Manabalss.lv sākta parakstu vākšana par to, lai vīriešiem pēc protatas vēža ārstēšanas būtu iespēja turpināt pilnvērtīgu un kvalitatīvu dzīvi
Manabalss.lv sākta jauna iniciatīva – parakstu vākšana par to, lai vīriešiem pēc protatas vēža ārstēšanas būtu iespēja turpināt pilnvērtīgu un kvalitatīvu dzīvi! Parakstu vākšanu inicējusi Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība “Dzīvības koks” Vīriešu veselības nodaļa un tās vadītājs ir Agris Freibergs. Šādu iniciatīvu atbalsta arī Latvijas Urologu asociācija.
Kāpēc šāda iniciatīva?
Kā rāda SPKC dati, tad, piemēram, 2021.gadā vecumā no 35-54 gadiem prostatas audzējs pirmreizēji diagnosticēts 40 pacientiem, bet vecumā no 55-69 gadiem 503 pacientiem. No 70 līdz 80+ - 416 pacientiem [1]. Prostatas vēža ārstēšana var būtiski ietekmēt seksuālo dzīvi. Dažas ārstēšanas metodes var sabojāt nervus, kas nepieciešami erekcijai. Citas ārstēšanas metodes var ietekmēt hormonu līmeni, kas nepieciešams, lai iegūtu un uzturētu erekciju [2]. 54% vīriešu uzskata, ka seksuālās problēmas pēc prostatas vēža ir svarīgākas par nāvi! [3] Tajā paša laikā, kā uzskata Agris Freibergs, ja vīrieši pirms vēža diagnosticēšanas vai diagnosticēšanas brīdī būtu informēti par visām iespējām, kā saglabāt kvalitatīvu dzīvi (tajā skaitā seksuālo), tad būtu mazāk ielaisto audzēju skaits, iespējams, samazinātos to vīriešu skaits, kuri mirst ar prostatas vēzi, jo baidījušies to ārstēt! Tāpēc šāda iniciatīva Manabalss.lv: https://manabalss.lv/valsts-apmaksata-dzimumlocekla-rekonstrukcija-pec-prostatas-veza-operacijas/show
Kas vēl svarīgi?
Lai noskaidrotu, kā prostatas vēža ietekmi uz dzīvi vērtē vīrieši un viņu dzīvesbiedres, datnē Visidati.lv izveidota aptauja:
1) Aptaujas "Vīrieša dzīves kvalitāte pēc prostatas vēža diagnozes" tiešā adrese ir: https://www.visidati.lv/aptauja/9841760/
2) Aptaujas "Sieviete un prostats vēzis" tiešā adrese ir: https://www.visidati.lv/aptauja/9842769/
Par “Dzīvības koks” Vīriešu veselības nodaļu:
Vīriešu veselības nodaļas mērķi ir:
- Vīriešu izglītošana par veselības nozīmi, ieskaitot dzīvesveida maiņu, kas var novērst slimības, piemēram, veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes un smēķēšanas vai pārmērīgas alkohola lietošanas pārtraukšana.
- Vīriešu mentālās veselības atbalsts, kas ietver depresijas, trauksmes, stresa un citu psiholoģisku problēmu atpazīšanu, jo daudzi vīrieši nevēlas atzīt šīs problēmas vai meklēt palīdzību.
- Izveidot atbalsta grupas, kur vīrieši var dalīties ar emocionāliem izaicinājumiem, saņemt atbalstu no citiem un kopīgi pārvarēt grūtības.
[1] https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/
Health__Saslimstiba_Slimibu_Izplatiba__Onkologija/?tablelist=true
[2] https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/
Health__Saslimstiba_Slimibu_Izplatiba__Onkologija/?tablelist=true
[3] TTUTU/LELDE