11 lietas, ko nekad nedarīt pirms gulētiešanas
Veselīgs miegs nosaka ne tikai to, kāds būs tavs garastāvoklis un enerģijas līmenis nākamajā dienā, bet arī to, cik laba būs tava pašsajūta un veselība ilgtermiņā. Ja no rītiem jūties noguris vai naktī guli slikti, iespējams, pie vainas ir tavi ikdienas ieradumi un tas, kā pavadi laiku pirms došanās pie miera.
Neskaties televizoru un neizmanto telefonu vai datoru
Vairāki pētījumi liecina, ka elektronisko ierīču lietošana laikā pirms gulētiešanas nopietni traucē miegam. Zilā gaisma, ko izstaro ierīces, kavē melatonīna ražošanu, tādējādi veicinot bezmiegu. Lai televizors, dators vai viedtālrunis neietekmētu tavu naktsmieru, no to izmantošanas būtu jāizvairās aptuveni stundu pirms gulētiešanas. Tāpat ir svarīgi iestatīt mazāku ekrāna spilgtumu.
Nelieto atsevišķus medikamentus
Ja ikdienā lieto noteiktus medikamentus vai uztura bagātinātājus, iespējams, ka tie ietekmē tavu miega kvalitāti. Konsultējies ar savu ārstu, lai noteiktu, vai konkrētos preparātus ir ieteicams lietot dienas otrajā pusē. Bezmiegs ir bieži sastopama blakusparādība antidepresantiem un atsevišķiem pretsāpju līdzekļiem, kas kairina tavu kuņģi, tādējādi traucējot mierpilnam naktsmieram.
Arī miega zāles tev nepalīdzēs ilgtermiņā – tās paredzētas atsevišķiem gadījumiem vai īsiem laika periodiem. Ja lieto tās regulāri, pārrunā iespējamos risinājumus ar savu ārstu.
Neraksti īsziņas
Ja neilgi pirms gulētiešanas uzsāc saraksti tālrunī, atbildes var pienākt laikā, kad jau būsi iemidzis. Pat tad ja telefona skaņas vai vibrācijas tevi nepamodinās, tās ietekmēs tavu miegu un rezultātā tu no rīta vari justies mazāk atpūties.
Izvairies no kofeīna
Tase kafijas satur aptuveni 80-120 miligramus kofeīna un, rēķinoties ar tās uzmundrinošo efektu, cilvēki šo dzērienu pirms miega parasti nelieto. Tomēr kofeīns ietekmēs tavu organismu arī tad, ja dzersi kafiju vēl dažas stundas pirms gulētiešanas. Kofeīns netiek izvadīts no ķermeņa aptuveni 12 stundas, tāpēc dažiem cilvēkiem miegu spēj sabojāt pat krūze kafijas pusdienlaikā.
Tāpat esi uzmanīgs, izvēloties tēju. Piparmētru vai kumelīšu tēja pirms miega tev patiešām nekādi nekaitēs, taču tajās tējas šķirnēs, kas satur melnās, baltās vai zaļās tējas lapas, atrodams kofeīns, kas, kā zināms, traucē miegam.
Ja esi jutīgs pret kofeīnu tev var kaitēt ne tikai tumšā šokolāde, bet arī, piemēram, saldējums ar tumšo šokolādi.
Nedodies gulēt uzreiz pēc tam, kad esi pabeidzis visus darbus
Vismaz pusstundu pirms gulētiešanas tev nevajadzētu veikt itin nekādus ikdienas darbus un pienākumus – ļauj prātam atslābināties un nododies pirmsmiega rituāliem, piemēram, izlem, ko rīt vilksi, vai palasi labu grāmatu.
Nepārbaudi darba e-pastu
Ieradums pārbaudīt ienākošās ziņas darba e-pastā var padarīt tevi nervozu un satrauktu. Domājot par darbiem, kas jāpaveic nākamajā dienā, tu nespēsi relaksēties, lai aizmigtu. Kādā pētījumā pierādīts, ka cilvēki, kas izmantoja tālruni vai e-pastu darba vajadzībām pēc pulksten 21.00, nākamajā dienā jutās nervozāki un miegaināki.
Neēd asus vai treknus ēdienus
Pamatīga maltīte tieši pirms gulētiešanas veicinās vēdera uzpūšanos un kuņģa dedzināšanu, tādējādi traucējot tavu miegu. Tev nevajadzētu ēst vismaz divas stundas pirms gulētiešanas – tā tavs organisms spēs pienācīgi pārstrādāt apēsto pārtiku. Ja kārojas kādu našķi tieši pirms miega, izvēlies produktus, kas veicina aizmigšanu, piemēram, glāzi silta piena vai vienkāršos ogļhidrātus. Tomēr esi uzmanīgs – neapdomīga našķošanās pirms gulētiešanas var veicināt svara pieaugumu.
Nelieto alkoholu
Alkoholiskie dzērieni tevi nereti padara miegainu un palīdz vieglāk aizmigt, taču, līdz ko tavs ķermenis sāk alkoholu pārstrādāt, saīsinās atjaunojošā REM miega fāze. Rezultātā tu no rīta jutīsies noguris un varēsi novērot grūtības koncentrēties.
Nesmēķē
Nikotīns ir stimulants, kas traucēs tev aizmigt un, iespējams, liks pamosties pirms noteiktā laika. Pirms miega atsakies no cigaretēm, elektroniskajām cigaretēm, cigāra vai košļājamās tabakas.
Izvairies no intensīvas slodzes
Lai gan ikdienišķs treniņš tavam miegam nekādi nekaitēs, ārkārtīgi intensīva slodze var traucēt iemigt. Atrodi savu optimālo sportošanas laiku, taču atceries, ka regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo miega kvalitāti un palīdz izvairīties no bezmiega.
Nelaid gultā mājdzīvnieku
Kāds Kanādas zinātnieku pētījums apliecina, ka 63% cilvēku, kas guļ kopā ar mājdzīvniekiem, naktī regulāri mostas un guļ sliktāk.