LVSADA pēc nepilnām divām nedēļām vērtēs arodorganizācijas pārmetumus saistībā ar pagarināto normālo darbalaiku
Rīga, 6.sept., LETA. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) valde Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra arodorganizācijas biedra Rafaela Ciekura vēstuli skatīs 18.septembrī, aģentūrai LETA sacīja arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.
Vēstulē arodorganizācija aicina LVSADA skaidrot savu nespēju ilgstoši atrisināt normālā pagarinātā darbalaika jautājumu.
Pēc Kera domām, vēstules autors ļoti pavirši lasījis Satversmes tiesas (ST) lēmumu, kā arī arodbiedrības statūtus, vai arī tos apzināti aplami interpretē, tomēr plašākus komentārus LVSADA priekšsēdētājs sniegs pēc valdes sēdes.
Jau ziņots, ka vēstulē arodbiedrības valdei Ciekurs, atsaucoties uz ST lēmumu, ar kuru normālais pagarinātais darbalaiks atzīts par neatbilstošu, aicina LVSADA uzņemties pilnu atbildību par šādu notikumu virzību. "Proti, tā kā minētā norma nav atbilstoša Latvijas Satversmei un ir uzskatāms, ka normālais pagarinātais darba laiks ir antikonstitucionāls, tad LVSADA iestājoties par šādu kārtību, tā rupji pārkāpusi savos statūtos noteikto, jo LVSADA mērķi ir pārstāvēt savu biedru ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses," teikts vēstulē.
Arodorganizācijas biedrs LVSADA uzdevis vairākus jautājumus, tostarp vaicājis, kāpēc arodbiedrība gadiem ilgi nav spējusi atrisināt šo "absurdo juridisko kāzusu" un jau laikus padomājusi par savu biedru interesēm, vai LVSADA nav jāvēršas tiesā ar prasību kompensēt radītos zaudējumus, kas attiecīgi tiktu novirzīti tiem mediķiem, kā arī vaicājis, cik kvalitatīvs ir arodbiedrības darbs.
Vienlaikus Ciekurs aicinājis izvērtēt LVSADA priekšsēdētāja Valda Kera atbildību, kad viņa arodbiedrības vadīšanas laikā tika pieņemta antikonsticionālā norma un nekas netika darīts, lai tiktu aizstāvētas to mediķu un arodbiedrības biedru intereses, kuri strādāja virsstundas, lai saņemtu sev pienācīgu atalgojumu.
Kā ziņots, ST atzinusi par Satversmei neatbilstošām normas, kas nosaka mediķu pagarinātā normālā darba laika atalgojumu. ST norādījusi, ka samaksai par šo darba laiku joprojām ir zemāka likme nekā samaksai par virsstundu darbu Darba likuma izpratnē. Likuma norma atzīta par spēkā neesošu no 2019.gada 1.janvāra.