Mazasinība
Anēmiju diagnosticē apmēram 30% grūtnieču, un tā visbiežāk parādās starp 16. un 20. grūtniecības nedēļu. Grūtniecība un asinsrade ir cieši saistītas, jo anēmija jeb mazasinība nelabvēlīgi iespaido ne tikai sievietes veselību, bet arī augļa attīstību. Tas nozīmē, ka ir jāparūpējas, lai organismā nerastos dzelzs un folijskābes deficīts. Šo abu vielu trūkums var parādīties kā mazasinība, tieši sākoties grūtniecībai, jo bērnam, mātes miesās augot, ir nepieciešami mikroelementi.
Visai bieži meitenes iesoļo reproduktīvajā vecumā, pat nenojaušot, ka viņu organismā ir par maz dzelzs. Tam par iemeslu var būt pārlieku ātra augšana pusaudža gados vai arī ir nepietiekama dzelzs uzsūkšanās zarnu traktā. Sākoties menstruācijām, situācija saasinās, jo tādējādi šis vitāli svarīgais elements katru mēnesi asiņošanu laikā aizplūst no organisma. Ja mēnešreizes ir apjomīgas un ilgst nedēļu un vairāk, dzelzs deficīts jau ir likumsakarīgs. Tādēļ anēmijas profilakse būtu jāveic jebkurai sievietei reproduktīvā vecumā, jo tās ir rūpes ne tikai par sevi, bet arī par savas varbūt vēl tikai nākotnē iecerētās ģimenes veselību.
Ne tikai anēmijas, bet arī citu vielu deficīta stāvokļu vislabākā profilakse ir sabalansēts un daudzveidīgs ikdienas uzturs, galvenokārt liesa gaļa, svaigi dārzeņi un augļi. Taču, iespējams, ar to vien nepietiks un vajadzēs savā diētā iekļaut arī speciālus medikamentus un uztura bagātinātājus.
Dzelzs skaitļos un faktos
Pieauguša cilvēka organismā ir aptuveni 4 g dzelzs. Grūtniecības un dzemdību laikā sieviete zaudē aptuveni 800 mg šī elementa. Lai dzelzs krājumi atjaunotos, sievietei vajadzīgi 4 gadi dzīves labvēlīgos apstākļos.
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
http://www.manaaptieka.lv/