medicine.lv skaitļos

Lietotāji online291
Aktīvie uzņēmumi12657
Nozares raksti11789
Ekspertu atbildes21477
Māņticība: Kā tā darbojas un ietekmē cilvēka domāšanu? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Māņticība: Kā tā darbojas un ietekmē cilvēka domāšanu?

Foto: pixabay.com

Ne vienam vien latvietim reizēm rodas vēlme uzzināt, ko par viņa nākotni var pateikt zīlnieks, horoskopi, astrologs, numerologs. Ticību visām šīm lietām sauc par maģisko domāšanu, arī māņticību.

Vai un kā tā traucē attīstīties cilvēkam individuāli un Latvijas sabiedrībai kopumā, stāsta Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns.

Maģiskā domāšana ir domāšanas veids, kas paredz, ka ir kādi neredzamie, garīgie spēki, ko mērinstrumenti nespēj fiksēt. Kā zināms, mūsdienu fizikā runā par četru spēku veidiem, kas darbojas no attāluma, - elektromagnētisms, gravitācija un divi spēki, kas strādā kodola iekšienē (lielais un mazais kodolspēks). Bet, piemēram, astroloģijā uzskata, ka debesu ķermeņi, planētas, zvaigznāji caur neredzamu enerģiju ietekmē cilvēka uzvedību. Pie šādiem neredzamiem un ar mērinstrumentiem nefiksējamiem spēkiem pieskaita arī ļauno aci, noburšanu, bezlaulības vainagu, telepātiju, spēju ar domu spēku pārbīdīt priekšmetus, numeroloģiju, labās un ļaunās likteņzīmes, melno kaķi, saplēsto spoguli, dažādus veiksmi nesošus talismanus u.c.

Cits termins ir "ticība maģijai", "ticība paranormālajam" vai "ticība pārdabiskajam" (kā nu kurš to formulē). Tāda ir ticība gan senču gariem, gan citplanētiešiem, gan Svētajiem Rakstiem. Būtība ir ticība tam, ko pasaka kāda autoritāte.

Banner 280x280
Banner 280x280
Banner 280x280

Vēl izšķir terminu "paranormālie pārdzīvojumi", kas nav vienkārši ticība, bet gan balstīta uz kādu emocionālu pārdzīvojumu vai notikumu. Tādi, piemēram, ir pārdzīvojums, "nonākot" tunelī ar gaismu galā, ceļojums "astrālā" vai saskarsme ar spoku.

Un tomēr - horoskopi piepildās?

Astrologiem, pareģiem, zīlniekiem u.c. ir vairāki principi, ko viņi izmanto savā darbībā un kas nodrošina klausītājā sajūtu, ka prognoze ir patiesa.

1. Aukstā nolasīšana (angliski - cold reading). Tas nozīmē, ka cilvēkam tiek pateiktas lietas, kuras faktiski der 70% populācijas. Jaunai sievietei var paziņot, ka viņa apprecēsies, viņai būs bērni. Par personības iezīmēm var sacīt - "jums dažreiz patīk būt cilvēkos, bet dažkārt sakārojas paslēpties no visiem". Cilvēkiem ir tieksme šādu informāciju sev piemērot un vienlaikus brīnīties, kā zīlnieks vai numerologs to varēja zināt.

Pasaulē, tostarp arī Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā, ir veikti pētījumi, kas atklāj, kā darbojas maģiskā domāšana. Pētījuma princips - pateikt cilvēkam, ka konkrētais apraksts atbilst viņa horoskopa zīmei, lai gan patiesībā tiek iedots citas zīmes apraksts. 75% dalībnieku atzina, ka rakstītais ir par viņiem. Ir veikti arī pseidozinātniski eksperimenti ar gēniem - cilvēkiem lūdz nodot savu DNS analīzēm, jo pēc gēniem varot noteikt personas raksturu. Pēc analīžu nodošanas visi dalībnieki saņēma pilnīgi vienādu raksturojumu. Rezultātā cilvēki bija pārliecināti, ka gēnu metodika rakstura noteikšanai ir ļoti efektīva un precīza.

2. Karstā nolasīšana (angliski - hot reading) - tā tiek izmantota gadījumā, ja par konkrēto personu iepriekš ir zināmi kādi fakti, bet cilvēks pats par tiem nav informēts. Mūsdienās ļaudis paši šo uzdevumu padara vieglu, par sevi daudz izstāstot sociālajos kontos.

