Matu izkrišana
Pastāv vesela virkne iespējamo matu izkrišanas iemeslu. Dietologi apgalvo, ka to izraisa B un C vitamīnu, kā arī cinka, dzelzs un sēra trūkums uzturā. Tāpēc daži svara samazināšanas līdzekļi kārotā svara zuduma vietā var novest pie matu zuduma.
Par iemeslu matu izkrišanai var būt: iedzimtība, infekcijas slimības, dažas zāles, hormonālā nepietiekamība vai vielmaiņas traucējumi, menstruācijas, kontraceptīvi un grūtniecība.
Matu izkrišanu var izraisīt arī emocionāls stress. Tā notiek tāpēc, ka matu augšana ir saistīta ar hormonu izstrādi, kas savukārt ir cieši saistīta ar cilvēka emocionālo stāvokli. Kad stresa periods pārvarēts, matu augšana atjaunojas.
Visos minētajos gadījumos mati pēc slimības izārstēšanas parasti ataug.
Pie fiziskiem bojājumiem, kas izraisa matu zudumu, pieskaitāmas rētas un apdegumi, kas iznīcina matu folikulas, tādas ādas slimības kā dermatīts, psoriāze vai alerģiskas reakcijas, tādas vispārējas saslimšanas kā nopietna anēmija, kā arī organisma ķīmiskā piesārņotība (piemēram, saindēšanās ar dzīvsudrabu).
Matu izkrišanas ārstēšana
Grūti pateikt, kas izraisa matu izkrišanu katrā atsevišķā gadījumā, taču fakti ir tādi, ka to ārstē jau diezgan sen, un piedevām - ārstē sekmīgi. Mūsdienu triholoģija aktīvi attīstās, un ārstēšanas metožu nav maz. Tās var iedalīt ārstēšanā ar aparātiem (lāzerterapija, ozonterapija, elektrostimulācija), ķirurģiskajās metodēs (matu transplantācija un implantācija) un injekcijas metodēs (mezoterapija).
Mezoterapiju visbiežāk izmanto gadījumos, kad matu izkrišanu izraisījusi ķīmijterapija. Kā likums, mezoterapeitiskajā kokteilī ietilpst antioksidanti, vitamīni, mikroelementi un metaboliķi. Tāpat tajā ietilpst В grupas vitamīni, cinks un aminoskābes. Galvas āda tiek atveseļota, matu sīpoliņiem līdz ar to tiek nodrošināta pietiekama barošana, uzlabojas arī matu augšana. Vislabāk ir apvienot mezoterapiju ar medikamentiem un fizioterapiju.
Cita metode, kas aptur matu izkrišanu un kam vērts pievērst uzmanību, ir darsonvalizācija. Darsonvalizācija ir iedarbība ar augstas frekvences un augsta sprieguma (20 kV), bet maza stipruma (0,02 mA) mainīgām sinusoidālām impulsa strāvām. Matus šī procedūra ietekmē, koriģējot asinsvadu stāvokli un daļēji - vai, pareizāk, netieši - hormonu līmenī.
Apturēt matu izkrišanu palīdz arī vakuuma masāža. Šai masāžas veidā tiek pielietotas bankas, kuru iekšpusē radīts vakuums, parasti - sadedzinot skābekli. Vakkuma masāžas nodrošinātais gaisa retinājums pastiprina audu apgādi ar skābekli un vielmaiņas intensitāti un uzlabo asinsriti. Viss augstākminētais attiecas arī uz galvas ādu, kuru stimulējot, uzlabojas gan matu augšana, gan sīpoliņu stāvoklis.
Lāzerterapija ļauj aizsākt fotobiostimulācijas procesu, pateicoties kuram, "uzlādējas" galvas āda, tiek stimulēta asinsrite un aktivizēta matu augšana.
Visbeidzot, pati radikālākā ārstēšanas metode pie matu izkrišanas ir matu implantācija un transplantācija. Implantācija ir mākslīgu, bioloģiski savietojamu matu "ieaudzēšana" tieši matu izkrišanas zonā.
