Listerioze: Cēloņi, simptomi, ārstēšana
Listerioze ir baktēriju ierosināta akūta infekcijas slimība, kas var būt bīstama grūtniecēm un jaundzimušajiem, cilvēkiem vecumā pēc 65 gadiem un tiem, kam ir novājināta imūnsistēma. Tai raksturīgi centrālās nervu sistēmas, limfmezglu un dažādu iekšējo orgānu bojājumi. Inficēšanās visbiežāk notiek, lietojot uzturā nepareizi vai nepietiekami apstrādātas delikateses un nepasterizētus piena produktus.
Retāk ar listeriozi saslimst veseli cilvēki, taču tā var būt pat letāla vēl nedzimušiem bērniem, jaundzimušajiem un cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu. Operatīva ārstēšana, izmantojot antibiotikas, var palīdzēt ierobežot infekcijas radītās sekas.
Cēloņi
Listeriozi ierosina ārējā vidē izturīgs mikroorganisms Listeria monocytogenes jeb listerija. Listerijas var izdzīvot arī gadījumā, ja pārtikas produkti tiek atdzesēti vai pat sasaldēti. Tāpēc cilvēkiem, kuriem ir lielāks nopietnu infekciju risks, vajadzētu izvairīties no tādu pārtikas produktu ēšanas, kas varētu saturēt šīs baktērijas. Listerijas ir plaši sastopamas dabā – ūdenī, augsnē, tās atrodamas arī uz dārzeņiem.
Risks saslimt ar listeriozi ir, ēdot, piemēram, termiski nepietiekami apstrādātus dārzeņus (ja inficēta ir augsne vai kūtsmēsli, kas izmantoti kā augsnes mēslojums) un gaļu (jo īpaši aitas), kā arī lietojot uzturā nepasterizētu pienu vai ēdienus, kas pagatavoti, izmantojot nepasterizētu pienu. Tāpat pastāv zināms risks inficēties, ēdot dažus jau apstrādātus pārtikas produktus, piemēram, mīkstos sierus, cīsiņus un dažādas delikateses, kā arī pārtiku, kas ilgstoši tiek uzglabāta ledusskapī. Listerijas vairojas pārtikas produktos, kas tiek glabāti aukstumā (četru līdz sešu grādu temperatūrā).
Simptomi
Ja ir pamats aizdomām, ko notikusi inficēšanās ar listeriozi, simptomi var izpausties kā temperatūra, drudzis, drebuļi, nespēks, muskuļu sāpes, slikta dūša un caureja. Simptomi var parādīties dažas dienas pēc inficētās pārtikas lietošanas, tomēr var paiet 30 vai vairāk dienas, pirms jūtamas pirmās infekcijas pazīmes un simptomi. Listeriozes inkubācijas periods ir trīs līdz 45 dienas, biežāk tās ir 10 – 20 dienas.
Cilvēka organismā slimības ierosinātājs izplatās ar asinīm un limfu. Infekcijas procesa lokalizācijas vieta parasti ir centrālā nervu sistēma, limfmezgli un iekšējie orgāni. Šajā gadījumā inficēšanās pazīmes un simptomi var būt galvassāpes, stīvums kaklā, apjukums, līdzsvara zudums un muskuļu krampji.
Vēl nedzimuši bērni ar listeriju ierosināto infekcijas slimību var inficēties no mātes – transplacentārā ceļā.
Profilakse un ārstēšana
Specifiska listeriozes profilakse nav izstrādāta un vakcinācija pret šo slimību nav iespējama. Lai novērstu inficēšanās riskus, jāievēro pavisam elementāri higiēnas pasākumi. Pirms un pēc ēdiena apstrādes vai gatavošanas rūpīgi nomazgā rokas ar siltu ūdeni un ziepēm. Pēc ēdiena gatavošanas ar siltu ūdeni un mazgāšanas līdzekli nomazgā traukus, griešanai paredzētos dēļus un citus piederumus.
Vienmēr nomazgā termiski neapstrādātus dārzeņus zem tekoša ūdens. Nepieciešamības gadījumā izmanto arī pārtikas termometru, lai pārliecinātos, ka gaļas ēdieni, tāpat arī tie, kuros izmanto olas, ir pagatavoti pietiekami augstā temperatūrā. Nelieto uzturā ledusskapī ilgstoši uzglabātus pārtikas produktus, kā arī izvairies no riska produktu ēšanas (nepasterizēts piens, jēla gaļa, mīkstie sieri un citi).
Ārstēšana tiek veikta ar antibiotikām (izņemot polimiksīnus) un sulfanilamīdu preparātiem.