Maruta Šulca: Grūtniecības 26. nedēļa
Foto: Lisa Rosario/Flickr
Grūtnieces man regulāri parāda melnbaltus, spīdīgus ginekoloģiskās ultrasonoskopijas attēlus, kuros neko neprotu saskatīt, pirms man paskaidro, kas jāsaskata. Redzot foetus aprakstā pavirši pasvītrotās atbildes, brīnos, cik maz iepriekš esmu pārdomājusi dažu vienkāršu vārdu tālejošo nozīmi - "Kustības: ir/nav. Elpošana: ir/nav. Sirdsdarbība: ir/nav." Pie Marutas Šulcas (30) devos, lai noskaidrotu, kā norit viņas otrā grūtniecība.
Pašlaik rit 26. grūtniecības nedēļa. Ārsti norāda, ka viss ir kārtībā, balstoties uz veiktajām analīzēm, tomēr pašsajūta rāda, ka grūtniecība norit fiziski grūtāk, jo pieņemos svarā straujāk nekā pirmo bērniņu gaidot. Ir mazliet bail par to, kas notiks dzemdību laikā un no tā, kas notiks pēc tam.
Dzemdību laiks ir gaidāms novembra beigās. Vēsajam laikam iestājoties, kad sāksies dekrēta atvaļinājums, radīsies daudz brīvā laika - apmeklēšu semināru, lasīšu grāmatu, atpūtīšos un nāksies biežāk izvairīties no domām par ēšanu. Ir smagi, jo desmit kilogrami ir nākuši klāt. Ievēroju, ka apēstās bulciņas, uzkodas vairāk iet labumā. Nosveroties vizītes laikā pie ārstes, secināja, ka pagaidām bērniņa veselībai nekas nedraud. Iepriekšējā reizē, pirms četrām nedēļām, svēru par četriem, pieciem kilogramiem mazāk. Rodas bailes no tā, ka bērns būs pārāk liels. Laidu pasaulē pirmdzimto dabiski dzemdējot - bez ķeizargrieziena, neizmantojot epidurālo anastēziju. Plānoju arī šoreiz bērniņu dzemdēt dabiski.
Ēšanas paradumu maiņu grūtniecības laikā nenovēroju. Ēdu to, kas sagādā baudu, tomēr dzērienu lietošanā ir vērojamas izmaiņas. Pirmajā grūtniecības laikā un vēl pirms tam kafiju nelietoju, tomēr šī bērniņa gaidībās krūzīti dienā izdzeru - kapučīno vai baltā kafija sniedz enerģiju visai dienai. Gāzētos dzērienus grūtniecēm lietot nav vēlams, tomēr iemalkoju Coca-Colu, ja kolēģis piedāvā. Tas ir vienīgais kaitīgais ieradums, ko neesmu vēl atmetusi pie malas.
Svarīgi, lai vīrs būtu klāt dzemdībās
Iepriekšējo reizi dēls nāca pasaulē dzemdību nodaļā Stradiņu slimnīcā. Pastāv varbūtība arī šoreiz tur dzemdēt, tomēr ir zināmas šaubas. Vēlme sameklēt mierīgāku vietu, piemēram, kādu ģimenes centru ar mierīgāku gaisotni. Stradiņu slimnīcā nodaļa ir pilna. Šajā grūtniecības laikā jūtos drošāka par dzemdēšanas procesu, operācijas zāles tuvums, kā arī speciālisti, nebūs nepieciešami. Slēgšu līgumu ar vecmāti, bet ar ārstu šoreiz nē. Tā ir drošāk!
Man ir svarīgi, lai vīrs būtu klāt dzemdībās, viņa klātbūtnē jūtos mierīgi. Brīdī, kad laidīšu pasaulē bērnu, ir svarīgi, lai vīrietis ir kaut kur līdzās. Viņš drīkst nestāvēt blakus, masāžu neveikt. Apzinoties, ka seko līdzi notiekošajam, dod spēku, pārliecību, ka viss būs kārtībā. Ir svarīgi, lai arī vecmāte, speciāliste, ir līdzās, uzmundrina un pievērš uzmanību.
Gaidības un radības ar prieku
Pirmās dzemdības ilga 7-8 stundas. Sešos no rīta ieradāmies Stradiņu slimnīcā un vienos naktī jau piedzima dēls. Šoreiz būs grūtāk, jo apzinos, kas un kā dzemdībās notiek. Justos labāk, ja tomēr nezinātu , kādam procesam ir jāiziet cauri. Moments, kad veica epistomiju jeb ķirurģisko iegriezumu, vienmēr domājot par dzemdībām ienāk prātā. Ārsti nejautājot, ņēma un iegrieza. Bija ārkārtīgi sāpīgi!
