medicine.lv skaitļos

Lietotāji online138
Aktīvie uzņēmumi12708
Nozares raksti12077
Ekspertu atbildes21477
Latvija - viena no pēdējām Eiropā mūsdienīgas kontracepcijas pieejamības ziņā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Latvija - viena no pēdējām Eiropā mūsdienīgas kontracepcijas pieejamības ziņā

Foto: Surija / flickr.com

Analizējot mūsdienīgas kontracepcijas pieejamību dažādās Eiropas valstīs, Latvija ierindojas vienā no pēdējām vietām Eiropā. Tā liecina Latvijas seksuāli reproduktīvās veselības un tiesību ekspertu veiktais pārskats, kas tika prezentēts diskusijā par sievietes vērtību mūsdienu Latvijā un izvēlēm, kādas viņai jāpieņem saistībā ar savu, ģimenes un valsts nākotni.

Pārskata rezultāti liecina, ka Latvija ierindojas 11. vietā starp 16 Eiropas Savienības valstīm. Sliktāka situācija nekā mūsu valstī ir Itālijā, Čehijā, Rumānijā, Kiprā un Lietuvā. Galvenie iemesli – politiskās gribas trūkums, nepietiekošs finansējums un aplamā uzraudzības sistēma. Tāpat nav pietiekama teorijas sasaiste ar praksi.

"Mūsdienīgas kontracepcijas pieejamība ikvienai sievietei nav tikai komforta jautājums. Sievietes pašsajūta, labsajūta un spēja kopā ar partneri plānot ģimeni ir nozīmīga gan pārim, gan arī visai sabiedrībai kopumā. Tieši tādēļ ir pārsteidzoši, ka dzimumizglītības un kontracepcijas jautājumi Latvijā ir ilgstoši atstāti novārtā. Mūsu valstī joprojām ir daudz sieviešu, kam ir tikpat kā neiespējami iegādāties mūsdienīgu kontracepciju. Šīm sievietēm un ģimenēm būtu svarīgs valsts atbalsts," uzsver biedrības Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle.

"Paradoksāli − lai gan puse aptaujāto sieviešu 20-29 gadu vecumā atzīst, ka grūtniecība un ģimenes plānošana ir svarīgākais lēmums viņu dzīvē, lielākā daļa – 70% sieviešu nelieto kontracepciju vispār vai paļaujas uz ne tik drošām metodēm, piemēram, prezervatīvu. Lai gan vairums sieviešu uzticas ginekologam, turpat puse sieviešu kautrējas runāt ar ārstu par kontracepciju," uzsvēra Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dr. Dace Matule.

Banner 280x280

Lai gan seksuāli reproduktīvā veselība un tiesības (SRVT) ir atspoguļotas nacionālās politikas ietvaros, piemēram, Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, sabiedrības veselības stratēģijā un vadlīnijās pašvaldībām veselības veicināšanā, šajos politikas plānošanas dokumentos netiek detalizēti apskatīti ar kontracepciju saistītie jautājumi. Tāpat ne vienmēr tiek ņemti vērā nevalstisko organizāciju viedokļi, bet SRVT statistika tiek tikai ievākta, taču netiek sistemātiski analizēta.

Runājot par sabiedrības informētību, pētnieki atzīmē, ka Latvijā netiek īstenotas kampaņas par SRVT un kontracepciju. Sievietes veselības veicināšana norisinās, vienīgi īstenojot kampaņas par ļaundabīgām saslimšanām, piemēram, par krūts un dzemdes kakla vēzi. Analizējot izglītības pieejamību, konstatēts, ka seksualitātes izglītībai nav ne laika, ne līdzekļu. Nav informācijas par to, kā seksualitātes izglītošana tiek ieviesta skolās. Vērtējot veselības aprūpē strādājošo profesionāļu izglītību, konstatēts, ka Latvijā nav nacionālo vadlīniju mūsdienīgu pakalpojumu sniegšanā un konsultēšanā kontracepcijas jomā.

Individualizētas konsultēšanas rekomendācijas ir iekļautas valdības politikā par vispārējo medicīnisko izglītību un prakses standartiem. Tās ietver arī psiholoģiskās un konsultēšanas prasmes. Taču nav vadlīniju par minimālajiem kvalitātes standartiem, nepastāv uzraudzības sistēmas. Tāpat SRVT pakalpojumu pieejamība ir ļoti ierobežota, īpaši lauku reģionos, kā arī nav ģimenes plānošanas centru. Mūsdienīgas kontracepcijas metodes ir pieejamas visā valstī, izņēmums ir sieviešu prezervatīvi un diafragmas. Tai pašā laikā valsts neapmaksā nevienu kontracepcijas metodi.

Runājot par diskrimināciju, ir izveidota likumdošanas bāze, kas aizliedz jebkādu diskrimināciju, taču tai pašā laikā nav politikas vadlīniju par SRVT pakalpojumiem riska grupām. Arī veselības aprūpes profesionāļiem ne vienmēr ir pietiekamas prasmes, lai izvairītos no diskriminācijas, netiek arī ņemtas vērā ekonomiskās un sociālās barjeras.

Pārskatā konstatēts, ka Latvijā ir dzimumu līdztiesības ieviešanas plāns 2012. -2014. gadam, un tā ieviešanas process tiek regulāri uzraudzīts, tomēr SRVT, dzimstības kontrole un informācija par visu moderno kontracepcijas metožu pieejamību šajā plānā nav minēta.

Pārskats veikts, izvērtējot astoņas būtiskas jomas − politiku un stratēģiju, sabiedrības informētību, seksualitātes izglītību, veselības aprūpē strādājošo izglītību, individuālo konsultāciju pieejamību, medikamentu kompensēšanas sistēmu, diskrimināciju un situāciju sieviešu tiesību jomā. Pārskata Latvijas sadaļas konsultantes ir Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dr. Dace Matule, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Ilze Vīberga, biedrības Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle, Labklājības ministrijas Sociālās politikas plānošanas un attīstības departamenta vecākā eksperte Agnese Gaile, kā arī Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Antra Valdmane.
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Anēmija: ko darīt, ja dzelzi saturošie medikamenti kairina kuņģi?

Anēmija: ko darīt, ja dzelzi saturošie medikamenti kairina kuņģi?

Anēmija ir viens no biežākajiem veselības traucējumiem, ko izraisa dzelzs deficīts organismā. Lai gan dzelzs piedevas ir efektīvs veids, kā atjaunot dzelzs līmeni asinīs, daudziem cilvēkiem tās izraisa nepatīkamas blakusparādības. Vai spirulīna var būt efektīvs atbalsts cīņā pret anēmiju?

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!