medicine.lv skaitļos

Lietotāji online53
Aktīvie uzņēmumi12722
Nozares raksti12085
Ekspertu atbildes21477
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vizīte Nacionālajā psihiskās veselības centrā: sadarbības iespējas un kopīgi izaicinājumi  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vizīte Nacionālajā psihiskās veselības centrā: sadarbības iespējas un kopīgi izaicinājumi 

Autors: Publicitātes foto

Šodien, 2025. gada 8. jūlijā Nacionālajā psihiskās veselības centrā (NPVC) notika nozīmīga tikšanās ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvjiem, lai stiprinātu savstarpējo sadarbību un pārrunātu aktuālos izaicinājumus psihiskās veselības aprūpē. 

NPVC valdes priekšsēdētāja Dr. Sandra Pūce, sagaidot viesus, uzsvēra, ka psihiatrijas nozare šobrīd piedzīvo būtiskas pārmaiņas: "Paldies ģimenes ārstiem par kuplo pārstāvniecību šajā tikšanās reizē. Šīs sarunas mērķis ir dalīties ar aktualitātēm un apliecināt mūsu gatavību sadarboties. Psihiskās veselības aprūpe pēdējos gados, īpaši kopš COVID-19 pandēmijas, ir būtiski mainījusies – pieprasījums pēc ambulatorajiem pakalpojumiem ir strauji pieaudzis. Esam periodā, kuru mums visiem jāpārdzīvo kopā. Tikai ciešā sadarbībā ar ģimenes ārstiem mēs varam nodrošināt pacientiem nepieciešamo palīdzību un attīstīt veselības aprūpes sistēmu kvalitatīvā virzienā." Viņa arī norādīja, ka NPVC ir gatavs dalīties savā pieredzē un atvērt dialogu par to, ko iespējams pārņemt no ģimenes ārstiem. 

Asociāciju pārstāvēja ģimenes ārsti no dažādiem Latvijas reģioniem – no Rīgas, bet arī Rūjienas, Dagdas, Jēkabpils, Liepājas un citiem. Pārstāvji pauda vēlmi kopīgi atrast risinājumus, kā efektīvāk palīdzēt pacientiem, it īpaši ņemot vērā pēdējo gadu laikā pieaugošo pieprasījumu pēc ambulatorās psihiatrijas pakalpojumiem. 

NPVC klīnikas “Pārdaugava” vadītājs dr. Elmārs Tērauds informēja par aktuālāko: “Vislielākais pieprasījums ambulatorajā psihiatrijā šobrīd saistās ar tā dēvētajām “modernajām diagnozēm” – piemēram, uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumiem (ADHD) pieaugušajiem, transseksuāliem traucējumiem un robežstāvokļa personības traucējumiem. Šo pacientu skaits arvien pieaug, radot papildu slodzi gan ārstiem, gan sistēmai kopumā. Savukārt stacionārā aprūpē pieprasījums ir mainīgs – dažkārt iestādes ir pārpildītas, citreiz pieejamas brīvas vietas. Taču kopumā jūtam, ka sabiedrībā pieaug vēlme saņemt psihiskās veselības pakalpojumus valsts apmaksātā kārtībā. 

Banner 280x280

Nacionālajam psihiskās veselības centram šobrīd ir trīs ambulatorās struktūrvienības, un inovāciju ieviešanā ir spērti nozīmīgi soļi. Viena no būtiskākajām pārmaiņām – māsas un ārstu palīgi aizvien aktīvāk tiek iesaistīti ārstniecībā, īpaši stabilo pacientu aprūpē. Viņi var konsultēt, kā arī izrakstīt noteiktus kompensējamos medikamentus, tādējādi atslogojot ārstus un uzlabojot pakalpojumu pieejamību. Tāpat esam ieviesuši dežūrtālruni, kura numurs ir pieejams mūsu mājaslapā. Tas ir instruments, ar kuru var sazināties gan ģimenes ārsti, gan pacientu tuvinieki, lai saņemtu atbalstu un nepieciešamo informāciju. Vēl viena nozīmīga iniciatīva – psihiskās veselības skrīnings sievietēm pēcdzemdību periodā, kuru īstenojam jau vairākus gadus. Diemžēl šī programma vēl nestrādā tik efektīvi, cik mēs vēlētos – kapacitāte ir ierobežota, un laicīga konsultāciju nodrošināšana nereti ir izaicinājums. 

Sadarbība ar ģimenes ārstiem jau ilgstoši ir bijusi veiksmīga – piemēram, izstrādājot klīniskos algoritmus un protokolus, kas atvieglo primāro aprūpi un palīdz savlaicīgi identificēt pacientus ar psihiskās veselības traucējumiem. Mēs arī esam izdevuši praktisku rokasgrāmatu par seksuālās veselības traucējumu ārstēšanu. Veselības ministrijas mājaslapā ir pieejami vairāki vizuālie algoritmi, tostarp katrā sadaļā vismaz viens algoritms pielāgots primārās aprūpes vajadzībām – ar praktiskiem piemēriem, kritērijiem, medikamentu izvēli un ārstēšanas taktiku. Šobrīd NPVC Metodiskā daļa strādā pie šo algoritmu atjaunošanas un paplašināšanas. 

Runājot par jaunākajām ārstēšanas iespējām – Latvijā ir pieejamas vairākas inovatīvas metodes, kas daudzviet Eiropā vēl nav plaši pieejamas. Piemēram, mēs NPVC nodrošinām esketamīna terapiju – ātras iedarbības antidepresantu, kas tiek lietots degunā pūšama aerosola veidā. Šī ārstēšana ir pieejama ar konsilija lēmumu valsts apmaksātā kārtībā un ir efektīva terapeitiski rezistentas depresijas ārstēšanā. 

Mūsu galvenais mērķis ir panākt, lai pacientam psihiskās veselības aprūpe Latvijā būtu ne tikai pieejama, bet arī efektīva un uz attīstību vērsta.” 

NPVC Zinātniskā institūta vadītāja, Dr. Liene Sīle informēja par institūta darbu, kurš pastāv vien pusotru gadu, bet jau ir sasniedzis ievērojamus rezultātus: “Viena no mūsu būtiskākajām kompetencēm ir spēja piesaistīt finansējumu ārpus valsts veselības budžeta. Apzinoties, ka veselības nozares finansējums būtiski nepalielināsies, bet pacientu vajadzības turpina augt, mums ir izdevies Latvijā realizēt vairākus inovatīvus projektus. Esam īstenojuši vairāk nekā desmit projektus, kuros vara sniegt pacientiem atmaksātus psihiskās veselības aprūpes pakalpojumus. Esam arī pionieri inovatīvu risinājumu izstrādē, piemēram, mākslīgā intelekta rīku izstrādē pacientu triažēšanai – sistēma palīdz noteikt pacienta veselības stāvokļa steidzamību, nodrošinot mērķtiecīgāku palīdzību. 

Tāpat izstrādājam un īstenojam digitālas ārstēšanas metodes, piemēram, kognitīvi biheiviorālās terapijas (KBT) programmu depresijas ārstēšanai interneta vidē. Šajā modelī pacients saņem strukturētu terapiju ar psihologa atbalstu – katru nedēļu viņi sazinās, pārskata progresu, un rezultātā nav jāgaida mēnešiem ilgi, lai uzsāktu ārstēšanu. Vidēji šos pakalpojumus iespējams uzsākt nedēļas laikā. Institūta pārziņā ir arī populācijas veselības datu ieguve, kā arī metodisko centru funkciju stiprināšana. Mēs bijām pirmie, kas uzsāka šādu centru izveidi Latvijā, un joprojām īstenojam projektus gan valsts, gan starptautiskā līmenī. Viena no mūsu svarīgākajām iniciatīvām ir saistīta ar psihiatrijas finansēšanas modeļa pārveidi Latvijā – šim darbam esam saņēmuši gan Ministru kabineta deleģējumu, gan attiecīgu finansējumu. Rudenī plānojam sākt pirmo ārstu palīgu apmācību specializācijā "psihiskā veselība", kas būs nozīmīgs solis kvalitatīvas aprūpes nodrošināšanā.“ 

Dr. Sīle ir īpaši lepna par sadarbību ar Nacionālo Veselības dienestu un Veselības ministriju, kas ļāvusi Latvijā ieviest mūsdienīgas ārstniecības metodes. Piemēram: mobilās komandas izveidi pieaugušo psihiatrijā. Komanda sastāv no ārsta palīga un šofera, kuri dodas pie pacientiem uz mājām. Šis pakalpojums paredzēts pacientiem ar smagiem psihotiskiem traucējumiem, kuri bieži vien nespēj paši ierasties ārstniecības iestādē. Tiek izslēgti demences gadījumi, jo tiem ir cita aprūpes specifika. Komanda var sniegt nepieciešamo palīdzību – kontrolēt zāļu lietošanu, veikt injekcijas vai lemt par nepieciešamību atgriezt pacientu uz ārstēšanu stacionārā. Šis pakalpojums īpaši palīdz pacientiem, kuri savu psihiskā stāvokļa dēļ baidās iziet no mājas vai pārcieš akūtas epizodes. Šo pakalpojumu nozīmē psihiatrs, kurš strādā NPVC un pakalpojuma teritorija ir Rīga un līdz 60 km ārpus Rīgas. 

Otrs būtisks projekts ir agrīnās intervences programma pacientiem, kuriem diagnosticēta pirmā psihotiskā epizode. Šis pakalpojums palīdz ne tikai pacientam, bet arī viņa tuviniekiem – ģimenes locekļiem tiek sniegts emocionāls un informatīvs atbalsts. Programmā iesaistītie koordinatori aktīvi uzrauga blakņu parādīšanos, ārstēšanas efektivitāti un palīdz uzturēt kontaktu ar aprūpes sistēmu. 

Sākumā mums bija vīzija, ka pacientu uzņemšana un uzraudzība notiks divu nedēļu laikā – šobrīd redzam, ka programma ir pilnvērtīgi uzsākta un darbojas. Pagājušajā gadā no paredzamajiem ~120 gadījumiem Latvijā, 94 pacienti pabeidza programmu. Šis pakalpojums ir pieejams visā Latvijā – Liepājā, Daugavpilī, Strenčos un Rīgā.  

Liene Sīle: “Svarīgi uzsvērt: mēs negaidām, kad pacients pats izlems, ka viņam atkal nepieciešama palīdzība – mēs paši aktīvi sazināmies ar viņu, aicinām uz ārstēšanu, esam viņa pusē, kad viņš ir krīzē. Atsaucība ir augsta, un tas liecina par to, ka šis darbs ir vajadzīgs un jāturpina.” 

Dr. Jeļena Vrubļevska, pārstāvot metodiskās vadības daļu, uzsvēra nepieciešamību pēc vienotas pieejas visās ārstniecības iestādēs: “Metodiskās vadības daļa ir daļa no Nacionālā psihiskās veselības centra zinātniskā institūta, un tā darbojas ciešā sadarbībā ar visām Latvijas slimnīcām. Mūsu galvenais uzdevums ir nodrošināt vienotu pieeju ārstniecības standartiem psihiskās veselības aprūpē, izmantojot pieredzi, ekspertīzi un profesionālo sadarbību visā valstī. Katra darba uzdevuma veikšanai mēs piesaistām ekspertus – ne tikai no Rīgas, bet no visas Latvijas. Mēs esam izveidojuši skaidru un caurspīdīgu ekspertu atlases sistēmu ar noteiktiem kritērijiem: prasības ietver gan pieredzi praksē, zinātniskas publikācijas, pārzināšanu par jaunākajiem starptautiskajiem risinājumiem, gan arī reputāciju un profesionālo aktivitāti. Šāda pieeja ļauj mums veidot kvalitatīvus, uz pierādījumiem balstītus materiālus. Pirms iesniegt gala produktus Veselības ministrijai, mēs tos vienmēr saskaņojam ar nozaru asociācijām un kolēģiem. Katrs izstrādātais materiāls noslēdzas ar skaidru praktisku nodevumu – dokumentu, vadlīnijām vai rīku ārstniecības darbiniekiem. 

Viens no lieliskiem piemēriem ir recepšu algoritmu izstrāde māsām. Mūsu mērķis bija ne tikai sniegt juridisku pamatu darbībām, bet arī veicināt izpratni – kāpēc tiek izrakstīts konkrēts medikaments, kādas ir iespējamās blakusparādības un kā novērtēt pacienta psihisko stāvokli ikdienā. Šajās apmācībās piedalījās māsas no visas Latvijas, un atsaucība bija ļoti augsta. Apmācības notika hibrīdformātā, nodrošinot pieejamību dažādos reģionos. 

Kopā ar kolēģiem esam izstrādājuši vienotus pacientu apskates protokolus psihiatriskajiem stacionāriem. Šobrīd šie protokoli tiek pilotēti visās slimnīcās, un rudenī plānojam tos pārrunāt, lai saskaņotu gala versiju ieviešanai praksē. Šajā darbā aktīvi iesaistījās arī māsas, īpaši no neiroloģiskajām un psihiskās veselības iestādēm, izrādot lielu ieinteresētību un profesionalitāti. Pacientu aprūpes dokumentācijas izstrādē tieši trīs māsas ir devušas būtisku ieguldījumu, par ko esam saņēmuši arī atzinīgus komentārus no kolēģiem." 

Tikšanās noslēgumā Dr. Tērauds informēja, ka no šīs vasaras mainās interpretācija – psihiatrs kā tiešās pieejamības speciālists. Jā, tiešās pieejamības, bet ar nosacījumu, ka cilvēkam ir psihiska diagnoze. Dr. Tērauds: “Tādēļ pirmreizējām konsultācijām pie psihiatra mēs aicinām pacientus ierasties ar ģimenes ārsta norīkojumu. Bet, ja pacients jau iepriekš ir bijis psihiatra aprūpē, īpaši stacionārā, šis nosacījums nav tik strikti piemērojams. Tāpat mums ir lūgums ģimenes ārstiem – nu nepaslinkojiet, nosūtījuma formā mēs vēlētos redzēt nevis specifiskus psihiatrijas terminus, bet īsu, saprotamu aprakstu par pacienta līdzšinējo ārstēšanu, iespējamajiem riska faktoriem, dzīves krīzēm vai citām būtiskām mijiedarbībām, kas varētu ietekmēt viņa psihisko veselību. Vēlos arī atgādināt, ka ģimenes ārsti var un ir tiesīgi izrakstīt kompensējamos medikamentus noteiktām psihiskās veselības diagnozēm.” 

 

Šī tikšanās bija nozīmīgs solis uz savstarpējas sapratnes un ilgtermiņa sadarbības stiprināšanu starp Nacionālo psihiskās veselības centru un ģimenes ārstiem. Abu pušu kopīgā vēlme uzlabot psihiskās veselības aprūpi Latvijā ļauj cerēt uz pozitīvām pārmaiņām gan pacientiem, gan ārstiem. 

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!