Latvijā veikta pirmā ceļgala mugurējās saites rekonstrukcijas operācija
Rīga, 10.okt., LETA. Latvijā veikta mazinvazīva ceļgala krustenisko saišu operācija, saglabājot pacientam lejasdaļā traumētu mugurējo krustenisko saiti, aģentūru LETA informēja ķirurģiskās klīnikas "Aiwa Clinic" pārstāvji.
Operāciju privātā ķirurģiskajā klīnikā veicis traumatologs ortopēds Visams Rafaels, kurš norāda, ka ceļgala krusteniskās saites operācija, sašujot un saglabājot traumēto pacienta mugurējo ceļgala saiti, Latvijā līdz šim nav veikta.
Kopumā operācija noritēja divos posmos un ilga aptuveni pusotru stundu. Vispirms pacientam rekonstruēta traumētā ceļgala mugurējā saite, pēc tam transplantēta priekšējā krusteniskā saite. "Pacients vērsies pie ķirurga ar ceļgala problēmām pēc jau senāk notikušas traumas. Izmeklējumu ainā bija redzams, ka traumētas abas kreisās kājas ceļgala krusteniskās saites. Tā kā traumai bijis noilgums, priekšējās krusteniskās saites stāvoklis prasījis to aizvietot. Mugurējā saite kopumā bijusi saglabāta ar labu struktūru, taču plīsusi apakšējā tibiālajā daļā," skaidroja klīnikā.
Viņa informēja, ka metode, endoskopiski ievadot optiskos un ķirurģiskos instrumentus un sašujot traumētu krustenisko saiti, līdz šim izmantota priekšējām krusteniskajām saitēm, turklāt, ja cīpsla pārrauta augšējā daļā. Tas ķirurgam lika izšķirties - izņemt cīpslu un ielikt tās vietā jaunu, nostiprināšanai izurbjot atveres kaulā, vai atstāt cīpslu esošajā stāvoklī.
Rafaels jau vairākkārt izmantojis saudzējošo metodi, sašujot un tādējādi saglabājot pacientam priekšējo krustenisko ceļgala saiti. Šī iemesla dēļ viņš izlēmis, sākot no augšējās daļas, cauršūt mugurējo krustenisko saiti. "Lielākās grūtības, kā arī operācijas novitāte saistāma ar mūsdienīgu, precīzu instrumentu izmantošanu, lai saites šūšanai izmantotos diegus, ievelkot tos caur c-formas klemmi, būtu iespējams ar ķirurģisko pogu fiksēt kājas priekšpusē. Tas izdevies, tādējādi veiksmīgi rekonstruējot un nostiprinot mugurējo krustenisko saiti," norādīja klīnikā.
Pacientam tagad beidzies imobilizācijas periods, viņš rehabilitējas un pamazām atgriežas ierastajās aktivitātēs.
Kā skaidroja traumatologs Rafaels, kurš pirmo reizi ar metodi iepazinās ārstu kongresā Glāzgovā, mediķis vēro jaunās iespējas, kas ļauj pārplīsušas cīpslas vietā kājai vai rokai nelikt transplantātu, bet to sašūt, imobilizēt un gaidīt, kad sadzīs. "Metode ir īpaši noderīga sportistiem, kam nepieciešams pēc iespējas ātrāk atgriezties ikdienas sporta aktivitātēs, kā arī pusaudžiem, kuru ķermenis vēl ir augšanas procesā," skaidroja mediķis.
Viņam radās jautājums, kāpēc tā nevarētu rīkoties ar krusteniskajām saitēm, jo kauls nav jāurbj, cīpsla var reģenerēties, bet diegus nostiprina ar enkuriem, kuru materiāls uzsūcas kaulā. Tāpat ir mazāk sāpju, pacientu uzreiz pēc operācijas var aktivizēt, tikai pirmās divas nedēļas jāstaigā ar kruķiem, rehabilitāciju var aizsākt tūdaļ pēc operācijas. "Tādēļ arī šajā gadījumā, kad ceļgala mugurējā saite bija labā stāvoklī, saskatīju, ka to ir iespējams saglabāt, un nolēmu operēt ar šo metodi. Par rezultātu esmu gandarīts," stāstīja Rafaels.