medicine.lv skaitļos

Lietotāji online205
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12099
Ekspertu atbildes21477
LU zinātnieku pētījums preklīniskajā modelī identificēs papildus šizofrēniju izraisošos neirobioloģiskos mehānismus : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

LU zinātnieku pētījums preklīniskajā modelī identificēs papildus šizofrēniju izraisošos neirobioloģiskos mehānismus

Profesore Baiba Jansone; fotogrāfs Toms Grīnbergs, LU
Foto: Profesore Baiba Jansone; fotogrāfs Toms Grīnbergs, LU

Pasaulē izplatītākās psihiskās saslimšanas šizofrēnijas rašanās iemesli joprojām nav pilnībā izprasti un izpētīti, tādēļ Latvijas Universitātes zinātnieki trīs gadu garumā iesaistījušies starptautiskā zinātniskā konsorcijā, kura pētījumu rezultātus plāno iesniegt publicēšanai šā gada vidū. Noslēgtā klīniskā pētījuma un jauna veida slimības preklīniskā modeļa grauzējos rezultāti identificēs papildus šizofrēniju izraisošos neirobioloģiskos mehānismus.

Pētījuma aktualitāte

“Šizofrēnija ir viena no smagākajām psihiskām slimībām, ar kuru slimo apmēram 1% pasaules iedzīvotāju. To visbiežāk diagnosticē jauniem cilvēkiem, ap 20 gadu vecumu. Šai hroniskajai slimībai ir raksturīgs psihisko simptomu daudzveidīgums, piemēram, halucinācijas un murgi, arī kognitīvie un uzvedības traucējumi. Slimības rašanās iemesli joprojām nav pilnībā izprasti un izpētīti un pašlaik pieejamā ārstēšana palīdz tikai daļai pacientu,” skaidro Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF) Farmakoloģijas katedras (FK) vadītāja profesore Baiba Jansone.

Vismaz trešā daļa pacientu ir rezistenti pret nozīmēto terapiju. Statistikas dati norāda, ka ikgadējās izmaksas pret ārstēšanu rezistentiem pacientiem ir no 3 līdz 11 reizes augstākas. Šizofrēnijas pacientu kognitīvie un negatīvie (emociju, gribas, motivācijas un interešu trūkums) simptomi īpaši grūti padodas ārstēšanai un tiek uzskatīts, ka tie norāda uz traucējumiem smadzeņu garozas daļā. Diemžēl pēdējo 30 gadu laikā nav izdevies šizofrēnijas ārstēšanai radīt jaunas, no pieejamās terapijas atšķirīgas pieejas. Iedzimtības faktoram ir būtiska nozīme šīs slimības attīstīšanās kontekstā, bet slimības etioloģija molekulārā un šūnu līmenī nav pilnīgi izprasta. Pēdējos gados parādās ziņojumi par imūnprocesu lomu šizofrēnijas slimības gadījumā. Arī jaunākie genoma pētījumi parāda šizofrēnijas un imūnās sistēmas saistību. Vieni no būtiskākajiem šizofrēnijas riska gēniem, ir tie, kas saistīti ar komplementa sistēmu centrālajā nervu sistēmā un nodrošina specifisku proteīnu (piemēram, C4) veidošanos. C4 proteīns ir iesaistīts aizsardzībā pret patogēniem.

ERA-NET NEURON aktivitātes 2018 Transnational Research Projects on Mental Disorders ietvaros no 2020. līdz 2022. gadam LU tika realizēts konsorcija projekts “Mikroglijas aktivācijas izpausme komplementa C4-stratificētiem šizofrēnijas pacientiem un peļu C4 hiperekspresijas modelī” (Microglial activation in Complement C4-stratified schizophrenic patients and in a mouse model of C4 overexpression,  MicroSchiz, 1.1.1.5/ERANET/20/01).

Banner 280x280

Starptautisko konsorciju veido izcilu pētnieku grupa, kurā sadarbojas zinātnieki no četrām Eiropas valstīm: Francijas, Vācijas, Latvijas un Šveices, iesaistot gan ārstus psihiatrus un veicot klīniskos pētījumus, gan fundamentālo pētījumu zinātniekus. Latvijas pētniecības daļu konsorcijā pārstāv LU MF FK pētnieki profesores Baibas Jansones vadībā.

Pētījuma gaita

Trīs gadu garumā pētnieki strādāja, lai identificētu šizofrēnijas izraisošos neirobioloģiskos mehānismus, kas nodrošinātu pamatu inovatīvam pētniecības risinājumam efektīvas terapijas radīšanai. Konsorcija uzdevums bija izpētīt, vai paaugstināta C4 proteīna ekspresija aktivizē mikroglijas šūnas smadzenēs, kas, pastiprinot imūno reakciju, var izraisīt ar šizofrēniju saistītas daudzveidīgas izmaiņas smadzenēs. Koncepts tika pārbaudīts šizofrēnijas pacientu un kontroles indivīdu kohortā, kurā analizēti augstas C4 proteīna ekspresijas noteicošie ģenētiskie faktori. Ģenētiskā pētījumā klasificētām C4 pacientu un kontroles indivīdu apakšgrupām tika veikta smadzeņu attēlveidošanas analīze un detalizēti pētītu mikroglijas izmaiņas. Klīniskajā izpētē noteica korelāciju starp C4 un šizofrēnijas pacientu slimības smaguma pakāpi. Paralēli tam preklīniskās izpētes zinātnieku grupa izmantoja jaunu, ar paaugstinātu C4 ekspresiju smadzenēs saistītu eksperimentālo grauzēju  modeli. Iegūto pētniecības datu izvērtēšanā izmantota pozitronu emisijas tomogrāfija, elektrofizioloģijas metodes, in vivo 2 fotonu attēlveidošanas metodes, 3D elektronu mikroskopija un uzvedības pētījumi, proteīnu daudzuma noteikšanas metodes, mikrogliju šūnu aktivizācijas un mijiedarbības starp neironiem analīze. Preklīniskais izpētes modelis atļauj atklāt imūnās sistēmas mikroglijas šūnu aktivācijas sasaisti ar C4 proteīnu un tā saistību ar smadzeņu šūnu funkciju izmaiņām šizofrēnijas gadījumā.

LU MF FK pētnieki analizēja vairāku ar iekaisumu, komplementa sistēmu, šūnas sinaptisko plasticitāti saistītu proteīnu izmaiņas smadzeņu audos. Latvijas pētnieku grupa par pētījuma gaitu un pirmējiem rezultātiem jau ziņojusi LU 80. starptautiskajā zinātniskajā konferencē un Starptautiskajā Eiropas neiropsihofarmakoloģijas biedrības kongresā (ENCP) 2022. gadā.

Pētījuma rezultāti

Šobrīd konsorcija pētnieki apkopo projekta perioda laikā iegūtos zinātniskos rezultātus, lai 2023. gada vidū publicēšanai iesniegtu kopīgu zinātnisku publikāciju. Publicēšanai ietvertie klīniskā pētījuma un jauna veida slimības preklīniskā modeļa grauzējos rezultāti identificēs papildus šizofrēniju izraisošos neirobioloģiskos mehānismus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.