LĢĀA: Papildu finansējuma ģimenes ārstiem meklēšana ir progress, taču par streika pārtraukšanu pāragri spriest
Rīga, 25.aug., LETA. Centieni rast papildu finansējumu 2,9 miljonu eiro apmērā, lai nākamgad ģimenes ārstiem palielinātu kapitācijas naudu, ir progress sarunās par ārsta darba apstākļiem un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) izvirzītajām prasībām, taču par streika pārtraukšanu vēl pāragri spriest, aģentūrai LETA teica asociācijas pārstāve Solvita Olsena.
Vienlaikus viņa informēja, ka patlaban asociācija gaida rakstisku un reālu piedāvājumu. Publiski virzība šajā jautājumā ir redzama, un tiklīdz solījumi kļūs par realitāti, būs pieņemami un tuvu izteiktajām prasībām, Streika komitejai būs pamats lemt arī par tālāko rīcību saistībā ar streiku.
Runājot par ieceri ģimenes ārstu kritērijus pārskatīt un iekļaut kapitācijas naudā, Olsena piekrita, ka esošie kritēriji neparāda, kā ģimenes ārsts ir strādājis, tomēr LĢĀA uzskata, ka detalizēta redzējuma primārās veselības aprūpes attīstības izstrādāšanai atvēlētais laiks līdz 15.septembrim ir pārāk neliels, tāpēc labāk būtu veikt nelielas korekcijas jau esošajā sistēmā un padarīt to labāku.
Olsena norādīja, ka patlaban LĢĀA pēta dažādas starptautiskas prakses, kā tiek spriests par ģimenes ārsta kvalitāti, un attiecīgi pēc tam sniegs ierosinājumus Veselības ministrijai (VM). Tāpat asociācija gaida, kad tiks pabeigts Eiropas komisijas ekspertu grupas darbs, lai atrastu labākās iespējas primārās veselības aprūpes kvalitātes vērtēšanā. Grupas ziņojums tiks publicēts nākamā gada sākumā, un tas varētu tikt izmantots, lai uzlabotu Latvijas situāciju.
Viena no streika prasībām bija uzlabot konceptuālajā ziņojumā "Par veselības aprūpes sistēmas reformu" iekļauto primārās veselības aprūpes sadaļu, turklāt 31.augustā plānota nākamā darba grupas tikšanās, kurā plānots runāt par veselības ministrijas ieceri veidot "ideālās" ģimenes ārsta prakses.
Olsena informēja, ka LĢĀA neatkāpšoties no iepriekš izteiktās streika prasības mainīt reformas plāna daļu par primāro aprūpi, turklāt asociācija un tās biedri uzskata, ka esošais modelis ir pietiekami labs un to nav nepieciešams mainīt. Reforma paredz neatkarīgu prakšu iznīcināšanu, un šāds piedāvājums asociācijai nav pieņemams, piebilda LĢĀA pārstāve.
Asociācija uzskata, ka patlaban svarīgi stiprināt esošās prakses, un pirmais solis ir tajās nodrošināt vismaz divas māsas vai māsu un ārsta palīgu, kas patlaban finansējuma trūkuma dēļ nav iespējams. Kad būtu izpildīta šī iecere, tad varētu runāt par prakses darba paplašināšanu. "Ministrijas sapnis par "ideālo praksi" [..] pie esošās sistēmas ir grūti izpildāms un nevarētu šo "ideālo" nodrošināt," skaidroja Olsena.
Viņa arī atgādināja, ka LĢĀA jau vairākkārt paudusi, ka ģimenes ārstu prakšu darbs ir uzlabojams, tāpat kā spēja sniegt labus veselības aprūpes pakalpojumus ir pilnveidojama, taču tam visam nepieciešams finansējums un cilvēkresursi.
Kā aģentūrai LETA iepriekš teica veselības ministre Anda Čakša, patlaban ģimenes ārstiem izvirzītie kvalitātes kritēriji nav efektīvi un labi apmaksāti, tāpēc Veselības ministrija (VM) un ģimenes ārsti kritērijus kopīgi plāno pārskatīt un iekļaut kapitācijas naudā.
Viņa skaidroja, ka, pārskatot kritērijus un būtībā veidojot jaunus kvalitātes "mērķa kritērijus", paredzēts kapitācijas naudu palielināt par 30%. Kapitācijas naudā iekļaujot arī kvalitāti, tiktu atjaunota kādreizējā kārtība.
Pēc Čakšas paustā, pagaidām nākamā gada budžeta veidošana vēl ir sākuma stadijā un, kaut arī nav garantiju, ka finansējums 2,9 miljonu eiro apmērā ģimenes ārstiem tiks atrasts, ministre kapitācijas naudas palielināšanai nepieciešamo papildu finansējumu budžetam pieteikusi kā vienu no prioritātēm.
Kā ziņots, pārstājot sniegt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, 3.jūlijā plkst.12 vairāk nekā 600 ģimenes ārsti sāka streiku, solot, ka tas turpināsies tik ilgi, kamēr ar valdību izdosies vienoties par ģimenes ārstu izvirzītajām prasībām.
Ģimenes ārsti ar valdību nespēja panākt vienošanos par vēlamo apmēru, kādā palielināt kapitācijas naudu, tomēr protesta akcijas forma tika mīkstināta - kopš 18.jūlija ģimenes ārsti, kuri piedalās šajā akcijā, pieņem ne vairāk kā 20 pacientus dienā, turklāt nevienam pieaugušam pacientam neveic profilaksi. Šādā formā protestu solīts turpināt līdz 1.oktobrim.