medicine.lv skaitļos

Lietotāji online245
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
LĀZA: Starmešu gaismā – asinsvadu ķirurģijas profesors Kristaps Kristofers Zariņš : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

LĀZA: Starmešu gaismā – asinsvadu ķirurģijas profesors Kristaps Kristofers Zariņš

Zinta un Kristaps Zariņi pie RSU ēkas Rīgā, 2019; foto no Zariņu ģimenes personīgā un LMF arhīva
Foto: Zinta un Kristaps Zariņi pie RSU ēkas Rīgā, 2019; foto no Zariņu ģimenes personīgā un LMF arhīva

Raksta autore: Kamena Kaidaka, LĀZA un LMF administratore Latvijā 

Ne vairāk un ne mazāk kā pirms 80 gadiem, 1943. gada 2. decembrī, Tukumā luterāņu garīdznieka Riharda (pilnajā vārdā Richards Arturs Otto) un Marijas Zariņu ģimenē piedzima dēls Kristaps Kristofers kā trešais bērns. Viņu jau sagaidīja māsa Antra (dzimusi 1941.gadā, Rīgā) un brālis Bertrams (dzimis 1942.gadā, Rīgā). 1944. gadā ģimene devās bēgļu gaitās, jo tās liktenis padomju režīmā būtu izlemts ātri – Rihards Zariņš bija beidzis LU Teoloģijas fakultāti, tika ordinēts par mācītāju un drīz vien sāka kalpot Rīgas Doma baznīcas draudzē. Zariņu ģimenes ceļš kopā ar tūkstošiem latviešu bēgļu vispirms veda uz Zviedriju, bet 1946. gadā – uz ASV. Rihards Zariņš no 1946. līdz 1998. gadam vadīja lielo Ņujorkas latviešu evaņģēliski luterisko draudzi. Visi Zariņu bērni bija centīgi un ieguva labu izglītību. Un visiem viņiem ir kāda no tēva un mātes mantota īpašība – būt dāsniem un atbalstošiem. 

 “Atbalstot labus, centīgus un spējīgus cilvēkus, notiks labas lietas arī nākotnē,” teicis asinsvadu ķirurgs prof. Kristaps Zariņš, kad visi trīs bērni dibināja “Richarda Zariņa piemiņas fondu” LU Vēstures fakultātes atbalstam 2013. gadā. Šis pats motīvs ir pamatā arī Latvijas Medicīnas fonda (LMF) darbībai, kuru abi brāļi Zariņi dibināja ASV kā bezpeļņas organizāciju Latvijas medicīnas atbalstam drīz pēc Pirmā vispasaules latviešu ārstu kongresa. Kopš 2023. gada Kristaps Kristofers Zariņš ir LMF valdes priekšsēdētājs. 

Kristapa Zariņa ceļš medicīnā vijies cauri vairākām ASV augstskolām: beidzis Brooklyn Technical High School Ņujorkā (1960), ieguvis B.A. grādu Lehigh University Pensilvānijā (1964), M.D. grādu Johns Hopkins University School of Medicine Baltimorā (1968), pēc tam specializējies University of Michigan vispārīgajā ķirurģijā (sertificēts 1975) un asinsvadu ķirurģijā (sertificēts 1983). Pēc militārā dienesta ASV (1974-1976) aicināts uz Čikāgu un no 1976.gada strādāja Čikāgas Universitātes Medicīnas centra slimnīcā par asinsvadu ķirurgu un tai pašā gadā iecelts par Vaskulārās laboratorijas direktoru. Kristaps Kristofers Zariņš vadīja Čikāgas Universitātes Asinsvadu ķirurģijas klīniku (1976 - 1993), bet 1993. gadā pēc Stenforda Universitātes uzaicinājuma pārcēlās uz Kaliforniju un līdz 2005. gadam vadīja Asinsvadu ķirurģijas klīniku un paralēli arī vadīja pētniecības darbu.  Stenforda Universitāte atzinusi viņu par izcilu starptautiski atzītu speciālistu savā nozarē un 1993. gadā Kristapam Zariņam piešķīra godpilno akadēmisko posteni „Walter Clifford and Elsa Rooney Chidester Professorship in Surgery”, novērtējot viņa devumu pasaules medicīnas zinātnē. 

