medicine.lv skaitļos

Lietotāji online206
Aktīvie uzņēmumi12082
Nozares raksti1505
Ekspertu atbildes21477
Māņticība: Kā tā darbojas un ietekmē cilvēka domāšanu? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Māņticība: Kā tā darbojas un ietekmē cilvēka domāšanu?

Foto: pixabay.com

Ne vienam vien latvietim reizēm rodas vēlme uzzināt, ko par viņa nākotni var pateikt zīlnieks, horoskopi, astrologs, numerologs. Ticību visām šīm lietām sauc par maģisko domāšanu, arī māņticību.

Vai un kā tā traucē attīstīties cilvēkam individuāli un Latvijas sabiedrībai kopumā, stāsta Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Utināns.

Maģiskā domāšana ir domāšanas veids, kas paredz, ka ir kādi neredzamie, garīgie spēki, ko mērinstrumenti nespēj fiksēt. Kā zināms, mūsdienu fizikā runā par četru spēku veidiem, kas darbojas no attāluma, - elektromagnētisms, gravitācija un divi spēki, kas strādā kodola iekšienē (lielais un mazais kodolspēks). Bet, piemēram, astroloģijā uzskata, ka debesu ķermeņi, planētas, zvaigznāji caur neredzamu enerģiju ietekmē cilvēka uzvedību. Pie šādiem neredzamiem un ar mērinstrumentiem nefiksējamiem spēkiem pieskaita arī ļauno aci, noburšanu, bezlaulības vainagu, telepātiju, spēju ar domu spēku pārbīdīt priekšmetus, numeroloģiju, labās un ļaunās likteņzīmes, melno kaķi, saplēsto spoguli, dažādus veiksmi nesošus talismanus u.c.

Cits termins ir "ticība maģijai", "ticība paranormālajam" vai "ticība pārdabiskajam" (kā nu kurš to formulē). Tāda ir ticība gan senču gariem, gan citplanētiešiem, gan Svētajiem Rakstiem. Būtība ir ticība tam, ko pasaka kāda autoritāte.

Vēl izšķir terminu "paranormālie pārdzīvojumi", kas nav vienkārši ticība, bet gan balstīta uz kādu emocionālu pārdzīvojumu vai notikumu. Tādi, piemēram, ir pārdzīvojums, "nonākot" tunelī ar gaismu galā, ceļojums "astrālā" vai saskarsme ar spoku.

Un tomēr - horoskopi piepildās?

Astrologiem, pareģiem, zīlniekiem u.c. ir vairāki principi, ko viņi izmanto savā darbībā un kas nodrošina klausītājā sajūtu, ka prognoze ir patiesa.

1. Aukstā nolasīšana (angliski - cold reading). Tas nozīmē, ka cilvēkam tiek pateiktas lietas, kuras faktiski der 70% populācijas. Jaunai sievietei var paziņot, ka viņa apprecēsies, viņai būs bērni. Par personības iezīmēm var sacīt - "jums dažreiz patīk būt cilvēkos, bet dažkārt sakārojas paslēpties no visiem". Cilvēkiem ir tieksme šādu informāciju sev piemērot un vienlaikus brīnīties, kā zīlnieks vai numerologs to varēja zināt.

Pasaulē, tostarp arī Rīgas Stradiņa Universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikā, ir veikti pētījumi, kas atklāj, kā darbojas maģiskā domāšana. Pētījuma princips - pateikt cilvēkam, ka konkrētais apraksts atbilst viņa horoskopa zīmei, lai gan patiesībā tiek iedots citas zīmes apraksts. 75% dalībnieku atzina, ka rakstītais ir par viņiem. Ir veikti arī pseidozinātniski eksperimenti ar gēniem - cilvēkiem lūdz nodot savu DNS analīzēm, jo pēc gēniem varot noteikt personas raksturu. Pēc analīžu nodošanas visi dalībnieki saņēma pilnīgi vienādu raksturojumu. Rezultātā cilvēki bija pārliecināti, ka gēnu metodika rakstura noteikšanai ir ļoti efektīva un precīza.

2. Karstā nolasīšana (angliski - hot reading) - tā tiek izmantota gadījumā, ja par konkrēto personu iepriekš ir zināmi kādi fakti, bet cilvēks pats par tiem nav informēts. Mūsdienās ļaudis paši šo uzdevumu padara vieglu, par sevi daudz izstāstot sociālajos kontos.

3. Pašpiepildošais pareģojums. Ja cilvēks tic astrologa vai zīlnieka teiktajam, viņam ir tendence piepildīt šo pareģojumu. Citiem vārdiem sakot, cilvēks apzinīgi izpilda viņam "uzdoto" - atrod laimi ārzemēs, studē jomā, kas ir sirdslieta, apprecas, rada bērnus, nopērk privātmāju.

4. Cilvēka selektīvā atmiņa. Cilvēkiem ir tendence atcerēties lietas, kuras piepildījušās, bet aizmirst tās, kas nav bijušas precīzas. Ja astrologs būs pateicis desmit detaļas, no kurām īstenojušās četras, cilvēks atcerēsies tās četras un citiem stāstīs tieši par tām.

