medicine.lv skaitļos

Lietotāji online269
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Malnutrīcija jeb uzturvielu nepietiekamība: Kas jāņem vērā, lai ārstēšana noritētu veiksmīgi? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Malnutrīcija jeb uzturvielu nepietiekamība: Kas jāņem vērā, lai ārstēšana noritētu veiksmīgi?

Ārsti mēdz teikt – vislabākā operācija ir tā, kura nav notikusi. Tomēr nereti, lai uzlabotu cilvēka dzīves kvalitāti, no tās izvairīties nevar. Veiksmīgas operācijas pamatā ir ne tikai pati procedūra, bet arī sagatavošanās posms, kā arī pēcoperatīvā atkopšanās. Viens no šo procesu galvenajiem draudiem ir uzturvielu nepietiekamība jeb malnutrīcija, kad pacients ir pārāk novārdzis, lai operāciju veiktu, vai lai veiksmīgi atkoptos pēc tās. Uztura nepietiekamību iespējams ārstēt ar medicīnisko papilduzturu, kurš no 1. aprīļa iedzīvotājiem tiek apmaksāts par valsts budžeta līdzekļiem. Speciālisti iepazīstina ar galvenajām lietām, kas jāņem vērā, lai ārstēšana noritētu veiksmīgi.

Ilgi gaidītu operāciju atcelšana uzturvielu nepietiekamības dēļ

Uzturvielu nepietiekamība organismā jeb malnutrīcija nozīmē, ka cilvēka organisms neuzņem nepieciešamo uzturvielu (piemēram, olbaltumvielu, minerālvielu, vitamīnu) daudzumu, kas nepieciešams organisma pilnvērtīgai darbībai. Visbiežāk malnutrīcijas riskam pakļauti seniori pēc 70 gadu vecuma, cilvēki ar hroniskām vai onkoloģiskām slimībām.

Ārsti uzsver, ka malnutrīcijas novēršana īpaši svarīga, ja cilvēkam paredzēta kāda nopietna operācija. “Jāsaprot, ka katra operācija ir milzīgs stress cilvēka organismam, kas patērē ļoti daudz iekšējo resursu. Jo lielāka operācija, jo vairāk resursu nepieciešams. Ikviens ir ievērojis, ka pat vesels cilvēks pēc operācijām mēdz novērot svara samazinājumu. It īpaši, ja operācija saistīta ar kuņga-zarnu traktu vai aizkuņģa dziedzeri. Cilvēks, kura organisms pirms operācijas bijis spēcīgs, kā arī tā svars bijis nemainīgs, varēs veiksmīgi pēc tās atgūties. Ja pirms sarežģītās procedūras cilvēks jau zaudējis svaru, viņam ir hroniskas slimības vai neuzsūcas visas ķermenim nepieciešamās uzturvielas, atveseļošanās process ir daudz sarežģītāks un ilgāks. Tādēļ gan pirms, gan pēc operācijas, ja tas nepieciešams, ārsts var izrakstīt medicīnisko papilduzturu, kura saturā ir visas organismam nepieciešamās uzturvielas sabalansētos daudzumos,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uztura un dietoloģijas centra vadītāja asociētā profesore Dr. med. Laila Meija.

Uzturvielu nepietiekamība var paaugstināt risku pēcoperācijas periodā saslimt ar infekcijas slimībām. Tāpat paildzinās ārstēšanās un atveseļošanās process, brūces dzīst lēnāk, palielinās lietoto zāļu skaits, kā arī slimnīcā pavadītais laiks. Papilduzturs var būt nepieciešams arī tad, ja pēc operācijas cilvēks kādu laiku nevar sakošļāt, norīt vai sagremot “parastu” ēdienu.

Banner 280x280

Ja svara zudums tiek novērots vēl pirms lielām operācijām, steidzami jāvēršas pie ārsta un jāapsver medicīniskā papilduztura lietošana. Diemžēl gadās situācijas, kad cilvēkam uz operāciju ir jāgaida ilgāks posms, kura laikā veselība var pasliktināties. It īpaši tas attiecas uz senioriem, kuri vairāk pakļauti uzturvielu nepietiekamības riskam. Ja, ierodoties uz operāciju, ārsts noteiks, ka cilvēks nav pietiekami spēcīgs, lai operāciju pārciestu ar minimāliem riskiem veselībai, tā visdrīzāk tiks pārcelta un pacients saņems pirmsoperācijas “barošanu”.

Uzturvielu nepietiekamības pazīmes

Ārsti iesaka pievērst uzmanību piecām galvenajām pazīmēm, kas liecina par uzturvielu nepietiekamību.

  • Neplānots svara zudums. Ja cilvēks, nemainot uzturu vai nesākot pastiprināti sportot, 3 mēnešu laikā zaudē vairāk nekā 5% no ķermeņa masas, svarīgi saprast šo pārmaiņu iemeslus.
  • Hronisks nogurums. Cilvēks var būt miegains, samazinājušās viņa koncentrēšanās spējas, vērojams izteikts nespēks.
  • Lēnāka brūču dzīšana, salīdzinot ar citiem laika periodiem.
  • Drēbes vai rotaslietas kļūst par lielu. Līdz ar svara zudumu, samazinās arī muskuļu masa. To visvieglāk atklāt, pateicoties rotaslietām vai apģērbam, kas pēkšņi kļuvuši par lielu.
  • Samazināta apetīte. Zudusi interese par ēdienu, mainījusies iecienīto ēdienu garšas uz smaržas izpratne. Konstants apetītes trūkums un cilvēks ēd mazāk, nekā iepriekš.

Valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu saņēmuši jau vairāk nekā 1200 pacientu

Kopš 1. aprīļa iedzīvotājiem pieejams valsts apmaksāts, mājas apstākļos pieejamais, medicīniskais papilduzturs. Līdz šim brīdim to saņemt pieteikušies 1200 pacienti. Pēc ārstiem pieejamajiem statistikas datiem visvairāk palīdzību saņēmuši ir onkoloģiskie un neiroloģiskie pacienti, vecāka gada gājuma cilvēki un tie ķirurģiskie pacienti, kuriem specializētā pārtika ir nepieciešama pirms vai pēc operācijas.

“Diemžēl joprojām redzam, ka bieži Klīniskās barošanas kabinetā nonāk pacienti ar ielaistu un jau ļoti smagu uzturvielu nepietiekamību, kad mājās lietojamais medicīniskais papilduzturs vairs palīdzēt nevar. Pacienti varētu izvairīties no stacionēšanas pielietošanas, ja pie ārsta vērstos savlaicīgi. Tāpēc svarīgi savlaicīgi vērsties pie ārsta un saņemt nepieciešamo palīdzību,” skaidro profesore.

Medicīniskā papilduztura saturā ir visas organismam nepieciešamās uzturvielas (ogļhidrāti, tauki, olbaltumvielas, vitamīni, minerālvielas, šķiedrvielas) sabalansētos daudzumos. Tam pieteikties ir iespējams, saņemot ārstējošā ārsta (speciālista) vai ģimenes ārsta norīkojumu uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Klīniskās barošanas kabinetu, kur speciālisti parūpējas par papilduztura izsniegšanu un piegādi, kā arī piedāvā uztura speciālista un medicīnas māsas klātienes un attālinātās konsultācijas pacientiem un to tuviniekiem. Pacientu tālrunis: 22034606.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...