LIC: roku higiēna ir būtiska infekcijas slimību profilaksē
"Ja bērni zinātu, cik daudz mikrobu un vīrusu "tup" uz netīrām rokām, viņi tās mazgātu daudz biežāk", saka LIC direktore, profesore Baiba Rozentāle. "Elementāra roku mazgāšana ir vienkāršs veids, kā izvairīties no infekcijas, tomēr bērniem ir jāzina, kad obligāti mazgāt rokas, ir jāsaprot, cik nozīmīgi roku mazgāšanas paradumu ieviest savā ikdienas dzīvē. Pirms jaunā mācību gada sākuma, Latvijas Infektoloģijas centrs sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju, aktualizējot roku higiēnas nozīmi infekcijas slimību profilaksē, sagatavoja un skolām elektroniski izsūtīja plakātu –"Mazgā rokas - esi vesels!". Plakāts atgādina - kādēļ jāmazgā rokas un kā pareizi mazgāt rokas", informē profesore.
Roku higiēnas ievērošana ir svarīga vairāku infekcijas slimību, it īpaši akūtu zarnu infekciju profilaksē. Uz netīrām rokām atrodas mikrobi un vīrusi, kas var izraisīt tādas saslimšanas kā - A hepatīts, šigeloze (dizentērija), iesnas, klepus, tonsilīts (angīna) vīrusu meningīts, konjunktivīts, caureja un citas.
LIC speciālisti uzskata, ka bērnu sapratnei par roku higiēnas ievērošanu jāsākas ģimenē, jāturpinās bērnudārzā un skolā. Vecākiem, audzinātājiem un skolotājiem - cilvēkiem, kuri bērnam ir autoritātes - nepieciešams izglītot bērnus par to, cik svarīga ir personīgās higiēnas ievērošana veselības uzturēšanā.
Jau kopš mazotnes bērnam jāmāca pareizi un rūpīgi mazgāt rokas, jo ne reti tieši no roku higiēnas ievērošanas ir atkarīga gan paša, gan citu cilvēku veselība. LIC epidemiologi atzinīgi vērtē skolu pedagogu ieinteresētību infekcijas slimību profilaksē un labprāt atsaucas skolu aicinājumam ierasties mācību iestādē, lai stāstītu, informētu un izglītotu skolas bērnus tieši par roku higiēnas nozīmi veselības uzturēšanā.
LIC epidemiologi atgādina, ka mazgājot rokas, svarīgākais nav mazgāšanas reižu skaits – rokas jāmazgā brīžos, kad tas ir sevišķi svarīgi:
* pēc tualetes apmeklēšanas;
* pēc sabiedrisko vietu apmeklēšanas;
* pēc braukšanas sabiedriskajā transportā;
* vienmēr - atgriežoties mājās, atnākot uz bērnudārzu vai skolu;
* pirms ēšanas un dzeršanas;
* pirms ēdiena gatavošanas un pasniegšanas;
* pirms zāļu lietošanas;
* dekoratīvās kosmētikas uzlikšanas;
* rīcības ar kontaktlēcām; kad rokas ir acīmredzami netīras;
* ja konkrētā situācijā rodas šaubas par roku tīrību;
* pēc infekcijas slimnieka aprūpes vai pēc kontakta ar slimnieka aprūpes priekšmetiem, rotaļlietām un citiem priekšmetiem, ar kuriem slimniekam ir bijis kontakts.
Kā pareizi mazgāt rokas?
* Pirms roku mazgāšanas pārliecinies, vai ir visi nepieciešamie piederumi roku mazgāšanai.
* Saslapina rokas un apakšdelmus zem tekoša ūdens strūklas.
* Pārklāj rokas ar ziepēm (ieteicams izmantot šķidrās ziepes no slēgta trauka, jo uz cieto ziepju
virsmām un ziepju traukos var saglabāties dažādi mikroorganismi no iepriekšējiem
lietotājiem).
* Ziepes rokās saputo.
* Vismaz 10 sekundes enerģiski ieziepē roku virsmas, jo katra mazgāšanas līdzekļa efektivitāte ir atkarīga arī no tā iedarbības laika. Kārtīgi no visām pusēm berž pirkstus, pirkstu starpas un plaukstas (nedrīkst aizmirst noberzt plaukstu virspuses), kā arī iztīra nagus. Šajā laikā rokas nevajag turēt zem ūdens strūklas.
Jāatceras, ka pēc paviršas mazgāšanas uz rokām paliek vietas, kur var saglabāties infekcijas slimību izraisītāji.
* Vismaz 10 sekundes rokas noskalo zem tekoša ūdens strūklas.
* Roku mazgāšanas laikā izvairīties no ūdens šļakstīšanās vai pieskaršanās izlietnei.
* Rokas nosusina. Ieteicams lietot vienreizlietojamos dvieļus. Koplietojamie auduma dvieļi nav ieteicami, jo nav zināms, cik rūpīgi un efektīvi nomazgāja rokas cilvēki, kuri lietoja dvieli pirms tevis.
* Ja mājās ir slimnieks, viņam ieteicams lietot atsevišķas ziepes un dvieli.
* Ar roku regulējamu ūdens krānu aizgriež ar vienreizlietojamā dvieļa palīdzību. Uz ūdens krāna rokturiem var atrasties infekcijas slimību izraisītāji, jo tiem pieskaras arī pirms roku mazgāšanas.
* Vienreizlietojamo dvieli met atkritumu tvertnē, nepieskaroties papīrgrozam ar rokām.
* Ja uz vietas nav roku mazgāšanas aprīkojuma, ir pārtraukta ūdens padeve vai nav pieejams dzeramā ūdens kritērijiem atbilstošs ūdens, var veikt roku dezinfekciju bez mazgāšanas, lietojot ātras un noturīgas darbības roku dezinfekcijas līdzekli. Roku dezinfekciju bez mazgāšanas var veikt tikai tad, ja rokas nav acīmredzami netīras.
Vairāk par infekcijas slimībām lasīt – www.lic.gov.lv sadaļā Infekcijas slimības (slimību apraksti).
V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs" Sabiedrisko attiecību speciālisti
Foto: Pilseta24.lv