LDDK: Veselības apdrošināšana ir arī tās finansēšana, tāpēc nav nepieciešamības pēc diviem likumiem
Rīga, 17.aug., LETA. Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) uzskata, ka veselības apdrošināšana ir arī tās finansēšana, līdz ar to nav nepieciešamības pēc diviem atsevišķiem likumiem, aģentūrai LETA teica konfederācijas Sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns.
Viņš skaidroja, ka svarīgs ir likuma mērķis, kas tomēr ir pateikt, kādā veidā no iedzīvotājiem tiek piesaistīti līdzekļi un kādā veidā nodokļu nemaksātāji piekļūst veselības aprūpes pilnajam grozam. Likumā jāpasaka, kā šo naudu no cilvēkiem paņemt. Tomēr, ja mērķis ir nosaukt trīs summas, to var izdarīt vienkāršāk un bez īpaša likuma.
Vienlaikus Leiškalns norādīja, ka, ja ir sākts gatavot likumu, turklāt konceptuāli pateikts, ka Latvija virzās uz sava veida apdrošināšanas sistēmu, tad izstrādāt veselības nozares finansēšanas likumu, kurā nav iekļauta apdrošināšanas sadaļa, proti, kādā veidā nonākt pie naudas, ir "mazliet dīvaini".
Leiškalns atzina, ka jautājums, ko nozīmē veselības aprūpes finansēšanas likums, ir sarežģīts, bet trīs skaitļu nosaukšanai nav nepieciešams atsevišķs likums. Summas var iestrādāt Likumā par valsts budžetu 2018.gadam, savukārt sasniedzamo 2019. un 2020.gadā var iestrādāt Likumā par vidēja termiņa budžeta ietvaru. "Budžeta līdzekļus nepiešķir saskaņā ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu," uzsvēra Leiškalns.
Kā aģentūrai LETA iepriekš sacīja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders, veselības aprūpes nozares finansēšanai varētu veidot divus atsevišķus likumprojektus.
NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē šodien izskanēja divi piedāvājumi, proti, veselības nozarei veidot divus atsevišķus likumprojektus - vienu, kurā tiek noteikts finansējuma palielinājums nozarei nākamajiem gadiem un mediķu atalgojuma paaugstināšanās, bet otru ar veselības apdrošināšanas sistēmas tehnisko pusi. Otrs variants būtu saglabāt viena likuma principu.
Kā sacīja Šneiders, šādu iniciatīvu izteikusi Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA), lai veidotu Veselības aprūpes finansēšanas likumu īsu, bez veselības apdrošināšanas kārtības. Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) atbalsta viena likuma izveidi.
Veselības apakšpadome vienojās, ka šis jautājums tiks skatīts nākamnedēļ NTSP sēdē, kur arī tiks izlemts par tālāko likuma vai likumu virzību.