers (Gerhard Buchbauer), Bohumas universitātes (Vācija) profesors. Dr. Hanss Hats (Hanns Hatt) un citi.
Pagājušajā gadā izdota Vīnes Otto Vāgnera slimnīcas pulmonologa un aromaterapijas speciālista Dr. Volfganga Štefliča (Wolfgang Steflitsch) apjomīgā grāmata Aromatherapie: Wissenschaft - Klinik - Praxis (latv.: Aromaterapija: zinātne - klīnika - prakse; 730 lappuses; izdevniecība Springer-Verlag, Vīne, 2007), kurā atbildes uz saviem jautājumiem var atrast daudzu medicīnas nozaru speciālisti.
Plašajā grāmatu piedāvājumā par aromaterapiju un ēteriskajām eļļām īpaši jāizceļ Eliānes Cimmermanes (Eliane Zimmermann) grāmata Aromatherapie für Pflege- und Heilberufe (latv.: Aromaterapija ārstniecības un kopšanas speciālistiem; izdevniecība Sonntag-Verlag, Štutgarte, 2008), kas sniedz zinātniski pamatotu, vispusēju un dziļu informāciju par ēterisko eļļu iedarbību.
Par jaunākajiem zinātniskajiem atklājumiem saistībā ar aromaterapijas nozari regulāri savā pieredzē dalās dažādu nozaru speciālisti - biologi, ķīmiķi, fiziķi, farmaceiti, praktizējoši ārsti, psihologi u.c. profesiju pārstāvji.
Tikai no mums pašiem atkarīgs, cik daudz par šo nozari uzzināsim mēs.
Speciāli žurnālam Medicine informāciju apkopoja
Agita Grasmane,
Starptautiskās aromaterapijas un aromakultūras apvienības Forum Essenzia (Vācija) biedre,
aromakonsultante,
ADE SIA valdes locekle