5. Interpretēšana. Nākotnes pareģotāji izmanto dažādas universālas frāzes. Ja nākotnē prognozētas finansiāla rakstura problēmas, tad tas var būt tikpat labi maka zaudējums, nepiešķirta prēmija, neveiksmīgs pirkums, kā arī uzņēmuma bankrots. Līdz ar to iespēja, ka pareģojums piepildīsies, ir ļoti liela, turklāt cilvēks par to, visticamāk, pastāstīs saviem tuviniekiem un draugiem. Cilvēki, kuri tic, vērā ņem to informāciju, kas apstiprina viņu ticību, un ignorē to, kas noliedz.

Latvijas sabiedrība - maģiski domājoša?

Procentuāli cilvēku skaits, kas aizraujas ar astroloģiju, numeroloģiju u.tml. pseidozinātnēm, Latvijā pielīdzināms Krievijai un pat dažubrīd to apsteidz. Psihoterapeita Artūra Utināna pētījumā par maģisko un kritisko domāšanu medicīnu studējošo vidū (kur salīdzināti studenti Latvijā un ASV) secināts, ka, runājot par tradicionālajām reliģijām, Amerikas Savienoto Valstu studentu ticība ir lielāka nekā latviešu studentu. Taču māņticības ziņā (tai skaitā ticība pseidozinātnēm un paranormālajam, ar to domājot ticību citplanētiešu darbībai uz zemes, Lohnesa ezera briesmonim, arī sazvērestības teorijām, piemēram, ka 30 cilvēku īpaši slepena brālība valda pār pasauli) latviešu studenti vairāk tic paranormāliem fenomeniem nekā ASV studenti.

Vai izglītības līmenis ietekmē maģisko domāšanu?

Lai arī pasaules kontekstā esam izglītoto valstu vidū, aiz sevis atstājot Āfrikas valstis, Ķīnu, Latīņamerikas valstis, Indonēziju, Eiropas kontekstā esam ar salīdzinoši zemāku izglītības līmeni. Pētījumi rāda: tiem, kam ir augstāks izglītības līmenis, procentuāli mazāk tic dažādām lietām un parādībām. Tajā pašā laikā jāteic, ka izglītības līmenis nav vienīgais faktors, kas ietekmē ticības un māņticības intensitāti. Ticības pakāpi, tāpat kā reliģiozitāti, var noteikt ģenētiskie faktori. To iespaido arī sociālie un audzināšanas, kā arī stresa faktori. Cilvēka smadzenēs veidojas iedzimtas dispozīcijas, kur viena informācija tiek uzskatīta par interesantāku un svarīgāku nekā cita.

Stress un māņticība

Jo vairāk stresa cilvēka dzīvē, jo lielāka iespēja, ka viņš būs ticīgs, jo ticīgums (arī māņticība) ir viens no izdzīvošanas mehānismiem. Ne velti ir teiciens, ka "ierakumos ateistu nav". Savukārt krieviem ir teiciens - "kamēr zibens neiespers, tikmēr nepārkrustīsies". Šis jautājums ir pētīts daudzās primitīvās tautās, un atklāts, ka bīstamākās situācijās tiek veikti maģiski rituāli, vienkāršākās - ne. Ir arī pierādīts, ka cilvēkam palielinās ticība, ja viņš ir piedzīvojis dzīvības briesmas. Runājot Latvijas kontekstā, sociālekonomiskā situācija mums šobrīd ir tāda, ka cilvēki jūtas ļoti nedroši un nepasargāti. Iedzīvotāju ikdienā ir daudz stresa un baiļu, kas ir lieliska augsne māņticībai.

Maģiskā domāšana kā aizsardzības mehānisms?

Jau stresa kontekstā minēts, ka maģiskā domāšana dažās izpausmēs nemaz nav tik slikta - tā var nedaudz pasargāt (ja tā ir pozitīvā māņticība, kas trauksmi samazina). Piemēram, ticība amuletiem rada drošības sajūtu, turklāt attiecas uz jebkurām smadzeņu programmām, kuru mums ir daudz. Piemēram, bailes ir vajadzīgas emocijas, kuras var traucēt, ja kļūst pārmērīgas. Dusmas var būt vajadzīgas, bet tās var izpausties arī kā patoloģiska agresija, kas ir kaitējoša. Normālā situācijā vainas apziņa mums ir nepieciešama, bet kopumā tā var būt ļoti traucējoša. Respektīvi - atbilde slēpjas noteiktās robežās un līdzsvarā, kas attiecas arī uz ticību.

