medicine.lv skaitļos

Lietotāji online175
Aktīvie uzņēmumi12767
Nozares raksti12016
Ekspertu atbildes21477
Mazulis mācās sēdēt : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Mazulis mācās sēdēt

Foto: Stock.XCHNG

Nav noteikta vecuma, kad bērnam jāsāk stabili sēdēt. Taču, līdz mazais šo māku ir apguvis pats – viņu sēdināt nedrīkst! Sēžot bērniņam ir brīvas rokas, jo vairs nav jāpieturas, tad nu pasauli var pētīt un rotaļāties ar abām rokām.

Konsultē VITA LAKŠA, fizioterapeite, www.mazaisvingro.lv

Vispirms pareizi jārāpo
Ikviena kustība, ko mazulis apgūst, stiprina viņa muskuļus, tāpēc vecākiem jāmudina mazo kustēties, cik vien tas iespējams. Pirms bērns sāk mācīties sēdēt, viņam jāiemācās kārtīgi rāpot, jo tieši šī pozīcija ir pamats sēdēšanai. Kad mazulis rāpo, vecākiem jāraugās, lai viņš vienlīdz nodarbinātu abas ķermeņa puses, lai abas rokas un kājas kustētos simetriski. Rāpojot bērna muguriņai ir jābūt taisnai, plaukstām atvērtām, kājām 90 grādu leņķī. Ja mazais pareizi rāpos, visticamāk, pareizi pats iemācīsies apsēsties.

Vairākums mazuļu sāk mācīties sēdēt 7–8 mēnešu vecumā, bet deviņu mēnešu vecumā jau stabili var nosēdēt aptuveni 5 līdz 10 minūtes. Kad bērns sapratīs, cik brīvs var justies, sēžot un rotaļāties ar mantiņām, viņš gribēs arvien vairāk laika pavadīt sēdus. Turklāt, iemācījies sēdēt, mazulis kļūst pašapzinīgāks.

Vispirms – balstā uz sāna
Svarīgāk par pašu sēdēšanu mazajam būtu iemācīties no rāpus pozīcijas apsēsties uz viena sāna, balstoties pret grīdu ar vienu roku. Kad rāpojot bērns būs uztrenējis līdzsvaru un kustību koordināciju tā, ka spēs balstīties uz vienas rokas – tā ir ziņa vecākiem, ka viņš drīz spēs apsēsties uz viena sāna. Iespējams, pirmās reizes mazais uz sāna apsēdīsies nejauši, tā vienkārši gadīsies, bet tad viņš, apjautis šīs kustības priekšrocības, sāks šādi sēdēt jau apzināti. Ja bērns spēj nosēsties sānu pozā, viņam būs ļoti viegli piecelties sēdus.

No nejaušās apsēšanās balstā uz vienas rokas līdz stabilai sēdēšanai paiet aptuveni trīs nedēļas. Taču tas, cik ātri mazais iemācās sēdēt pats, nav tik būtiski – galvenais, ka bērns to dara bez vecāku palīdzības. Kad bērniņš spēj stabili noturēt muguru, nebalstoties ar rokām (rokas ir brīvas un abās rokās var paņemt rotaļlietu), tad ir pienācis ilgi gaidītais brīdis – mazais sēž. Kad bērns sāk sēdēt, vecākiem vēlams pavērot, kā viņš to dara. Labi būtu, ja bērniņš jau no paša sākuma sēdētu ar taisnu muguru. Ja tā nav, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu – iespējams, ir kāda kustība, ko mazulis veic nepareizi.

Pussēdus, pusguļus
Kamēr bērns pats nesēž, viņu nedrīkst sēdināt ne augstajā krēsliņā, ne uz šūpuļzirdziņa, ne staigulītī, ne kur citur – arī sporta ratiņos vai kulbiņā, kurā aiz muguras tiek aizlikts spilvens. Pastaigā mazais pavada ilgu laiku, un mugurai tā ir lieka un liela slodze.

Pirmajos trijos mēnešos mazulīti nav ieteicams sēdināt arī klēpī pussēdus, bet, kad mazais jau paaudzies, pieaugušie viņu šad un tad var paņemt klēpī, vien bērns jāatbalsta ar muguriņu pret sevi. Šādā pozā bērniņš nesēž, jo muguru pats nebalsta, to dara vecāki. Šāda pussēdus/pusguļus poza lielu ļaunumu mazuļa mugurkaulam parasti nenodara, turklāt, kad bērns būs piekusis, viņš par to skaļi paziņos.

Bēbītis drīkst atrasties vecumam atbilstošā autokrēsliņā, jo līdz gada vecumam bērns tajā ir pusguļus. Kad mazais jau iemācījies sēdēt un brauciena laikā cenšas sēdēt taisnu muguriņu, autosēdeklītis jānoregulē stāvāk. Ja tas nav iespējams – jāiegādājas cits, kuru iespējams viegli regulēt. Taču līdz gada vecumam braucienam automašīnā nevajadzētu būt garākam par pusstundu. Ja gadās kāds ilgāks pārbrauciens, tad bērnu laiku pa laikam ieteicams no autosēdeklīša izņemt.

Kāpēc dažiem neizdodas
* Bērns nevarēs pareizi apsēsties, ja pareizi nerāpos. Iemācoties pareizi rāpot, mazulim ar laiku izdosies arī pareizi apsēsties.
* Ja 9–10 mēnešu vecumā bērnam neizdodas apsēsties pašam, bet nosēdināts mazais gāžas vai arī saļimst, iespējams, gūžas vēl nav stabilas un viņš nespēj turēt līdzsvaru. Tad var palīdzēt fizioterapija.
* Mazais var nesēdēt, ja ir bijusi dzemdību trauma vai bērniņš ir piedzimis pirms laika. Taču, ja bērns prot rāpot, tad uztraukumam nav pamata – ar laiku viņš iemācīsies arī sēdēt.
* Bērns negrib sēdēt, ja viņam ir zems muskuļu tonuss, tad var līdzēt fizioterapija, masāža un ūdens procedūras.
* Vēl viens nesēdēšanas iemesls var būt iedzimtas vielmaiņas slimības, kuru dēļ organisms nesaņem vajadzīgos mikroelementus un vitamīnus, taču tās ir sastopamas reti.

Sēdināt nedrīkst!
Kad vecāki bēbīti stutē spilvenos vai pret dīvāna atzveltni un viņš negāžas, tas nebūt nenozīmē, ka mazais prot sēdēt. Viņš tikai tiek atstutēts pussēdus. Tā darīt nav ieteicams triju iemeslu dēļ: sēdēšana mugurai ir liela slodze, mazais vēl īsti nesaprot, kas tagad notiek, turklāt viņš vēl neprot noturēt līdzsvaru un itin viegli var apgāzties.

Zīdainīti sēdināt, kamēr viņš vēl nespēj noturēt muguriņu, nedrīkst, citādi vēlāk, pusaudža gados, var attīstīties nopietna muguras deformācija.

Edīte Valtere

Banner 280x280

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes