Līdz gada beigām pagarina turpmākos VM padotības iestāžu reorganizācijas plānus
Rīga, 14.aug., LETA. Valdība šodien līdz 2019.gada 1.janvārim pagarināja turpmākos Veselības ministrijas (VM) padotības iestāžu reorganizācijas plānus.
Valdības atbalstītie grozījumi rīkojumā par ministrijas padotībā esošo valsts pārvaldes iestāžu reorganizāciju paredz pārcelt atsevišķu Nacionālā veselības dienesta (NVD) funkciju nodošanu Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) un Veselības inspekcijai (VI) ar 2019.gada 1.janvāri. Inspekcija no NVD pārņems atlīdzības prasījumu izskatīšanu, bet ar nākamā gada 1.janvāri - arī lēmumu pieņemšanu par atlīdzības izmaksām iedzīvotājiem no Ārstniecības riska fonda. Atlīdzības izmaksu atbilstoši VI lēmumam nodrošinās NVD.
Savukārt ārstniecībā izmantojamo medicīnisko tehnoloģiju apstiprināšanu un izvērtēšanu, kā arī ārstniecībā lietojamo zāļu, medicīnisko ierīču un medicīnisko tehnoloģiju izmaksu efektivitātes novērtēšanas funkcijas paredzēts nodot ZVA. Ņemot vērā, ka lielāko daļu medicīnisko tehnoloģiju novērtēšanu un apstiprināšanu veic tieši aģentūra, lietderīgāk un efektīvāk šo funkciju īstenošanu ir koncentrēt vienā iestādē, uzskata VM.
Kā norāda ministrija, pagarinājums saistīts ar nepieciešamību veikt grozījumus Farmācijas likumā un Pacientu tiesību likumā, kas nav iespējams līdz šī gada 1.septembrim.
Kā ziņots, daļa VM plānotās reorganizācijas jau veikta, proti, Latvijā patlaban darbojas Antidopinga birojs, kas izveidots, pārsaucot Valsts sporta medicīnas centru (VSMC), kā arī pārdalot tā funkcijas.
VSMC bija divi darbības virzieni - nodrošināt iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpi un koordinēt fiziskās veselības aprūpes pasākumu īstenošanu, kā arī veikt nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu Starptautiskajā konvencijā pret dopingu sportā un Eiropas Padomes Antidopinga konvencijā minēto prasību izpildi.
Pirmais VSMC darbības virziens, proti, iedzīvotāju fiziskās veselības aprūpe, nodota Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, savukārt ar antidopingu saistītie jautājumi saglabāti pašam VSMC, kuram gan mainīts nosaukums uz Latvijas Antidopinga biroju, kā arī mainīta valsts pārvaldes padotības forma no pakļautības uz pārraudzību, lai nodrošinātu starptautiski pieprasīto šis iestādes autonomiju.
Pēc veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) paustā, iecere reorganizēt padotības iestādes balstīta uz jau iepriekš Veselības aprūpes sistēmas reformā pausto nepieciešamību iegūt maksimālu labumu no esošajiem ministrijas resursiem. Galvenais ieguvums no reorganizācijas būs vairāk analītisko funkciju VM padotības iestādēm, viena rakstura funkciju koncentrēšana vienā iestādē, kā arī iestāžu darbības kvalitātes uzlabošana un cilvēkresursu efektīvāka izmantošana, norādīja ministre.
Rīkojuma projektā paredzētā reorganizācija un funkciju īstenošana pēc šī procesa tiks nodrošināta ministrijai piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Reorganizācijas izdevumi ir 1 750 809 eiro, tostarp atlīdzībai paredzēti 1 141 079 eiro, precēm un pakalpojumiem - 573 841 eiro un pamatkapitāla veidošanai - 35 889 eiro. Reorganizācija nerada tiešu ietekmi uz valsts budžetu, uzsver ministrijā.