Lūdz valsti nodrošināt aprīkojumu stomas nēsātājiem atbilstoši fizioloģiskajām vajadzībām
Stomas nēsātāji, pacienti, speciālisti un vairāku institūciju pārstāvji nosūtījuši valdības un Saeimas struktūrām vēstuli, kurā lūdz palielināt valsts kompensēto produktu apjomu stomas nēsātājiem atbilstoši fizioloģisko vajadzību datiem, kā arī papildināt sortimentu un pildīt valsts apņemšanās, lai risinātu daudzus gadus ieilgušas problēmas.
Aktīvāko stomas nēsātāju, dažādu pacientu un speciālistu grupa Veselības ministrijai, Finanšu ministrijai, kā arī Saeimas sociālo un darba lietu komisijai nosūtījusi vēstuli “Par valsts kompensēto produktu apjoma palielinājumu stomas nēsātājiem”, kurā lūdz palielināt valsts kompensēto stomas aprūpes produktu apjomu atbilstoši fizioloģiskajām vajadzībām, kā arī nodrošināt stomas nēsātājus ar kompensētiem jaunāko tehnoloģiju produktiem, jo patlaban esošais stomas aprūpes produktu klāsts nav pilnīgs.
Vēstulē uzsvērts, ka stomas aprūpes produkti ļauj darbaspējīgajiem cilvēkiem atgriezties darba tirgū, visiem pacietiem ir vienkāršāk socializēties, uzlabot pašaprūpi un dzīvot cieņpilnu dzīvi. Stomas aprūpei ir jābūt tādai, lai ļautu pacientam turpināt sociāli aktīvu dzīvi, lai varētu strādāt, satikties ar tuviniekiem un draugiem bez bailēm par fēču noplūdēm un smakām. Tas ir stāsts par pacienta dzīves kvalitāti, kas ir mūsdienu pacientu aprūpes aktuāla tēma.
Skaidrots, ka limitu palielināšana par 100% nenozīmē, ka dubultojas valsts izmaksas, jo stomas pacienti izņem tikai tik daudz stomas aprūpes produktus, cik viņiem nepieciešams. Paredzams, ka tikai aptuveni trešā daļa lietotāju izmantotu pilnu limitu.
Sortimenta paplašināšana, papildinot stomas aprūpes produktu klāstu kompensējamo medicīnisko ierīču sarakstā, palielinātu valsts izmaksas tik daudz, cik ir cenas starpība starp esošo un jauno produktu. Tiem stomas nēsātājiem, kuriem ar esošajiem produktiem ir ādas komplikācijas vai fēču noplūdes, ir nepieciešami jaunāku tehnoloģiju produkti.
Nodrošināti stomas nēsātāji spētu apkopt sevi paši, daļa varētu atgriezties darba tirgū, atslogotu ģimenes ārstus un citus ārstus, nenonāktu veselības problēmās nepietiekamā nodrošinājuma un stomas neatbilstošas kopšanas dēļ.
Latvijā ir ap 2000 stomas nēsātāju, aptuveni 25% no tiem ir darbspējīgā vecumā, liela daļa ir onkoloģiskie pacienti, pārsvarā cilvēki ar stomu dzīvo līdz mūža galam.
Valsts kompensēto produktu apjoms stomas nēsātajiem ir nepietiekams, to limitu apmērs nav mainīts kopš 2005. gada – tātad 18 gadus un tas būtiski atpaliek no Eiropas kompensācijas apjoma.
Nepietiekamo apjomu pacienti spiesti iegādāties par saviem līdzekļiem, kas pakļauj saslimušos nabadzības riskam, rada lielāku nevienlīdzību sabiedrībā.
Uzziņai
Stoma – tā ir atvere un maisiņš uz vēdera visbiežāk zarnu satura vai urīna izvadīšanai, un parasti stomas pacientam ar šo aprīkojumu jāsadzīvo visu atlikušo mūžu. Taču mūsdienās šai neērtībai nav jākļūst par iemeslu izolēties mājās vai ārstniecības iestādē. Labi un kvalitatīvi nodrošināts stomas pacients var turpināt dzīvot pilnvērtīgi, strādāt, ceļot.
Cilvēkiem ar stomu urīna un fēču savākšanai un ādas aizsargāšanai ir speciālas stomas aprūpes ierīces. Stomas aprūpes produktu pareiza un savlaicīga nomaiņa nodrošina to, ka zarnu saturs un urīns nenonāks uz ādas un to nebojās. Higiēnu nodrošina stomas aprūpes produkti, kas nepieciešami, lai pacienti nebaidītos iziet sabiedrībā un tiem būtu iespējams droši atgriezties darba tirgū.
Iesniegto vēstuli var skatīt te.