Ir māņticības, kas trauksmi palielina. Piemēram, cilvēks iet uz atbildīgu pasākumu, bet ceļam pārskrien melns kaķis. Cilvēks uzreiz jau jūtas nolemts neveiksmei. Pavisam slikti ir tad, ja cilvēks savas labklājības un miera nodrošināšanai dodas pie dažādiem vārdotājiem un zīlniekiem, lai viņam tiktu noņemts lāsts vai ļaunā acs, par ko arī samaksā zināmu naudas summu. Latvijā izplatīta ir arī vārdotāju apmeklēšana slimību gadījumā. Ir reizes, kad var nostrādāt placebo jeb pašiedvesmas dziedinošais spēks, cilvēkam palielinās cerības, uzlabojas kopējais noskaņojums. Taču sliktāk ir tad, ja, paļaujoties uz netradicionālām ārstēšanas metodēm, cilvēks novēršas no tradicionālās medicīnas. Dažreiz presē atspoguļo atsevišķus gadījumus, kad dziednieks ir palīdzējis izārstēt vēzi, bet nemin tos simtus un tūkstošus reižu, kad tas nav izdevies.

Kāpēc maģiskā domāšana traucē attīstīties?

Maģiskajai domāšanai piemīt tāda īpatnība, ka, neko nedarot, var gaidīt vēlamo rezultātu. Līdz ar to mēs kā sabiedrība neuzņemamies atbildību par notiekošo un procesiem. Nereti mēs arī konstruktīvi neizvērtējam tās jomas un iespējas, kad ar savu rīcību varētu ietekmēt rezultātu.

Ne viens vien politologs ir norādījis, ka Latvijā nav aktīvas pilsoniskās sabiedrības. Protams, ir arī citi apstākļi, kas ietekmē cilvēku aktivitāti un rīcībspēju, taču nenoliedzams ir fakts, ka maģiskā domāšana sevī ietver pasīvās eksistēšanas formu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Noderīgi padomi, kā justies labāk, baudot vasaras aktivitātes

Vasara ir dažādu aktivitāšu laiks, tāpēc ideāls veids, kā rūpēties par kāju veselību, saglabāt labu asinsriti un novērst pietūkumu, ir valkāt kompresijas zeķes, turklāt kompresijas zeķes ir noderīgas arī ilgstošas stāvēšanas gadījumos, kā arī esot augstpapēžu kurpēs, piemēram, koncertos, kāzu ceremonijās, izlaidumos un citos pasākumos, kas ir neiztrūkstoša vasaras sastāvdaļa. 

Aktuālie piedāvājumi

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Dievu garšviela: viss par safrāna labvēlīgajām īpašībām

Mūsdienās ne visi zina, ka safrāns var ne tikai uzlabot pazīstamu ēdienu garšu, bet arī palīdzēt cīņā pret vairākām slimībām gan kā pretiekaisuma līdzeklis, gan kā viela, kas uzlabo garīgās spējas, mieru, miegu un jaunību. 

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Profesionālo apavu nozīme ikdienas darbā

Rūpes par kājām sākas tieši ar apavu izvēli, taču ne visi tam pievērš uzmanību. Pareizi un ērti profesionālie apavi ir veselu kāju garantija, ietekmē vispārējo fizisko stāvokli un samazina saistīto slimību attīstības risku. 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

"Safrino" stresa mazināšanai un smadzeņu darbības veicināšanai

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt "Safrino", kurā apvienots patentēts Irānas safrāna ekstrakts un mioinozitols. Produkta iedarbība ir vērsta uz stresa mazināšanu, miera un nosvērtības sekmēšanu un smadzeņu darbības, fokusa un koncentrācijas spēju uzlabošanai.

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Testa rezultāti: RUUTe® Melleņu cilmes šūnu koncentrāts ādas aizsardzībai un atjaunošanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt Melleņu cilmes šūnu koncentrātu ādas aizsardzībai un atjaunošanai.

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: “Assimilator” gremošanas sistēmas atbalstam

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja izmēģināt veselības produktu gremošanas procesu atbalstam “Assimilator”. Šis unikālais enzīmu komplekss, kurā ietilpst A un D vitamīni, paredzēts, lai veicinātu uzturvielu uzsūkšanos un palīdzētu samazināt diskomfortu kuņģī un zarnās.

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Testa rezultāti: HealthAid Brainvit® smadzeņu darbības veicināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt uztura bagātinātāju "Brainvit®" smadzeņu darbības veicināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lotos Pharma" "Larifan" zobu pasta: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Izvēloties zobu kopšanas līdzekļus, ierasti vērtējam to spēju samazināt aplikumu, baltināt zobus un novērst kariesu. Izrādās, zobu pasta arī var būt noderīgs līdzeklis, kas neļauj organismā iekļūt dažādiem vīrusiem un mikrobiem.

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

MUSS dabīgie ziemeļu dabas BIO ogu ekstrakti: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Tiek uzskatīts, ka ogām piemīt augstāks antioksidācijas efekts nekā jebkuram citam augu izcelsmes avotam. Ziemeļvalstu daba ar garajām vasaras dienām un vēso temperatūru rada labvēlīgu vidi tādiem īpašiem bioaktīviem savienojumiem kā vitamīni un polifenoli. Tieši šeit MUSS iegūst savas tīrākās sastāvdaļas.