3. Pašpiepildošais pareģojums. Ja cilvēks tic astrologa vai zīlnieka teiktajam, viņam ir tendence piepildīt šo pareģojumu. Citiem vārdiem sakot, cilvēks apzinīgi izpilda viņam "uzdoto" - atrod laimi ārzemēs, studē jomā, kas ir sirdslieta, apprecas, rada bērnus, nopērk privātmāju.

4. Cilvēka selektīvā atmiņa. Cilvēkiem ir tendence atcerēties lietas, kuras piepildījušās, bet aizmirst tās, kas nav bijušas precīzas. Ja astrologs būs pateicis desmit detaļas, no kurām īstenojušās četras, cilvēks atcerēsies tās četras un citiem stāstīs tieši par tām.

5. Interpretēšana. Nākotnes pareģotāji izmanto dažādas universālas frāzes. Ja nākotnē prognozētas finansiāla rakstura problēmas, tad tas var būt tikpat labi maka zaudējums, nepiešķirta prēmija, neveiksmīgs pirkums, kā arī uzņēmuma bankrots. Līdz ar to iespēja, ka pareģojums piepildīsies, ir ļoti liela, turklāt cilvēks par to, visticamāk, pastāstīs saviem tuviniekiem un draugiem. Cilvēki, kuri tic, vērā ņem to informāciju, kas apstiprina viņu ticību, un ignorē to, kas noliedz.

Latvijas sabiedrība - maģiski domājoša?

Procentuāli cilvēku skaits, kas aizraujas ar astroloģiju, numeroloģiju u.tml. pseidozinātnēm, Latvijā pielīdzināms Krievijai un pat dažubrīd to apsteidz. Psihoterapeita Artūra Utināna pētījumā par maģisko un kritisko domāšanu medicīnu studējošo vidū (kur salīdzināti studenti Latvijā un ASV) secināts, ka, runājot par tradicionālajām reliģijām, Amerikas Savienoto Valstu studentu ticība ir lielāka nekā latviešu studentu. Taču māņticības ziņā (tai skaitā ticība pseidozinātnēm un paranormālajam, ar to domājot ticību citplanētiešu darbībai uz zemes, Lohnesa ezera briesmonim, arī sazvērestības teorijām, piemēram, ka 30 cilvēku īpaši slepena brālība valda pār pasauli) latviešu studenti vairāk tic paranormāliem fenomeniem nekā ASV studenti.

Vai izglītības līmenis ietekmē maģisko domāšanu?

Lai arī pasaules kontekstā esam izglītoto valstu vidū, aiz sevis atstājot Āfrikas valstis, Ķīnu, Latīņamerikas valstis, Indonēziju, Eiropas kontekstā esam ar salīdzinoši zemāku izglītības līmeni. Pētījumi rāda: tiem, kam ir augstāks izglītības līmenis, procentuāli mazāk tic dažādām lietām un parādībām. Tajā pašā laikā jāteic, ka izglītības līmenis nav vienīgais faktors, kas ietekmē ticības un māņticības intensitāti. Ticības pakāpi, tāpat kā reliģiozitāti, var noteikt ģenētiskie faktori. To iespaido arī sociālie un audzināšanas, kā arī stresa faktori. Cilvēka smadzenēs veidojas iedzimtas dispozīcijas, kur viena informācija tiek uzskatīta par interesantāku un svarīgāku nekā cita.

Stress un māņticība

Jo vairāk stresa cilvēka dzīvē, jo lielāka iespēja, ka viņš būs ticīgs, jo ticīgums (arī māņticība) ir viens no izdzīvošanas mehānismiem. Ne velti ir teiciens, ka "ierakumos ateistu nav". Savukārt krieviem ir teiciens - "kamēr zibens neiespers, tikmēr nepārkrustīsies". Šis jautājums ir pētīts daudzās primitīvās tautās, un atklāts, ka bīstamākās situācijās tiek veikti maģiski rituāli, vienkāršākās - ne. Ir arī pierādīts, ka cilvēkam palielinās ticība, ja viņš ir piedzīvojis dzīvības briesmas. Runājot Latvijas kontekstā, sociālekonomiskā situācija mums šobrīd ir tāda, ka cilvēki jūtas ļoti nedroši un nepasargāti. Iedzīvotāju ikdienā ir daudz stresa un baiļu, kas ir lieliska augsne māņticībai.

Maģiskā domāšana kā aizsardzības mehānisms?