Banner 280x280

Profesora Kristapa Zariņa dzīves gājums, ko var lasīt arī Stenforda Universitātes mājaslapā, ir 80 lpp. garš, bet Latvijai visnozīmīgākā ir tā profesora dzīves daļa, kas saistīta ar Dzimteni. Var teikt, ka Latvijas un ASV traumatologu ortopēdu sadarbību aizsāka tolaik Čikāgas Universitātes asinsvadu ķirurga profesora Kristapa Zariņa piedalīšanās starptautiskajā biomehānikas konferencē Rīgā 1986. gadā, ko organizēja profesors Haralds Jansons. Jau nākamajā gadā Rīgā operācijas veica ASV profesori traumatologi ortopēdi Kristaps Keggi un Bertrams Zariņš, bet 1989. gads bija lielo pārmaiņu gads, kad Rīgā ieradās latviešu ārsti no visas pasaules uz Pirmo vispasaules latviešu ārstu kongresu, kura organizācijā liela loma bija arī Kristapam Zariņam kā kongresa organizācijas komitejas vicepriekšsēdim. 

Kristaps Zariņš ir vairāk nekā 40 pasaules un Amerikas profesionālo medicīnas biedrību un komiteju biedrs, viņš darbojās daudzās starptautiskās medicīnas žurnālu redkolēģijās, piemēram, kopš 1977. gada žurnālā Journal of Surgical Research (1983-1996 – tā galvenais redaktors), Annals of Vascular Surgery (no 1993), Journal of Endovascular Therapy (no 1994), Journal of Vascular Surgery (1987-1999), The Journal of Cardiovascular Surgery (2007-) u. c... Kristaps Zariņš  ir Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju loceklis (1990), Latvijas Asinsvadu ķirurgu asociācijas biedrs (1990), Amerikas ķirurgu savienības loceklis (1977), Latviešu Ārstu un zobārstu apvienības (LĀZA) biedrs (1980), LAMZA (Latviešu akadēmisko mācībspēku un zinātnieku apvienība) biedrs u. c. Kristaps Zariņš ir vairāk nekā 500 zinātnisku darbu autors, K. Zariņa un B. Geversa grāmata „Asinsvadu ķirurģijas atlants” [Zarins CK, Gewertz BL. Atlas of Vascular Surgery, Churchill Livingstone, Inc., New York, 1988; sec.edition 2005] tulkota daudzās pasaules valstu valodās (arī latviešu) un par oficiālu mācību līdzekli atzīta Japānā, Ķīnā, Dienvidkorejā, Polijā, Zviedrijā un citās valstīs.

Kristaps Zariņš ir saņēmis apbalvojumus par savu veikumu: Paula Stradiņa balvu medicīnā (1998) par nozīmīgiem pētījumiem vaskulārajā ķirurģijā un palīdzību Latvijas medicīnas attīstībai, Triju Zvaigžņu ordeni (2003), LZA Lielo Medaļu par izciliem sasniegumiem asinsvadu ķirurģijā un Latvijas un ārzemju mediķu vienotības stiprināšanā (2009), RSU Goda doktors (2010), LĀB Goda biedrs (2021), Best Doctor of America, America’ Top Doctors, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības Atzinības rakstu, ko prof. Kristaps Zariņš saņēma LĀZA 70 gadu jubilejas konferencē 2017. gada 20. septembrī Rīgas Stradiņa Universitātē. Viņa toreiz lasīto lekciju par savu profesionālo darbību var redzēt LĀZA mājaslapā. 

Kopš savas pirmās vizītes Latvijā Kristaps Zariņš ir atbalstījis Latvijas mediķus un savas zināšanas nodevis asinsvadu ķirurgiem. Pēc Kristapa Zariņa ierosinājuma 2008. gadā P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā asinsvadu ķirurga LU prof. Daiņa Krieviņa vadībā tika uzsākti pētījumi jaunām un modernām vēdera aortas ārstēšanas metodēm. Kristaps Zariņš ar kolēģiem Stenforda Universitātē uzsāka pētījumus neinvazīvai sirds asinsvadu patoloģijas diagnosticēšanai, pielietojot matemātiskās modelēšanas metodi, kas izmanto datortomogrāfijā iegūtos datus. Šīs metodes pirmo aprobāciju un attīstību pacientiem Kristaps Zariņš veica sadarbībā ar Latvijas Kardioloģijas centra kardiologiem un radiologiem (PSKUS). Šobrīd šī metode ieguvusi pielietojumu visā pasaulē. Arī šobrīd Kristaps Zariņš ir ļoti aktīvs asinsvadu pētniecībā. Šogad jauns starptautisks sadarbības projekts uzsākts ar PSKUS Asinsvadu ķirurģijas centru.

