Ļaujies Slinga terapijai – progresīvai ārstēšanas metodei!
E-S-T koncepcija sastāv no pacienta problēmas diagnostikas un aktīvas ārstēšanas. Diagnostikas laikā muskuļi tiek testēti slodzes progresijā, atvērtā un slēgtā kinētiskā ķēdē, kuri tiek kombinēti ar vispārpieņemtajiem izmeklējumiem. Ārstēšanas process sastāv no tādiem elementiem kā relaksācija, kustību apjoma palielināšanas, trakcijas, stabilizācijas muskuļu treniņa, sensomotorā treniņa, treniņa atvērtā un slēgtā kinētiskajā ķēdē, mobilizējošo muskuļu treniņa, spēka treniņa. E-S-T koncepciju var izmantot grupu treniņos, kā arī izstrādājot individuālu un datorizētu mājas programmu.
RELAKSĀCIJA. Veicot E-S-T un izmantojot palīgaprīkojumu Redcord Trainer, mēs varam novietot pacientu relaksējošā pozīcijā un izslēgt svaru nesošu pozīciju, kā arī izslēgt gravitācijas spēka ietekmi. Pacientu pieredze rāda, ka šis terapijas elements ir komfortabls, tādēļ to var izmantot pirms un pēc nodarbības.
MOBILITĀTES VINGROJUMI. Hroniski muskulo-skeletāri traucējumi bieži noved pie kustību apjoma samazināšanās. Izmantojot Redcord aprīkojumu un noņemot gravitācijas spēku, pacienti var veiksmīgāk kontrolēt locītavu kustību, muskuļu darbību, palielinot kustību apjomu.
TRAKCIJA. Vienkāršākais veids kā veikt trakciju – pacients ar rokām karājas Redcord Trainer saitēs, kājas pie zemes ar mazliet ieliektiem ceļiem, pārnesot svaru no kājas uz kāju. Trakciju var izpildīt arī supinācijas pozīcijā, ievietojot kājas virvēs, līdz ar to iegurnis ir pacelts. Trakciju var pielietot kakla daļai, pleciem, gūžām, piedaloties fizioterapeitam. Iepriekšējos variantus pacients var izpildīt pats.
STABILIZĒJOŠO MUSKUĻU TRENIŅŠ. Zinātniskie pētījumi liecina, ka nedaudziem muskuļiem piemīt stabilizējošo muskuļu funkcija. Šie muskuļi ir "lokālie" muskuļi, kuriem ir lielākā daļa tonisko muskuļu šķiedru. Šie muskuļi atbild par segmenta stabilitāti, bet "globālie" muskuļi, kuros lielākā daļa ir fāzisko šķiedru, veic kustības. Perifērijas stabilizatori ir, piemēram, plecā – rotatoru manžete, gūžā – m. gluteus medius. Svarīgākie mugurkaula stabilizatori jostas daļā – m. transversus abdominis un m. multifidus; kakla daļā – m. longus colli, longus capitis, multifidus un semispinalis cervicis.
Pēkšņu kustību gadījumā tiek aktivizēts mugurkaula aizsardzības mehānisms. "Lokālie" muskuļi saņem eferentos signālus un kontrahējas pirms "globālie" muskuļi aktivējas. Pētījumos pierādīts, ka šis aizsardzības mehānisms ir zudis pacientiem ar hroniskām muguras sāpēm.
SENSOMOTORS TRENIŅŠ. Pilnvērtīga sensomotorā kontrole ir nepieciešama, lai saglabātu normālu funkcionālo aktivitāti. Hronisku muskuļu disfunkcijas gadījumā, ceļu un potīšu sensomotorā funkcija ir traucēta. Ārstēšanas metodes, kurās tiek izmantoti sensomotorie treniņi šiem apgabaliem, ir vairākus gadus izmantotas rehabilitācijas programmās.
TRENIŅI ATVĒRTĀ UN SLĒGTĀ KINĒTISKĀ ĶĒDĒ. Atvērtā kinētiskā ķēdē treniņi notiek bez fiksēta distālā segmenta un svaru nenesošā pozīcijā. Šis treniņš aktivē izolētus agonistus un sinergistus. Slēgtas kinētiskās ķēdes treniņi – svaru nesošā pozīcija, kur distālais segments fiksēts. Šeit tiek aktivēti antagonisti, sinergisti, agonisti. Šis darbs nodrošina pilnvērtīgu funkcionālās aktivitātes atgriešanu, kā arī tiek izmantots sportistu rehabilitācijā. E-S-T koncepcija izmanto abas kinētiskās ķēdes. Spēka treniņam tiek izmantoti vingrojumi 5-6x, 3-4 atkārtojumu sērijās.
GRUPU TRENIŅI, MĀJAS PROGRAMMAS IZVEIDE. Grupu treniņus, galvenokārt, izmanto fitnesa treniņā, kā arī, lai tas darbotos kā spēcīgs motivācijas mehānisms pacientam un palīdzētu veidot sociālos kontaktus.
E-S-T, lielākoties, liek uzsvaru uz individuālu rehabilitācijas programmas izveidi ilgstošam laika periodam. Fizioterapeitam ir jāmotivē pacients paša veselības atjaunošanā.
Mājas programma tiek izstrādāta datorizēti, ar vingrojumu skaitu, pozīcijām un ilustrācijām. 77% pacientu, kuri ir motivēti un, kuriem ir mājas programmas, vingrojumus veic mājas apstākļos. Turpretim, pacientiem, kuriem ir tikai mutiskas norādes, nav motivācijas, un mājas apstākļos vingro 33%.
SLINGA TERAPIJAS PIELIETOJUMS MŪSDIENĀS. Patreiz Norvēģijā ar E-S-T strādā aptuveni 90% Norvēģijas fizioterapeitu prakšu. Japānā un Korejā ir nodibināta "Elastīgo saišu terapijas" asociācija. Elastīgo saišu terapiju izmanto tādās valstīs kā Vācija, Nīderlande, Austrija, Itālija, Spānija, Zviedrija, Izraēla, Dānija, Somija, Lietuva, Igaunija un arī Latvija.
Slinga terapijas instuktore
Marika Briede.