Latvijas Infektoloģijas centrs rekomendē iedzīvotājiem, kuri apmeklējuši Ukrainu, rūpīgāk sekot līdzi savai veselībai
Ukrainā, Doņeckas apgabalā, Mariopolē reģistrēti 13 saslimšanas gadījumi ar holēru. Infekcijas avots vēl nav noteikts, lai gan ir veikta plaša vides paraugu izmeklēšana.
Paņemtajos pārtikas produktu paraugos (zivs un citas jūras veltes), vides paraugos (jūras ūdens, ūdens no ūdenskrātuvēm Mariopoles apkārtnē, notekūdeņu paraugi) nav konstatēts bīstamās zarnu infekcijas – holēras ierosinātājs.
Lai kontrolētu situāciju un novērstu iespējamos saslimšanas gadījumus ar holēru, Ukrainas Veselības ministrija ir izveidojusi ārkārtas komisiju.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rīcībā nav informācijas par slimības starptautisku izplatīšanos un pašreiz nav iemeslu piemērot jebkuru ceļojumu vai tirdzniecības ierobežojumu attiecībā uz Ukrainu.
Holēra ir akūta infekcijas slimība, to izraisa holēras vibrions. Holērai raksturīga klīnisko simptomu daudzveidība, tievās zarnas bojājumi, intensīvs ūdens un elektrolītu zudums, vielmaiņas traucējumi.
Klīniskie simptomi – stipra caureja, vemšana, dehidratācijas simptomi. Inkubācijas periods ir no 1 līdz 5 dienām. Slimības sākums ir akūts. Tā sakās ar caureju, ķermeņa temperatūra ir normāla, reti subfebrila.
Ar holeru slimo tikai cilvēki. Cilvēks inficējas, lietojot piesārņoto ūdeni saimnieciskām vajadzībām vai rekreācijas nolūkā.
Profilakses pasākumi: lai izvairītos no inficēšanās ar holeru, uzturā jālieto droši pārtikas produkti un tīrs dzeramais ūdens, jāievēro personīgā higiēna, bieži jāmazgā rokas, nedrīkst peldēties ūdenskrātuvēs, kas nav šim mērķim paredzētas vai, ja ir šaubas par ūdens kvalitāti.
Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti rekomendē visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri nesen bijuši Ukrainā, it īpaši tiem, kuri apmeklējuši Doņeckas apgabalu, Mariopoli, rūpīgi sekot līdzi savai veselībai un minēto simptomu parādīšanās gadījumā nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta.
V/a "Latvijas Infektoloģijas centrs"
Sabiedrisko attiecību speciāliste