Foto: Vitālijs Zvirgzdiņš un Kristaps Zariņš pēc kongresa dalībnieku skrējiena ASV, 1992

Bet kā operējošs asinsvadu ķirurgs sadarbību ar Latvijas slimnīcām Kristaps Zariņš sāka jau Pirmā vispasaules latviešu ārstu kongresa laikā 1989. gadā un veica ne vienu vien operāciju kopā ar Latvijas ārstiem. Viens no viņa draugiem un kolēģiem ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Asinsvadu ķirurģijas nodaļas vadītājs Dr. med. Vitālijs Zvirgzdiņš:

"Mēs ar Kristapu Zariņu esam pazīstami jau kopš 1988. gada – sākumā bija pazīšanās vēstuļu līmenī, bet tad ļoti nozīmīgais Pirmais Vispasaules latviešu ārstu kongress 1989. gadā, un kopš tā laika mēs esam savu draudzību uzturējuši. Ja man pavisam īsi būtu jāraksturo Kristaps, es teiktu, ka Kristaps ir ļoti sirsnīgs, izpalīdzīgs cilvēks, ļoti profesionāls savā jomā. 

Viņš ir zinātkārs zinātnieks, kurš atbalsta visu jauno, ja redz, ka to ir vērts atbalstīt – tomēr racionāli un mērķtiecīgi izvērtēdams idejas. Kristaps ir ļoti latvisks cilvēks, vienmēr ir bijis ļoti atbalstošs Latvijas asinsvadu ķirurgiem, jaunajiem kolēģiem. Viņu abu ar brāli Bertramu jau drīz pēc 1989. gada ārstu kongresa dibinātais Latvijas Medicīnas fonds (LMF) vienmēr ir atbalstījis Latvijas ārstus. 

Kristapam ir tāda īpaša, smalka, bet ļoti iedarbīga humora izjūta – ar pāris trāpīgiem vārdiem viņš var sarunas gaitu ievirzīt atkal racionālā gultnē, ja nu kāds pa ceļam ir nomaldījies un pazaudējis sarunas pavedienu. Bet viņa humors ir saudzīgs, ne iznīcinošs.

Kristaps ir arī ļoti sportisks, jaunībā nodarbojās ar triatlonu. Tā mēs arī visos kongresos to sportisko līniju esam saglabājuši un skrējuši kopā – sākot ar ārstu kongresu 1989. gadā, kad bija noorganizēts dalībnieku skrējiens Vecāķu kāpās, un tā turpinājuši skriet arī Amerikā asinsvadu ķirurgu kongresos. 

Mans pirmais brauciens uz Ameriku bija 1990. gadā, kad mēs abi ar sirds ķirurgu profesoru Jāni Volkolakovu bijām uzaicināti uz kongresu Losandželosā. To kopīgi rīkoja Amerikas asinsvadu ķirurgu asociācijas (ISCVS North American chapter un Society for Vascular Surgery (SVS)). Kongresa programmā bija arī dalībnieku sportisks skrējiens, ko mīļi dēvēja par “Klibotāju skrējienu”. Skrējiena nosaukums bija cieši saistīts ar asinsvadu ķirurgu ļoti lielu pacientu grupu, kuriem sakarā ar perifēro artēriju slimību raksturīgs simptoms ir pārejošā klibošana (Claudicatio Intermittens). Tā nu arī skrējienam nosaukums bija saistīts ar klibošanu, bet neviens no dalībniekiem jau nu nekliboja, skrējām kā vējš, un visiem tas patika, bija jautri. 1991. gadā abi ar Kristapu skrējām Bostonā, 1992. gadā – Čikāgā. Kamēr vien bija šī tradīcija – skrējām. 1999. gadā Kristaps bija Amerikas Asinsvadu ķirurģijas asociācijas prezidents, bet uz to laiku jau cilvēki bija kļuvuši racionālāki un Vašingtonā vairs jau nebija šī “klibotāju” skrējiena. Laiks pagājis – Kristaps ir pievērsies golfam, bet es vēl turpinu skriet un spēlēt tenisu. 