Runājot par matu ārstēšanu, nedrīkst aizmirst galvas masāžu. Masāža uzlabo galvas ādas asinsriti. Būtībā masāža veicina matu augšanu efektīvāk par jebkuriem losjoniem. Vienkārši uzlieciet uz galvas pirkstus un ar saudzīgām apļveida kustībām masējiet ādu ar pirkstu spilventiņiem. Kad matu ārstēšanas laikā vislabāk veikt galvas masāžu? Pats labākais laiks masāžai pie matu ārstēšanas ir 1-2 stundas pēc ēšanas, kad asinis ir piesātinātas ar barojošām vielām un to pieplūšana visvairāk nāk par labu matu saknēm. Turklāt ir noderīgi tieši pirms masāžas veikt elpošanas vingrinājumus, lai piesātinātu asinis ar skābekli. Tai pašā nolūkā masāžu vislabāk veikt svaigā gaisā, ja to ļauj laika apstākļi.
Galvas masāžu var veikt arī salonā, tā būs profesionāla un patīkama.
Tautas līdzekļi pret matu izkrišanu
Galvas ādas kopšanai un cīņai pret matu izkrišanu jau kopš senlaikiem izmanto dažādus līdzekļus uz augu bāzes, kas satur bioloģiski aktīvas vielas.
Viens no līdzekļiem pret matu izkrišanu ir diždadža sakņu novārījums. Ar novārījumu izskalo matus pēc galvas mazgāšanas vai ieziež to matu saknēs vairākas reizes nedēļā (10-16 g sakņu novāra 1/2 l ūdens 16 minūtes uz lēnas uguns).
Tāpat izmanto bērza pumpurus un lapas, papeles pumpurus. Matus nostiprina sīpolu vai diždadža sula. Sulu ieziež matos, galvu apsien uz 1-2 stundām. Līdzekli izmazgā ar ziepēm vai šampūnu.
Priekšlaicīgu matu izkrišanu ārstē ar rīcineļļas un ruma maisījumu vienādās proporcijās. Šo līdzekli ieziež matos stundu pirms galvas mazgāšanas.
Pie matu izkrišanas ieteicams 10 dienas ziest matos un galvas ādā šādus novārījumus:
1. 100 g nātru lapu novāra 0,5 l ūdens un 0,6 l etiķa. Šis maisījums labi noder arī pret blaugznām.
2. 1 ēd. k. zāļu maisījuma (apiņu čiekuru, kliņģerīšu ziedu un sasmalcinātu sakņu) aplej ar 1-2 glāzēm verdoša ūdens. Maisījumu ziež galvā 1-2 reizes nedēļā, 1-2 mēnešus.
3. Dadžu sakņu un nātru uzlējumu (1 ēd. k. nātru un sakņu aplej ar glāzi verdoša ūdens) vienu mēnesi ziež matos un galvas ādā pirms matu mazgāšanas.
4. Ar 300 g verdoša ūdens aplej maisījumu no 1 ēd. k. māllēpēm, tāda paša daudzuma nātrēm un asinszāles, nostādina termosā vairākas stundas, izkāš, pievieno 200 g degvīna. Maisījumu pirms mazgāšanas ieziež matos.
Uzņemiet ēdienkartē vitamīnus un minerālvielas. Piemēram, alus raugā un diedzētos kviešu graudos ir ārkārtīgi daudz E vitamīna.
Viens no labākajiem matu augšanas stimulatoriem ir dadža sakņu novārījums. Matu mazgāšanai ņem 10-15 g sakņu uz puslitru ūdens. Matu nostiprināšana būs efektīva, ja sākumā matus mazgāsiet 2-3 reizes nedēļā, pēc tam - tikai 1 reizi.
Receptēs, kuru mērķis ir matu stiprināšana, izmanto bērza pumpurus un lapas, kā arī papeļu pumpurus. Pagatavo novārījumu (glāzi izejmateriāla uz 1 l ūdens) un ļauj nostāvēties. Ar šo līdzekli mazgā galvu. Preparāts uzlabo matu augšanu, nostiprina matu sīpoliņus.
Matu stiprināšanai labi der māllēpju un nātru (60:50) lapu novārījums.
