Latvijas Ārstu biedrība, iestājoties par mediķu drošību, aktualizē vardarbības problēmu
Pērnā gada nogalē plašu rezonansi izraisīja incidents Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kad ārstam uzbruka pacienta tuvinieks. Šī situācija ir spilgts piemērs tam, cik neaizsargāti savā darba vietā mēdz būt medicīnas darbinieki. Diemžēl bieži par šādiem gadījumiem plašāka sabiedrība neuzzina, jo mediķi izvēlas noklusēt pacientu un viņu tuvinieku agresīvās izpausmes, saprotot viņu jutīgo emocionālo un fizisko stāvokli. Tomēr šādas uzbrukumu epizodes nevar palikt ignorētas, tāpēc Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) aktīvi strādā pie vardarbības problēmas risināšanas gan politiskā mērogā, gan normatīvā līmenī, gan sniedzot praktisku palīdzību kolēģiem, kuri ir kļuvuši par vardarbības vai tās draudu upuriem.
Pacientu tiesību likums uzsver savstarpējas cieņas nozīmi starp pacientiem un veselības aprūpes darbiniekiem, nosakot, ka pacientiem jāievēro ārstniecības iestādes noteikumi un jāciena citu pacientu tiesības. Lai varētu pacientiem sniegt kvalitatīvu veselības aprūpi, ārstniecības personām jābūt drošai darba videi. Vardarbība pret mediķiem apdraud ne tikai viņu drošību, bet arī veselības aprūpes sistēmas spēju sniegt pakalpojumus sabiedrībai. Šādas situācijas rada nopietnas sekas veselības aprūpes sistēmā kopumā.
LĀB sadarbībā ar Veselības ministriju un Tieslietu ministriju šobrīd mērķtiecīgi darbojas pie normatīvā regulējuma, kas paredz stingrāku kriminālatbildību par uzbrukumiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem un slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās dežurējošajām ārstniecības personām, kā arī precizē regulējumu, kas paredz administratīvo atbildību par vardarbību un uzbrukumiem.
LĀB prezidente Dr. Ilze Aizsilniece uzsver: “Vardarbības gadījumos ir būtiski neklusēt un vērsties policijā, lai nodrošinātu taisnīgumu un drošību gan sev, gan kolēģiem. Ziņošana par šādiem gadījumiem palīdz veidot drošāku darba vidi visā veselības aprūpes nozarē. Mediķiem ir tiesības justies droši savās darba vietās, savukārt pacientiem un viņu piederīgajiem ir jāizrāda cieņa pret veselības aprūpes profesionāļiem.”
Izstrādāts arīdzan iesnieguma paraugs policijai “Par iespējamu pārkāpumu un atzīšanu par cietušo”, piedāvājot precīzu situācijas dokumentēšanu, norādot notikuma vietu, saistību ar darba pienākumu veikšanu, vardarbības izpausmes, nodarītā kaitējuma veidu, iesaistītās personas un to lomu, kā arī izmantotos priekšmetus vai vielu ietekmi uz pārkāpēju. Tāpat iesniegumā piedāvāta pierādījumu pievienošanas iespēja (video, foto, ekrānšāviņi) un informācija par lieciniekiem. To var aizpildīt gan elektroniski, gan ar roku un tam pievienoti detalizēti ieteikumi, lai atvieglotu dokumenta sagatavošanu.
Tāpat LĀB ir nodrošinājusi, ka mediķi var saņemt praktisku palīdzību vardarbības gadījumos, proti, ikviens biedrības biedrs var saņemt bezmaksas juridisko konsultāciju, lai noskaidrotu savas tiesības un rīcības iespējas.
Jau ziņots, ka šī gada pavasarī LĀB atklāja akciju “Saprast un atbalstīt”, lai vērstu sabiedrības uzmanību uz savstarpējās sapratnes un atbalsta nozīmi mediķu un pacientu attiecībās. Akcijas mērķis ir apkopot pieredzes stāstus par veiksmīgu komunikāciju, kas veicina labvēlīgu veselības aprūpes procesu. LĀB aicina iedzīvotājus un medicīnas darbiniekus dalīties pieredzē, izmantojot interneta vietni https://saprastunatbalstit.lv/. Iegūtā informācija tiks analizēta, lai uzlabotu komunikāciju un veicinātu labāku sadarbību starp pacientiem un mediķiem.
LĀB arī turpmāk koncentrēs savus spēkus, lai nodrošinātu mediķu tiesību aizsardzību un vardarbības novēršanu gan individuālā, gan sistēmiskā līmenī, tādējādi veicinot cieņpilnas un drošas attiecības starp ārstiem un sabiedrību.