Man un arī visiem maniem kolēģiem ļoti svarīga bija mūsu pirmā klātienes tikšanās ar Kristapu Latvijā ārstu kongresa laikā 1989. gadā, kad Kristaps atbrauca uz mūsu slimnīcu “Gaiļezers” un mēs kopā operējām pirmo pacientu, izmatojot intraoperatīvo angiogrāfiju, kādu ASV jau lietoja, bet Latvijā tā bija pirmā reize. Tikai tagad, izmantojot jau digitālos angiogrāfus, kas mums ir operāciju zālē, mēs varam daudz labāk kontrolēt operācijas rezultātu. Arī savās nākamajās vizītēs Latvijā Kristaps brauca pie mums, un kopā mēs operējām slimniekus. Viens no Kristapa pacientiem bija arī padomju represijas izcietušais luterāņu mācītājs, LU teoloģijas profesors Roberts Emīls Feldmanis, viņš tika operēts mūsu slimnīcā.

Ar Kristapa palīdzību mēs no Latvijas varējām apmeklēt starptautiskos kongresus. Tas ļoti, ļoti palīdzēja, lai īsā laikā apgūtu jaunas, ļoti noderīgas zināšanas. 90os gados mums atbalsts bija ļoti svarīgs, jo bija jau arī valodas barjera – ne visi labi zināja angļu valodu, Kristaps kā latviešu un angļu valodā runājošs kolēģis bija ļoti izpalīdzīgs. Kristaps ir palīdzējis daudziem mūsu asinsvadu ķirurgiem ātrāk ieiet starptautiskajā apritē. 1990. gadā, kad bijām pirmoreiz ASV uz šo lielo kongresu, 60 asinsvadu ķirurgus no visām trim Baltijas valstīm uzņēma Starptautiskajā Asinsvadu ķirurgu asociācijā, un mums visiem 5 gadus asociācija sūtīja kā atbalstu bez maksas profesionālos žurnālus – 20 - Latvijai, 20 - Lietuvai un 20 - Igaunijai.

Foto: LMF valdes locekļi Bertrams Zariņš un Kristaps Zariņš kopā ar vienu no LMF stipendiātiem -  Patrīciju Ivanovu, 2009

Esmu arī ciemojies pie Kristapa viņa mājā pat vairākkārt. 2007. gadā biju Stenforda Universitātē stažēties, un tad divas nedēļas Kristaps man deva naktsmājas. Iepazinu viņa ļoti jauko ģimeni. Kristapa sieva Zinta ir viņam liels atbalsts. Viņu visi trīs bērni arī nav tālu aizgājuši no medicīnas. Zinu, ka Kristaps pie sevis ir izmitinājis daudzus tautiešus, kuriem ir bijusi vajadzība būt Amerikā. Manas kolēģes Dr. Sanita Ponomarjova, kura tagad ir Invazīvās Radioloģijas nodaļas vadītāja stacionārā “Gaiļezers”, un Dr. med. Patrīcija Ivanova, tagad docente Latvijas Universitātes Ķirurģijas katedrā un arī asinsvadu ķirurģe slimnīcā, abas savulaik saņēma LMF atbalstu un stažējās Eiropas vadošajās klīnikās, un ļoti daudz no šīs pieredzes guva. Domāju, ka brāļiem Zariņiem ir izdevies atbalstīt pareizos cilvēkus un atbalsts nesis labus augļus.

Kaut arī Kristaps pēc savas 70 gadu jubilejas aizgāja no Asinsvadu ķirurģijas klīnikas vadības Stenforda Universitātē un ir Stenforda Universitātes emeritētais profesors, tomēr otra viņa kaislība ir zinātne un pētniecība. Pašreiz viņš pēta tieši sirds asinsvadu neinvazīvas izmeklēšanas metodes, kas svarīgi visiem asinsvadu slimniekiem, jo parasti necieš tikai viens apasiņošanas baseins. Un šīs pētniecības darbs viņu atkal saista ar Latviju. Esmu Kristapam teicis, ka cilvēki dalās divās grupās – vienā ir tie, kuriem “ienāk prātā”, otrā – kuriem neienāk. Un Kristaps pieder pie pirmajiem.

Ļoti daudz pārmaiņu ir bijis mūsu pazīšanās un draudzības laikā, daudz ir lielu ieguvumu, bet daudz kas arī ir gājis mazumā – un viena no izzūdošajām vērtībām ir romantika. Bet tā kā abi esam decembra bērni, tad mūsu dzimšanas dienas ir visromantiskākajā laikā, kad gaisā virmo sirsnība un pateicība, un viens otram steidzam vēlēt visu to labāko. Jubilāram vēlu to, ko mums katram visvairāk vajag – veselību. Pārējo jau tad var iegūt pats. Daudz laimes, Kristap, labu veselību! Un labu mums visiem šo gadu!"

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...