medicine.lv skaitļos

Lietotāji online32
Aktīvie uzņēmumi12658
Nozares raksti1337
Ekspertu atbildes20843
Letarģija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Letarģija: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Letarģija izraisa miegainību vai nogurumu un gausumu, un tās cēloņi var būt kā fiziska, tā arī psiholoģiska rakstura. Medicīnā šo terminu lieto, lai aprakstītu stāvokli, kad cilvēks ir pārmērīgi noguris. Letarģisks miegs, savukārt, ir patoloģisks, miegam līdzīgs stāvoklis, kura laikā samazinātas organisma dzīvības fiziskās izpausmes un palēninās vielmaiņa.

Letarģija un letarģiskais miegs – cēloņi

Letarģijas cēloņi ietver virkni slimību un apstākļu, kas galvenokārt ietekmē smadzenes; tā var izpausties daudzu akūtu slimību rezultātā, tai skaitā arī gripas vai vēdera vīrusa dēļ. Letarģijai var būt arī dažādi citi fiziska vai medicīniska rakstura cēloņi, piemēram, saindēšanās ar oglekļa monoksīdu (tvana gāzi), dehidratācija, drudzis, hipertireoze, hipotireoze, hidrocefālija (smadzeņu šķidruma pārmērīga uzkrāšanās) vai smadzeņu pietūkums, nieru mazspēja, Laima slimība, meningīts, dažādas hipofīzes slimības, nepilnvērtīgs uzturs, miega apnoja, insults, smadzeņu trauma.

Letarģija var būt saistīta arī ar psihiskās veselības izmaiņām, piemēram, smagu depresiju, pēcdzemdību depresiju, premenstruālais sindroms (PMS). Letarģija var būt arī blakusparādība, ja tiek lietoti noteikti medikamenti, kā arī narkotiskās vielas.

Letarģiskais miegs rodas saistībā ar dziļu difūzu kavēšanu smadzeņu garozā un tuvākajos zemgarozas rajonos. Letarģiskais miegs mūsdienās novērojams reti, tas var būt viena no histērijas izpausmēm, var rasties pēc ārkārtīgi stipra noguruma; to iespējams ierosināt ar hipnozi. Letarģiskais miegs ilgst no dažām minūtēm vai stundām līdz dažām dienām, pat nedēļām.

Simptomi

Letarģija var izraisīt dažus vai visus no šiem simptomiem: garastāvokļa izmaiņas, samazinātu modrību vai apgrūtinātu spēju domāt, paaugstinātu nogurumu, zemu enerģijas līmeni, gausumu.

Letarģiskais miegs, savukārt, parasti sākas pēkšņi un tikpat pēkšņi beidzas, tā dziļums var būt mainīgs, tomēr dzīvību tas neapdraud. Piemēram, dziļā letarģiskā miega stāvoklī (novērojams ļoti reti) saslimušais atgādina mirušu: āda ir bāla un auksta, acu zīlītes nereaģē uz gaismu, pulss un elpošana konstatējama ar grūtībām, kā arī trūkst reakcijas uz sāpju kairinājumiem. Vieglāka letarģiskā miega stāvoklī slimnieku var daļēji pamodināt (aktīvi iedarbojoties, viņu var pabarot, padzirdīt), tomēr, atstāts viens, slimnieks no jauna iemieg.

Ārstēšana

Letarģijas ārstēšana ir atkarīga no tās pamatcēloņa, un tādēļ var būt ļoti dažāda. Vienkāršu cēloņu gadījumā, piemēram, esot pārmērīgai slodzei, var būt nepieciešama tikai atpūta, šķidruma uzņemšana pietiekamā daudzumā, kā arī kārtīgas, pilnvērtīgas maltītes. 

Hroniskas letarģijas ārstēšanā, kas saistīta ar kādu konkrētu slimību, uzmanība tiek vērsta uz šī pamatcēloņa ārstēšanu, lai novērotu simptomu uzlabošanos.

Letarģiskā miega gadījumā slimniekam nepieciešams miers, kā arī pareiza kopšana; ārstē pamatslimību.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Izdegšanas sindroms – 21. gadsimta izplatītākā slimība

Labklājības skola piedāvā licencētas pieaugušo izglītības programmas, kas ir speciāli izstrādātas kā efektīvs instruments sevis sakārtošanai. Programmas “Stresa noturības veicināšana kā izdegšanas sindroma profilakse” un gan individuālas, gan grupu konsultācijas “Randiņš ar sevi”, kur tiek izmantoti neirografikas algoritmi, ir lieliska iespēja, kā ieklausīties sevī un atrast jaunus enerģijas avotus. 

Aktuālie piedāvājumi

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Izskatīties labāk – tā nav veiksme, tas ir lēmums! Patiesība par plastisko ķirurģiju

Klīnikas "Aesthetica" pamatvērtības ir harmonija, samērīgums un dabiskums. Klientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ vēlas veikt uzlabojumus savā izskatā, atgūt pašpārliecību un uzlabot savas dzīves kvalitāti, tas ir iespējams, nezaudējot savu "es". Komfortablā atmosfērā pieprasīti speciālisti, apvienojot augstu profesionālismu, precizitāti un gaumes izjūtu, palīdzēs jums uzlabot jūsu dzīves kvalitāti un piepildīt sapņus. 

Sekss pēc 60…

Sekss pēc 60…

Seksuālā veselība ir neatņemama vispārējās veselības sastāvdaļa, kas ietekmē vīriešu un sieviešu labklājību un vispārējo dzīves kvalitāti. Par to laikus jāpadomā, vēršoties pie speciālista, jo jaunie medicīnas sasniegumi ļauj vīriešiem nodrošināt ilgstošu dzimumaktivitāti un līdz ar to augstu dzīves kvalitāti.

Video

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Pavasara nogurums vai tomēr iemesls vizītei pie ārsta? (VIDEO)

Bērnu slimnīcas speciālisti ar īpašu video aicina pievērst uzmanību hroniskai miegainībai. Mūsdienām raksturīgajā dzīves ritmā miegainība kļuvusi par bieži sastopamu problēmu, tādēļ nereti tiek uzskatīta par normālu vai parastu parādību. Visbiežākie miegainības cēloņi ir nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs, bet daļai cilvēku nepieciešamība pēc miega ir palielināta slimības dēļ.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Testa rezultāti: HealthAid MagCitra® – nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt "HealthAid  MagCitra®" – uztura bagātinātāju nervu sistēmas, muskuļu, kaulu un zobu veselībai.

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Dr. Pakalns Select Relaxols – spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Pakalns Select" zīmolu piedāvā testēt "Dr. Pakalns Select" RELAXOL spriedzes mazināšanai, sirdsdarbības uzlabošanai un relaksācijas veicināšanai.

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Testa rezultāti: NATEO D Gummy D vitamīns – garšīgi želejvitamīni bērniem

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA "Sagitus" piedāvāja testēt dabīgos un garšīgos "NATEO D Gummy" želejvitamīnus bērniem un pieaugušajiem.

Uzņēmējs runā