Jau stresa kontekstā minēts, ka maģiskā domāšana dažās izpausmēs nemaz nav tik slikta - tā var nedaudz pasargāt (ja tā ir pozitīvā māņticība, kas trauksmi samazina). Piemēram, ticība amuletiem rada drošības sajūtu, turklāt attiecas uz jebkurām smadzeņu programmām, kuru mums ir daudz. Piemēram, bailes ir vajadzīgas emocijas, kuras var traucēt, ja kļūst pārmērīgas. Dusmas var būt vajadzīgas, bet tās var izpausties arī kā patoloģiska agresija, kas ir kaitējoša. Normālā situācijā vainas apziņa mums ir nepieciešama, bet kopumā tā var būt ļoti traucējoša. Respektīvi - atbilde slēpjas noteiktās robežās un līdzsvarā, kas attiecas arī uz ticību.

Ir māņticības, kas trauksmi palielina. Piemēram, cilvēks iet uz atbildīgu pasākumu, bet ceļam pārskrien melns kaķis. Cilvēks uzreiz jau jūtas nolemts neveiksmei. Pavisam slikti ir tad, ja cilvēks savas labklājības un miera nodrošināšanai dodas pie dažādiem vārdotājiem un zīlniekiem, lai viņam tiktu noņemts lāsts vai ļaunā acs, par ko arī samaksā zināmu naudas summu. Latvijā izplatīta ir arī vārdotāju apmeklēšana slimību gadījumā. Ir reizes, kad var nostrādāt placebo jeb pašiedvesmas dziedinošais spēks, cilvēkam palielinās cerības, uzlabojas kopējais noskaņojums. Taču sliktāk ir tad, ja, paļaujoties uz netradicionālām ārstēšanas metodēm, cilvēks novēršas no tradicionālās medicīnas. Dažreiz presē atspoguļo atsevišķus gadījumus, kad dziednieks ir palīdzējis izārstēt vēzi, bet nemin tos simtus un tūkstošus reižu, kad tas nav izdevies.

Kāpēc maģiskā domāšana traucē attīstīties?

Maģiskajai domāšanai piemīt tāda īpatnība, ka, neko nedarot, var gaidīt vēlamo rezultātu. Līdz ar to mēs kā sabiedrība neuzņemamies atbildību par notiekošo un procesiem. Nereti mēs arī konstruktīvi neizvērtējam tās jomas un iespējas, kad ar savu rīcību varētu ietekmēt rezultātu.

Ne viens vien politologs ir norādījis, ka Latvijā nav aktīvas pilsoniskās sabiedrības. Protams, ir arī citi apstākļi, kas ietekmē cilvēku aktivitāti un rīcībspēju, taču nenoliedzams ir fakts, ka maģiskā domāšana sevī ietver pasīvās eksistēšanas formu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • 23.11.2017 14:20
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 23.11.2017 14:20
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 23.11.2017 14:20
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 23.11.2017 14:20
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 23.11.2017 14:20
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 06.06.2017 14:57
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 06.06.2017 14:57
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 06.06.2017 14:57
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 06.06.2017 14:57
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?
  • 06.06.2017 14:57
    Manuprāt te pats "pētnieks" tic tam, ka tik daudz daudz tam tic. Ticība un izklaide ir divas dažādas lietas. Kāda gan nozīme, ka aiz gara laika lasu pētnieku manuskriptus, kas man neko nedod vai horoskopus. Jebkurā gadījumā tā ir izdomāti un man nepalīdz dzīvot. Tāpat "pētnieks" savas nepietiekamās zināšanas dēļ nonivelē astroloģijas nozīmi. Senatnē cilvēki ievērojot sakarības starp notikumiem, cilvēku dzīvē un stāvokli dabā, un visumā, radīja zinātni - astroloģiju. Ne velti senā cilvēka mītiskā simbola pamatā bija cilvēks kā daļa no visuma. Arī šobrīd skolotāji var sūdzēties, ka vienā klasē mācās tikai stulbeņi un dauzoņas un vien retais spēj tos ievirzīt dzīvē, savukārt citā ir teicamnieki, vienu gadu ir īsi drukni puši, citā - garas slaidas meitenes utt. Šīs zināšanas par visumu un tā ietekmi uz cilvēku gadu gaitā ir aizmistas, vien paliekot "mistisku spēku iedarbība" un simbolu apzīmējumi. Pēc zinātnieku novērojumiem ir sakarība starp saules aktivitātēm un kariem, revulūcijām uz zemes, dabas katastrofām. Bet kas ietekmē saules aktivitāti? Kā uzksatāmāku piemēru varētu minēt, Āzijas tautas neēd cūkas gaļu, jo "cūka vārtās dubļos un tā ir netīra". Tāds ir pamatojums, kuru zin ikviens. Arī sportisti neēd cūkgaļu, jo tā dara cilvēku gurdenu un miegainu. Vetārstiem nav noslēpums, ka cūka ir viens no retajiem gaļas dzīvniekiem, t.sk. arī meža cūkas, kuras gaļā var būt parazīti, kas ir bīstami cilvēkam. Āzijas vastīs, kur ir krietni lielāka iespēja šādiem parazītiem savairoties īsākā laika periodā, iespējams apzinājās šo bīstamību, bet, lai vienkāršotāk to izstāstītu tautai, pateica, cūka ir netīra. Līdzīgi ir ar māņticību, horoskopiem u.c. Ir palikuši simboli aiz kuriem iespējams ir spēcīgs pamatojums - novērojumi, rituāli, tautas ierašas. Amerikāņi ir jauna nācija, viņiem visa tā nav, tādēļ viņi nekam netic. Māņticība lielā mērā darbojas uz suģestijas pamata. Ar simbolu palīdzību tiek panāktas vēlamās darbības, rīcība un rezultāts. Šobrīd mūsdienu kultūra piedāvā citu skatījumu uz visumu un cilvēka vietu tajā, sabiedrības funkcionēšanu. Vai tā ir labāka kā iepriekš? Kādas ir šīs sabiedrības vērtības un cik ilgi tās spēs dzīdzot? Vai tās padara mūs laimīgākus?

