Mājdzemdības: Ko ņemt vērā, plānojot ārpusstacionāra dzemdības?
Lielākajā daļā attīstīto valstu sievietes izvēli, kur laist pasaulē mazuli – mājās vai slimnīcā –, lielākoties pat neapsver, proti, dzemdības slimnīcā jau ir ierasta, stabila prakse. Slimnīca ir vieta, kur, visticamāk, dzemdēja arī viņu mātes un vecmāmiņas. Vairumā attīstīto valstu 20. gadsimts bija laiks, kad mājās pieņemto dzemdību skaits strauji samazinājās, attiecīgi pieaugot slimnīcās notikušo dzemdību skaitam.
Piemēram, Apvienotajā Karalistē 20. gadsimta 20. gados 80% sieviešu dzemdēja mājās, kamēr 2011. gadā tie tikai 2,3%. Savukārt Nīderlandē aptuveni 20% dzemdību mūsdienās joprojām tiek pieņemtas mājās. Kopējais jaundzimušo skaits Latvijā kopš 2015. gada samazinās, līdz ar to samazinās arī mājdzemdību skaits, tomēr kopumā tas saglabā 1,2% no kopējo jaundzimušo skaita Latvijā. Lai gan mājās notikušo dzemdību skaits joprojām ir zems, ir vērojams neliels, bet nozīmīgs plānoto ārpusstacionāra dzemdību skaita pieaugums dažās valstīs, tostarp arī Latvijā. Ar ko tas skaidrojams?
Pozitīvais: kontrole un zināmā mājas vide
Autors: grutniece
Dažādās ar dzemdībām saistītās aptaujās un pētījumos izvēli dzemdēt sev zināmā vietā vai mājās, kur iespējams kontrolēt apkārtējo vidi, izvairoties no nevajadzīgas iejaukšanās un pārtraukumiem, sievietes apraksta kā pozitīvu un iedrošinošu. Lēmuma pieņemšanu par to, kāda būs dzemdību norise, tiek uzsvērta kā sevišķi būtiska, un sievietes uzskata, ka ir kompetentas pieņemt savus lēmumus. Protams, mājdzemdības iekļauj zināmus riskus, tomēr tām ir arī pozitīvi aspekti – viens no tiem ir bērna laišana pasaulē mājas vidē.
Lielākajai daļai cilvēku mājas ir miera un klusuma osta; vieta, kura patverties no mūžīgā skrējiena. Kad cilvēks ir mājās, viņš vairāk kontrolē notikumus ap sevi un apkārtējo vidi. Dzemdēšana savās mājās, ar saviem noteikumiem, sev zināmā un ērtā vidē tiek saistīta ar labākas pieredzes gūšanu un lielāku mieru. Tiek arī uzskatīts, ka dzemdības mājās noritēs normālāk, jo netiek veiktas dažādas iejaukšanās, kādas parasti atgadās slimnīcās.
Daudzām sievietēm plānoto mājdzemdību plusi varētu būt gan pazīstamā, ērtā vide, gan lielāka kontrole pār dzemdību procesu, gan tas, ka nav spiediena lietot medikamentus. Izvēloties mājdzemdības, sievietei ir lielāka iespēja piedzīvot dabīgas dzemdības bez iejaukšanās, tai skaitā ūdensdzemdības. Pamatā lēmumam par plānotām ārpusstacionāra dzemdībām, iespējams, ir bijusi slikta pieredze slimnīcā. Dažos gadījumos par labu mājdzemdībām nosveras reliģisku vai kultūras apsvērumu dēļ. Plānotajās ārpusstacionāra dzemdībās pastāv arī iespēja ietekmēt dzemdību procesa elementus, piemēram, dzemdību pozu, to, vai ej vannā vai dušā, izmanto sveces vai aromterapiju, un tā tālāk.
Plānotās mājdzemdības – apzinies riskus
Autors: gruutneices_veseliba
Ja arī plānotās mājdzemdības nozīmē, ka dzemdēsi mājās, nevis slimnīcā vai dzemdību namā, tev joprojām būs nepieciešama kāda pieredzējuša un kvalificēta cilvēka palīdzība dzemdību laikā: to var nodrošināt sertificēta vecmāte vai vecmāte, kuras izglītība un licence atbilst visiem noteiktajiem standartiem, vai sertificēts ārsts ginekologs, kas drīkst pieņemt dzemdības.
Ja apsver iespēju dzemdēt mājās, vispirms apspried to ar savu ārstu. Ārsts tev izskaidros, ko tu vari sagaidīt dzemdību gaitā, kā arī par iespējamām komplikācijām un to, kā tās tiktu risinātas mājas apstākļos. Ir gadījumi, kad ārpusstacionāra dzemdības nav nedz ieteicamas, nedz drošas. Piemēram, sievietēm, kurām iepriekš veikts ķeizargrieziens, vai grūtniecēm, kas gaida dvīņus (vai pat trīņus), nevajadzētu apsvērt mājdzemdības.
Turklāt, jāņem vērā, ka pat tad, ja ir ieplānotas mājdzemdības, ārsts vai vecmāte var ieteikt pēc dzemdību pirmā perioda uzsākšanās tevi pārvest uz slimnīcu. Pētījumi parāda, ka trijos līdz septiņos procentos gadījumu mājdzemdētāju nepieciešams pārvietot uz stacionāru dzemdību sarežģījumu vai jaundzimušā stāvokļa dēļ, un pārvietošana var būt saistīta ar iespējamu mātes vai mazuļa veselības stāvokļa pasliktināšanos.
Pilnīgi drošas nav nevienas dzemdības. Ir apstākļi, kas mājdzemdības padara drošākas – vecmātes visu uzmanību velta tikai vienai dzemdētājai un var laicīgi pamanīt problēmas, tomēr ir dažas retas komplikācijas, kuras prasa ātru operatīvu iejaukšanos un šajos gadījumos mājdzemdībās iznākums var būt sliktāks nekā stacionārā.
Galvenie nosacījumi plānotajām ārpusstacionāra dzemdībām: pārliecība par savu spēju dzemdēt, labs veselības stāvoklis, un dzemdību vieta atrodas ne tālāk kā 30 minūšu braucienā no tuvākās dzemdību nodaļas slimnīcā.
Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība
Autors: grutnieciba
Saskaņā Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumu Nr. 611, par "Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtību", 8. punktu, proti, ja grūtniece izvēlas plānotas ārpusstacionāra dzemdības, ir jāievēro vairāki nosacījumi. Tas ietver gan dzemdību norisei nepieciešamo aprīkojumu, gan rīcību situācijā, kad mājdzemdētāja ir jāpārvieto uz stacionāru.
Mājdzemdības no grūtnieces un visas viņas ģimenes prasa papildu sagatavošanos, jo lielāko atbildību par savu un bērna veselību uzņemas paši vecāki. Tādēļ topošajai māmiņai ir būtiski stāties uzskaitē vai uzsākt vizītes pie vecmātes jau grūtniecības sākuma posmā, lai iepazītos un būtu droša, ka atrasta vispiemērotākā no vecmātēm un ka plānoto mājdzemdību izvēle ir pareizā. Ļoti svarīgi ir vecmātei sniegt pilnīgu informāciju par savu veselības stāvokli un pārrunāt arī dažādās bailes un uztraukumus.