Pie pastiprinātas tauku veidošanās, blaugznām un matu izkrišanas ieteicams pēc matu mazgāšanas un žāvēšanas ieziest galvas ādā nātru lapu uzlējumu (1 ēd. k. lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 1,5 stundas, izkāš. Lieto 1 reizi nedēļā, ilgstoši).
Pie matu izkrišanas iesaka arī šādu drogu maisījumu: kalmju sakneņi - 20 g, apiņu čiekuri - 15 g, diždadža sakne - 20 g, kliņģerīšu ziedi - 10 g. Maisījumu aplej ar 1 l verdoša ūdens, ļauj 2 stundas ievilkties, izkāš.
Pie matu izkrišanas galvu mazgā 2 reizes nedēļā ar novārījumu no 20 g apiņu čiekuru un diždadža sakņu un 10 g kliņģerīšu ziedu.
Matu nostiprināšanai un augšanas veicināšanai pirms ēdienreizes apēd nedaudz svaiga sīpola.
Ar rīcineļļas izvilkumu spirtā novērš plikpaurību un matu izkrišanu.
Labi pazīstams līdzeklis matu stiprināšanai ir dadžu eļļa. Tā nav nekas cits kā diždadža sakņu uzlējums mandeļu vai olīvu eļļā (var izmantot arī saulespuķu eļļu).
Lai novērstu matu izkrišanu un nostiprinātu tos, iesaka arī novārījumu no 20 g diždadža sakņu, 10 g kliņģerīšu ziedkopu un 1 l ūdens. Vāra 10-15 min. un pēc atdzesēšanas (istabas temperatūrā) izkāš. Silto novārījumu ieziež galvas ādā 1 reizi 3 dienās.
Maska pret matu izkrišanu Nr. 1
Lai novērstu matu izkrišanu, jau kopš senlaikiem iesaka masku uz dadžu eļļas bāzes. Tās pagatavošanai ņem 40 g svaigi sasmalcinātu diždadžu sakņu, 10 dienas nostādina tās 100 g saulespuķu vai olīvu (vislabāk mandeļu) eļļas un, visbeidzot, šo uzlējumu 15 minūtes pavāra uz lēnas uguns.
Maska pret matu izkrišanu Nr. 2
Var izmantot arī kalmju sakneņu un dadžu sakņu maisījuma novārījumu proporcijā 1:1. Sešas ēdamkarotes maisījuma aplej ar litru ūdens un vāra 15-20 minūtes. Ļauj atdzist un nostāvēties siltā vietā. Iziež galvā 2-3 reizes nedēļā. Tas labi stiprina un atveseļo matus.
Šim maisījumam dažreiz mēdz pievienot (uz 1 litru ūdens) divas saujas apiņu čiekuru. Matus mazgā ar šo novārījumu 3 reizes nedēļā.
Maska pret matu izkrišanu Nr. 3
Lūk, vēl viena recepte maskai, kurā izmantoti dadži. Lai novērstu matu izkrišanu, un pat vairotu to daudzumu, nepieciešams galvu ieziest ar sīpolu sulas, konjaka un dadža sakņu novārījuma maisījumu. Uz vienu daļu konjaka ņem četras daļas dadžu sakņu.
Maska pret matu izkrišanu Nr. 4
Cits matu izkrišanas terapijā pazīstams augs ir kumelīte. Īpaši veselīgi mazgāt matus ar kumelīšu novārījumu (20 grami kumelīšu uz litru ūdens) ir blondīnēm. Viņu mati pēc tam iegūst skaistu zeltainu nokrāsu.
Maska pret matu izkrišanu Nr. 5
Vēl viens augu valsts pārstāvis, kurš var jums palīdzēt, ir timiāns jeb mārsils.
Ne velti senie grieķi godāja mārsilu par dievišķu augu, kurš spēj atdot cilvēkam dzīvību. Ja ar mārsila ūdens uzlējumu (60 g uz litru ūdens) izmazgā galvu, tas palīdz pret blaugznām.
Skaistumkopšanas salons "Anais"
Ziepniekkalns, Valdeķu iela 65/1
Tālr.: 67671700, 67671880, 29805995
http://www.anais.lv/