Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānam turpmākos divus gadus būs nepieciešami papildu 16,2 miljoni eiro
Rīga, 5.jūn., LETA. Mātes un bērna veselības uzlabošanas plānam turpmākos divus gadus būs nepieciešami papildu 16,2 miljoni eiro, preses konferencē norādīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).
Viņa skaidroja, ka šogad plāna realizācijai finansējums tiks nodrošināts esošā Veselības ministrijas (VM) budžeta ietvaros un no Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu atbalsta, bet 2019.gadā tam būs nepieciešami 8,5 miljoni un 2020.gadā 7,7 miljoni eiro.
"Finansējums tiek organizēts četros rīcības virzienos. Pirmais ir veselības veicināšana un profilakse, kas ietver apmācību profesionāļiem un sabiedrībai. Īpaša uzmanība pievērsta arī grūtniecēm, dzemdētajām, nedēļniecēm un jaundzimušo aprūpei, kā arī izmeklējumu pieejamības uzlabošanai bērniem un sievietēm grūtniecības laikā. Kā pēdējais virziens ir aprūpes uzlabošana hroniskajiem pacientiem ar dažādām hroniskām saslimšanām," uzsvēra Čakša.
Sīkāk raksturojot plānā ietvertos pasākumus, ministre norādīja uz valsts apmaksātās zobārstniecības palīdzības pieejamības uzlabošanu, kam tiks atvēlēti 3,7 miljoni eiro, savukārt profesionāļu kvalifikācijas celšanai un sabiedrības informēšanai, ar ES fondu atbalstu, tiks atvēlēts viens miljons eiro. Vēl par 576 000 eiro valsts 8000 riska grupas sievietēm nodrošinās kontracepciju, norādīja ministre, savukārt pediatru pieejamības uzlabošanai būs nepieciešami 764 000 eiro.
Čakša norādīja, ka pirmais mātes un bērna veselības uzlabošanas plāns tika izstrādāts 2012-2014.gadā un bija vērsts uz grūtniecēm un jauniešiem, bet šajā plānā vecuma robežas paplašinātas, attiecinot to uz bērniem līdz divu gadu vecumam, bērniem, kam ir hroniskas saslimšanas pilnā vecuma spektrā un sievietēm grūtniecības periodā.
"Kopš 2015.gada piecas reizes samazinājusies mātes mirstība, taču vēl jāstrādā, lai noturētu sasniegto līmeni. Tāpat jāturpina bērnu mirstības samazināšana, šeit domājot tieši par agrīno bērna vecumu," sacīja veselības ministre.
Skaidrojot kavēšanos ar plāna izstrādi, Čakša vērsa uzmanību, ka tā apspriešana bija gara un smagnēja. "Bijām uzlikuši ļoti augstus standartus, ko vēlamies redzēt šajā plānā, un domāju, ka labāk ir izdiskutēt un tikt skaidrībā, ko vēlamies panākt. Tieši šo diskusiju dēļ vairākkārt plāna virzība tika atlikta," teica ministre, piebilstot, ka izstrādātais plāns ir vidusceļš starp NVO un vairākām asociācijām.
Kā ziņots, Latvijas pediatru asociācija un Saeimas deputāti marta vidū Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē kritizēja VM kavēšanos ar mātes un bērna veselības uzlabošanas plāna projektu 2018.-2020.gadam.
Pediatru asociācijas pārstāve Jana Pavāre norādīja, ka asociāciju uztrauc dialogs ar VM par plānu, jo viņi nav saņēmuši informāciju, kas patlaban ar to notiek un kāpēc darbs pie tā kavējas.
VM Veselības aprūpes departamenta vadītājs Ēriks Miķītis norādīja, ka mātes un bērna uzlabošanas plāns bijis gatavs jau janvāra beigās, tomēr tehnisku problēmu dēļ tas vēl nav ticis iesniegts Ministru kabinetā. Pavisam drīz gan tas tikšot darīts.
Sagatavotā plāna projekta mērķis ir uzlabot situāciju mātes un bērna veselības jomā, īstenojot veselības veicināšanu un slimību profilaksi, kā arī veicinot agrīnu diagnostiku, savlaicīgu ārstēšanu un medicīnisko rehabilitāciju.
Ņemot vērā esošo situāciju mātes un bērna veselības jomā, plāns ietver četrus rīcības virzienus - veselības veicināšana un profilakse, grūtnieces, dzemdētājas, nedēļnieces un jaundzimušā aprūpe, ambulatoro pakalpojumu pieejamības uzlabošana bērnu veselības aprūpē, kā arī hronisko pediatrisko pacientu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana.