medicine.lv skaitļos

Lietotāji online305
Aktīvie uzņēmumi12804
Nozares raksti1636
Ekspertu atbildes21477
Latvijas ekoprodukts : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Latvijas ekoprodukts

Pašu dārzu bagātība. Kur tas laiks, kad paši visu izaudzējām savā dārziņā! Varēja tik pieskriet pie dobes, noraut gurķi, izraut burkānu un klāt saraut dilles.

Kur tad vēl pašu audzētās zemenes, avenes, upenes, jāņogas... Tas viss bija un ir dzīvības sulas pilns. Būtu grēks sūdzēties, ka šobrīd kaut kā trūktu, jo veikalu plaukti bagātīgi piekrauti ar krāsainiem un spīdīgiem, bet diemžēl ne aromātiskiem un garšīgiem, svešās zemēs audzētiem augļiem, dārzeņiem un ogām. Kāpēc cilvēki izvēlas šīs spilgtās butaforijas jeb kāpēc ir vērts ēst bioloģiskā saimniecībā audzētus produktus?

Dabīgā vērtība

Lai saprastu, kāpēc ir vērts pirkt Latvijā bioloģiskajās saimniecībās audzētus dabiskus produktus, jāzina, ka ir būtiska atšķirība šo augu izcelsmē no tās, ko ieved un audzē konvencionālajā saimniecībās. Ja runa ir par bioloģisko pārtiku, tad skaidrs, ka viss audzēts tīrā vidē un iegūto galaproduktu cilvēks var pilnvērtīgi izmantot. Proti – gurķis nav jāmizo, lai ēdot neuzņemtu dažādas veselībai kaitīgās vielas, kas galvenokārt sakrājas auga miziņā, vai ābols stipri jāberž, lai dabūtu nost spīdīgo un nedaudz lipīgo apvalciņu. Viss ir audzēts dabīgos apstākļos, neizmantojot lauksaimniecības ķimikālijas. Tāpēc ar dažādiem kaitēkļiem – gan slimībām, gan nezālēm, gan kukaiņiem – zemnieki cīnās ar dabiskām metodēm. Bieži tas ir dārgi un varbūt pat ne tik finansiāli izdevīgi. Kaitēkļu apkarošanai bioloģiskais lauksaimnieks izmanto dabīgos kaitēkļu ienaidniekus: viņš rūpējas, lai saimniecībā būtu daudz putnu būrīšu, mārīšu, zirnekļu, iegādājas trihodermīnu – nelielus kukainīšus, kas parazitē augļu koku kaitēkļos. Ja tas nelīdz, laukus apstrādā ar dabīgi iegūtiem līdzekļiem, kas šos kaitēkļus aizbaida. Kad attiecīgais augs izaudzis, tas satur daudz vitamīnu, minerālvielu un citas vērtīgās uzturvielas. Turklāt ir ar brīnišķīgu īstu smaržu. Savukārt intensīvās lauksaimniecības ražošanā galvenais mērķis ir izaudzēt pēc iespējas lielāku ražu maksimāli īsā laikā. Lai to panāktu, talkā tiek ņemtas cilvēkam ne īpaši draudzīgas metodes, galvenokārt dažādas ķīmiskas vielas, kas ne vien iznīcina kaitēkļus, bet arī stimulē augu augšanu. Rezultātā augi ir ar krietni mazāk izteiktu garšu un smaržu, taču ļoti skaisti, kas piesaista pircēja acis.

Banner 280x280

Ziemas krājumiem

Praktiski visi augļi, ogas un dārzeņi satur vitamīnus un minerālvielas, īpaši C vitamīnu, kas ir pirmais vairogs cīņā ar saaukstēšanās slimībām drēgnajā rudens un ziemas periodā. Vislabāk visu ēst svaigā veidā, taču cik tad ilgi? Nereti jau pēc pāris dienām daļa ražas ir apkaltusi, sažuvusi un ne pārāk garšīga. Tāpēc ir vairāki risinājumi!

Kaltēšana. Lai arī žāvēšanas procesā augos strauji samazinās C vitamīna daudzums, šis tomēr ir viens no labākajiem veidiem, kā vērtīgos produktus glabāt. Varētu teikt, ka šāds produkts ir minerālvielu koncentrāts, jo ūdens kaltētos produktos saglabājas vairs apmēram 20%. Līdz ar to šī vairs nav piemērota vide dažādiem mikroorganismiem. Kā vienīgo mīnusu varētu minēt to, ka produkti kļūst brūngani. Ziemas periodā ieteicams izmantot kaltētas ogas (zemenes, avenes, upenes, pīlādžus, aronijas, mellenes, brūklenes, dzērvenes), augļus (ābolus, bumbierus, rabarberus, plūmes, ķiršus) un dārzeņus (burkānus, bietes, sīpolus, ķiplokus), kā arī sēnes. To visu var ēst tāpat vien, pievienojot ikdienas tējai vai gatavojot maltīti – zupu, mērci, ķīseli utt.

