Lietuvas VM: Pēc kompensējamo zāļu pieļaujamās cenas ierobežošanas neviens farmācijas uzņēmums tirgu nepameta
Rīga, 7.maijs, LETA. Ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu, Lietuvā neviens farmācijas uzņēmums tirgu nepameta, aģentūrai LETA apgalvoja Lietuvas Veselības ministrijas (VM) pārstāve Alina Žilinaite.
Viņa informēja, ka Lietuvā kopš pagājušā gada jūlija dārgākā medikamenta cena produktu grupā, kurā ir vairāk nekā trīs ražotāji, nedrīkst pārsniegt 10% no vidējās zemākās cenas par medikamentu ar to pašu starptautiski nepatentēto nosaukumu (SNN) jeb aktīvo vielu.
Pēc Žilinaites paustā, tas ļāvis Lietuvā samazināt vidējo pacienta līdzmaksājumu par kompensējamo medikamentu. Ja pērn jūnijā pirms izmaiņu ieviešanas pacienta līdzmaksājums bija 5,7 eiro, tad jūlijā tas samazinājās līdz 4,7 eiro, bet martā līdzmaksājums samazinājies pat līdz 4,3 eiro par kompensējamo medikamentu.
Lietuvas VM pārstāve norādīja, ka pirms izmaiņu ieviešanas notika plašas diskusijas ar pacientu organizācijām, farmācijas uzņēmumiem un ārstu asociācijām, bet galu galā visi SNN medikamenti palika kompensējamo zāļu sarakstā un pacienti izmantoja šos produktus, maksājot mazākus līdzmaksājumus.
Vienlaikus Žilinaite stāstīja, ka galvenā problēma ieceres ieviešanā bija ilgās diskusijas ar pacientiem un ārstiem. Ministrijai nācās skaidrot, ka ģenēriskajām zālēm ir tāda pati kvalitāte, aktīvā viela un darbība kā oriģinālajiem medikamentiem, tomēr to cena ir daudz zemāka.
Jau ziņots, ka Latvijas VM publiskajai apspriedei nodevusi jaunu politisko iniciatīvu, ar kuru plāno ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu.
Pēc veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) paustā, VM iecerējusi ieviest cenu "koridoru" kompensējamām zālēm, ierobežojot pieļaujamo kompensējamo medikamentu ar identisku aktīvo vielu cenu līdz 100% no zemākās cenas, proti, starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu būtu 100%.
Izmaiņas varētu skart apmēram 200 medikamentus kompensējamo zāļu sarakstā, norādīja VM pārstāvji, piebilstot, ka dažkārt zāļu cenas uzcenojums līdzvērtīgiem medikamentiem mēdz būt pat 800%.
Zāļu ražotāji pauduši negatīvu nostāju par VM ieceri. Zāļu ražotāja AS "Grindeks" valdes priekšsēdētāja padomnieks nozares politikas jautājumos Egils Einārs Jurševics aģentūrai LETA pauda, ka ministrijas iniciatīva varētu samazināt zāļu pieejamību Latvijas tirgū.
Savukārt Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) uzskata, ka iniciatīva ieviest cenu "koridoru" kompensējamām zālēm var veicināt ārvalstu zāļu ražotāju aiziešanu no Latvijas tirgus.
Kā aģentūru LETA informēja asociācijas pārstāvji, SIFFA ir neizpratnē par VM izziņoto jauno politisko iniciatīvu mainīt valsts kompensējamo zāļu sistēmu, norādot, ka tā būtiski ierobežos pacientu pieeju medikamentiem. Īstenojot minēto ieceri, asociācijas ieskatā tiks apdraudēti gan jau tirgū esošie oriģinālie medikamenti, gan ierobežota iespēja kompensācijas sistēmā ienākt jaunākās paaudzes zālēm smagu slimību ārstēšanai. Turklāt SIFFA uzsver, ka VM ieceres īstenošana var veicināt zāļu ražotāju atteikšanos no dalības kompensējamo zāļu sistēmā un aiziešanu no Latvijas tirgus.