Pašlaik lasu Rozenbahas Lindas grāmatu "Gaidības un radības ar prieku" par likumsakarībām, kas ietekmē dzemdību gaitu, sākot jau ar grūtniecības laiku, beidzot ar dzemdībām, kāda varētu būt mana reakcija dzemdībās, kas var palīdzēt pozitīvu dzemdību plānošanā, kā arī veidi, kā pārvarēt bailes. Norādīti praktiski padomi labākai dzemdību norisei, izvērtēts vai mediķiem vienmēr ir taisnība, kur sākas vecāku atbildība, kā arī aprakstīts, kas ar sievieti notiek dvēseliski grūtniecības un dzemdību laikā.
Grāmatas autores ir Latvijā zināmas vecmātes, kas iestājas par dabīgām dzemdībām. Pirmkārt, dzemdības netiek ierosinātas vai stimulētas, nepārdur augļūdeņus. Otrkārt, neliek pie sistēmas, nedod zāles, tabletītes, lai veicinātu kontrakcijas. Treškārt, neveic ķirurģiskos iegriezumus, kā arī neizmanto vakuumekstrakciju. To nedara, jo neietilpst dzimstošā bērniņa ritma ietvaros - katram bērnam ir savs nākšanas laiks. Ja gribi to paātrināt, tad process ir sāpīgi gan sievietei, kas dzemdē, gan bērnam rodas apjukums.
Brīžos, kad pārdzīvo stipras sāpes, ātri nogursti. Ja process nenotiek dabīgi, tad sāpes, kas rodas dzemdību brīdi, var izturēt. Dabā tā ir iekārtots. Neviena vesela sieviete nemirst no dabiska procesa. Stimulējot dzemdības, rodas sāpēs un pēdējā (bērna izspiešanas) posmā nepietiek spēka. Tajā brīdī ārsts nolēma veikt iegriezumu. Pārdzīvoju nereālas sāpes! Kontrakciju radītās sāpes ar laiku aizmirstas, bet iegriezumu - nē. Dekrēta atvaļinājuma laikā izlasīšu šo grāmatu līdz galam.
Grūtniecības laiks ir skaists, jo pēc tam rodas gandarījuma sajūta līdz ar atvieglojumu, mīlestību un laimes sajūtu. Vīram mazliet ir žēl, ka bērnu neieņēmām agrāk - bērniem būs piecu gadu starpību. Neskatoties uz to, abiem ir elegants smaids, jo bērniņa gaidīšanas laiks vienmēr ir bijis saistošs.
Tavs bērns 26. grūtniecības nedēļā
- Bērna āda ir sarkana un krunkaina. To klāj matiņi.
- Spērieni var būt spēcīgi.
- Tava bērna acis ir gandrīz pilnīgi izveidojušās. Drīz viņš varēs tās atvērt un aizvērt.
- Sāk strādāt kaulu smadzenes, kas veido eritrocītus.
- Attīstās plaušas, bet plaušu funkcionēšanai nepieciešamā viela - surfaktants - vēl neveidojas.
Tavs ķermenis
- Āda uz vēdera var niezēt. Var veidoties strijas. Lieto krēmu un valkā brīvu apģērbu.
- Var sāpēt mugura. Nestāvi ilgi kājās. Necel smagumu liecoties, ceļot nelielu smagumu, balsties uz kājām. Augot dzemdei, var izjust sāpes vēdera sānos.
- Joprojām atļauts nodarboties ar seksu, bet, tiklīdz sajūti sāpes vai stipru dzemdes tonizēšanos, pārtrauciet to darīt.
Sestā mēneša beigās Tavs bērns ir 30 cm garš un sver 675-900 g.
Gatavojoties dzemdībām
Jau pirmās aprūpes vizītes laikā Tu uzzināsi plānoto dzemdību datumu. Šai dienai vajag gatavoties laikus. Izveido savu dzemdību plānu. Dzemdību plānā norādi, kādas vēlies savas dzemdības. Aizpildi to kopā ar savu vīru vai partneri. Pēc tam parādi to savam prenatālās aprūpes speciālistam, ģimenei un citiem tuviem cilvēkiem, kas Tevi atbalsta.
Dzemdību plānošana
Ja Tava grūtniecība norit bez sarežģījumiem, vislabāk ir sagaidīt, līdz dzemdības sākas spontāni. Ja ir problēmas ar grūtniecību vai bērna veselību, Tev var būt jādzemdē agrāk. Ķeizargrieziens ir nopietna operācija, un tās veikšanai ir noteiktas indikācijas. Ja Tev ir kāda slimība, Tavs speciālists izvērtēs Tev piemērotāko dzemdību veidu, un, ja rekomendēs ķeizargrieziena operāciju, tas ir jāpamato (medicīniskajā dokumentācijā ir jābūt izklāstam, kāpēc ķeizargrieziena operācija ir labākā izvēle, salīdzinot ar dabiskām dzemdībām). Dzemdību speciālists dzemdību nodaļā, nevis Tavs prenatālās aprūpes speciālists, pieņems galīgo lēmumu par Tavu dzemdību vadīšanu. Ja Tev tiek rekomendēts ķeizargrieziens, laikus apmeklē izvēlēto dzemdību nodaļu, lai kopīgi izrunātu Tavu dzemdību labāko plānu.