Nedēļas tēma

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Jaunums Dr. Mauriņa klīnikā – plastiskā ķirurģija

Diemžēl, gadiem ejot, ar ādas kopšanu vien ir par maz – lai saglabātu izskatu, kādu to vēlamies redzēt, bieži vien bez ķirurģijas neiztikt. Tāpēc Dr. Mauriņa klīnika Mežaparkā līdztekus jau tā plašajam pakalpojumu klāstam tagad piedāvā arī plastiskās ķirurģijas operācijas, tā nodrošinot pilnvērtīgu un kvalitatīvu aprūpi vienuviet.

Aktuālie piedāvājumi

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Pretizgulējumu matrači pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai 

Kvalitatīvs matracis var ievērojami uzlabot cilvēka dzīves kvalitāti, nodrošinot komfortu un cieņpilnu aprūpi dzīves visgrūtākajos brīžos. Investīcijas šādā matracī ir ieguldījums pacienta veselībā un labklājībā, kas sniedz ieguvumus gan īstermiņā, gan ilgtermiņā.

Novērs muguras sāpes!

Novērs muguras sāpes!

Vai kaut vienu reizi dzīvē esi jutis muguras sāpes, īpaši muguras lejasdaļā? “Veselības sporta stacijas” treneri nodarbībās risina sūdzības par muguras sāpēm savas kompetences ietvaros un sadarbojoties ar citu jomu speciālistiem. 

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Kā izvēlēties sev piemērotu SPA Rīgā?

Rīgā tiek piedāvātas dažādas SPA iespējas, sākot no sabiedriskām iestādēm līdz augstas klases SPA. Ideāla SPA izvēle Rīgā ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Uzzināsim vairāk, kāpēc izvēlēties Inlux SPA!

Video

Produktu testi

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

FITY unikālie dabas zaļie pulveri Nātre, Gārsa un Balanda – Latvijas dabā augošās nezāles, kuru vērtību tik retais apzinās!

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvā testēt FITY dabas pulverus pēc izvēles – Nātru, Gārsas vai Balandas pulveri.

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Testa rezultāti: OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvāja izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Testa rezultāti: RUUTe® Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Testa rezultāti: Zepter Myion – izbaudi tīru gaisu, lai kurp tu dotos!

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Zepter International Baltic" piedāvāja testēt "Myion" – inovatīvu portatīvo gaisa attīrītāju.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dr. Ohhira Kolagēns: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Atklāj īpašo Japānas skaistuma noslēpumu, kuru izstrādājuši Jāpānas zinātnieki. Dr.Ohhira® produkti – augstākās kvalitātes Japānas kosmētika un uztura bagātinātāji.

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Aerify Recovery ir Latvijas zīmols, kas no 2018. gada izstŗādā un ražo gaisa kompresijas ierīces, ko izmanto limfodrenāžas un sporta atjaunošanās nolūkos. Šīs iekārtas ir iecienījuši fizioterapeiti, sporta ārsti un masāžas speciālisti visā pasaulē, kā arī tos lieto visi top Latvijas atlēti.