Saldēšana. Galvenais ir iegūto ražu sasaldēt ātri, lai tajā pēc iespējas mazāk zustu tik svarīgais C vitamīns. Šādi var sagatavot gandrīz visas ogas un sēnes. Jāpiebilst, ka, tāpat kā kaltēšana, arī saldēšana ir vērtīgs glabāšanas veids dažādiem garšaugiem. Saldētus produktus ir nepieciešams atkausēt īsi pirms gatavošanas, lai nezustu to uzturvērtība.

Sulu iegūšana. Sulas ir labs produkts gan veselības profilaksē, gan ārstējoties. Taču vislabākās ir svaigi spiestās. Ziemai gatavotās sulās, pirmkārt, vairs nav vērtīgo balastvielu, kas ir svaigos, kaltētos vai saldētos augos. Otrkārt, lai dabīga sula uzglabātos ilgāk par pāris dienām, to līdz konkrētai temperatūrai nepieciešams karsēt, kas samazina vitamīnu daudzumu, un pievienot konservējošas vielas, parasti – cukuru. Būtisks mīnuss – atverot dabīgi iegūtu sulu, ir ļoti īss realizācijas termiņš. Taču, no otras puses, šis var būt kā lakmusa papīriņš – ja atvērta sula ilgi glabājas, tā ir bagāta ar dažādām piedevām – konservantiem, stabilizētājiem, krāsvielām, aromātvielām utt. Līdz ar to nebūt nav veselīgs produkts. Svarīgi zināt, ka dabīga sula parasti ir ar nogulsnēm vai duļķēm.

Ievārījumu gatavošana. Lai arī zapte ir gards produkts, tas nav īpaši veselīgs. Tomēr... gatavots no bioloģiskā saimniecībā audzētām ogām, ievārījums var būt ļoti aromātisks. Gatavošanās procesā – vārot un pievienojot konservējošo vielu cukuru – strauji noārdās ogās esošais C vitamīns. Ieteikums izvēlēties ievārījumus, kuru krāsa ir pēc iespējas tuvāka dabīgai ogu krāsai vai tādus, kuri gatavoti pēc speciālām, uzturvērtību saglabājošām metodēm!

Latvijas ekoprodukts, LBLA

fragments no raksta, kas  bija publicēts žurnālā Veseība, 2007.gadā

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Operēt vai nogaidīt? Ārsti iesaka – operēt!

Kā rīkoties, ja jums noteikta diagnoze, kas agri vai vēlu prasīs ķirurģisku ārstēšanu, bet pašlaik īpaši netraucē? Doties uz operāciju pēc iespējas drīzāk, nogaidīt vai kaut kā sadzīvot ar simptomiem un cerēt, ka bez operācijas varbūt varēs iztikt? Par to vairāk pastāstīs ķirurgs Dr. Ilmārs Tračums.

Aktuālie piedāvājumi

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Baudi svaigu maltīti, gatavojot retāk!

Glabājot pārtikas produktus vakuumā, produkti ilgāk ir svaigi, saglabājot savu smaržu un uzturvērtību. Iespēja ilgāk saglabāt svaigus pārtikas produktus ļaus jums retāk apmeklēt veikalu un iegādāties lielāku daudzumu produktu, ieekonomējot gan jūsu laiku, gan finanses. Kas ir VacSy®, un kādas ir VacSy® vakuuma pārtikas uzglabāšanas sistēmas priekšrocības?

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Bioptron gaisma cīņā pret novecošanos

Ādas izskatu ietekmē mūsu dzīvesveids, ēšanas paradumi, veselības stāvoklis, kaitīgie ieradumi, ģenētika un daudzi citi faktori. Labā ziņa – ikviena no mums var parūpēties par savu sejas ādu un aizkavēt ādas novecošanos – uzziniet vairāk par gaismas terapiju ar Bioptron!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Testa rezultāti:

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvāja testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un KERELAST 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Testa rezultāti: Aknu sargs

Testa rezultāti: Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvāja izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Testa rezultāti: ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvāja testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

"Dr. Leopolds" krēms AMICOS un gels "KERELAST 30+" sausas un sabiezējušas ādas kopšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar "Dr. Leopolds" piedāvā testēt komplektu - krēmu "Amicos" sausai un sabiezējušai ādai un "Keralast 30+" gēlu sabiezējušas ādas un nagu kopšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.