LATVIJAS LAUKU ĢIMENES ĀRSTU ASOCIĀCIJA
2008. gada 08. februārī notikušajā Veselības nozares stratēģiskās padomes sēdē tika apspriests darba grupas ziņojums par programmas "Cilvēkresursu attīstība veselības aprūpē 2006.- 2015. gadam" daļu ar uzdevumu noteikt māsas profesijas pamatspecialitātes un papildspecialitātes.
Šis dokuments paredz iedalīt māsu profesijas pamatspecialitātēs un papildspecialitātēs ar nepieciešamo profesionālo tālākizglītības un akreditētas izglītības programmu.
Uzklausot ziņojumu, diemžēl konstatējām, ka pamatspecialitāšu sarakstā māsas profesijā nav iekļauta tāda nozīmīga specialitāte kā primārās veselības aprūpes māsa, kā to sauc Kanādā (http://lakeheadu.ca) un Jaunzēlandē (www.moh.govt.nz) jeb prakses māsa, kā to sauc Lielbritānijā (www.prospects.ac.uk), Īrijā (www.ncnm.ie/ipna/menu.asp), Nīderlandē, Austrālijā (www.med.monash.edu.au), ASV (www.ispub.com) u.c. attīstītās valstīs.
Pēc Starptautiskās Māsu Padomes (www.icn.ch/psprimarycare.htm) darbības mērķu pamatnostādnēm, kas ir atjauninātas 2007. gadā un kas balstās uz PVO 1978. gadā pieņemto Alma Atas deklarāciju par primārās veselības aprūpes lomu, ir noteikti arī galvenie uzdevumi, kurus veic šī primārās veselības aprūpes jeb prakses māsa. Tie ir: veselības uzlabošana, veselības veicināšana, slimību profilakse, mājas aprūpe, ģimenes plānošana u.c.
Šie uzdevumi sasaucas ar ģimenes medicīnas kā specialitātes kritērijiem un līdz ar to lielākajā daļā valstu prakses māsa strādā komandā ar ģimenes ārstu.
Lielbritānijā ir apstiprināts prakses māsas darba apraksts, kurā noteikts, ka viņas darbs ģimenes ārsta praksē ietver veselības stāvokļa novērtēšanu, skrīninga diagnostiku, ārstēšanu, aprūpi un pacienta izglītošanu iedzīvotājiem no zīdaiņa līdz sirmam vecumam. Tipiski prakses māsa ģimenes ārsta praksē veic sekojošas aktivitātes:
- konsultācijas, padomu došana un informēšana par dažādiem veselības stāvokļiem, nosūtot pacientu pēc vajadzības pie citiem prakses komandas locekļiem;
- dažādu mazu ķirurģisku manipulāciju, injekciju veikšana;
- cukura diabēta, bronhiālās astmas, ādas slimību pacientu novērošana un aprūpe, nepieciešamības gadījumā nosūtot pie citiem PVA komandas locekļiem;
- pirmreizēji reģistrēto pacientu veselības pārbaudes;
- ģimenes plānošanas jautājumi, padomi par kontracepcijas metožu izvēles iespējām;
- grūtniecības testa veikšana, onkocitoloģisko iztriepju paņemšana;
- asinsanalīžu paņemšana, urīna analīžu, ekspressdiagnostikas veikšana;
- acu ārstēšanas procedūras, auss skalošanas;
- konsultēšana par sirds asinsvadu slimību riska faktoriem, asinsspiediena kontrole;
- zīdaiņu patronāžas, vakcinācija;
- pirmās neatliekamās palīdzības nodrošināšana praksē kopā ar citiem komandas locekļiem;
- pacientu aprūpes datu dokumentēšana un kompjuterizēta apstrāde;
- ievērot labas konsultācijas principus: pacienta tiesības, konfidencialitāti, labas saskarsmes mākas.
Lielbritānijā, lai kļūtu par prakses māsu ir iespējama gan pirmsdiploma, gan pēcdiploma apmācība - 2gadi. (www.prospects.ac.uk/cms).
Starptautiskās Māsu Padomes (www.icn.ch/psprimarycare.htm) darbības mērķu pamatnostādnēs ir uzsvērta primārās veselības aprūpes māsu, kā atsevišķas specialitātes, pirmsdiploma un pēcdiploma mācību programmas nozīme.
Līdzīga situācija ar PVA māsu darba saturu un izglītību ir daudzās Eiropas un pasaules valstīs, kur ir attīstīta primārā veselības aprūpe.
Latvijā PVA māsas darba saturu, organizāciju un finansēšanas kārtību nosaka veselības aprūpes stratēģija un Ministru Kabineta noteikumi Nr. 1046, kā arī līgums ar ģimenes ārstu. Tā kā mūsu valstī strādā gandrīz 1400 ģimenes ārstu un katram no tiem ir sava māsa vai ārsta palīgs, ir nepieciešams māsu profesijas pamatspecialitāšu sarakstā iekļaut arī primārās veselības aprūpes māsu, kurai kā specialitātei ir noteikti profesionālie kritēriji, kas prasa atbilstošas apmācību programmas.
Tāpēc aicinām vēlreiz pārskatīt programmas "Cilvēkresursu attīstība veselības aprūpē 2006.- 2015. gadam" daļas projektu par māsu pamatspecialitātēm un papildspecialitātēm un iekļaut šajā sarakstā Latvijā jau reāli pastāvošu māsu specialitāti.
Ar cieņu,
Latvijas Lauku ģimenes ārstu
asociācijas prezidente: Līga Kozlovska