medicine.lv skaitļos

Lietotāji online134
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Nepieciešams uzlabot agrīno muskuloskeletālās sistēmas slimību diagnostiku : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Nepieciešams uzlabot agrīno muskuloskeletālās sistēmas slimību diagnostiku

Lai muskuloskeletālās sistēmas slimību (MSS) pacienti pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties darba tirgū un viņu slimība netiktu ielaista tik tālu, ka iestājas invaliditāte, Latvijā ir nepieciešams uzlabot agrīno MSS diagnostiku.

Eiropas Savienības (ES) valstīs, tajā skaitā Latvijā, MSS radītā ietekme uz valsts ekonomiku ir graujoša, jo saslimst cilvēka darba spējas vecumā un šo slimnieku skaits pieaug. Var iedalīt četras biežāk izplatītās MSS - muguras sāpes, ar darbu saistīti augšējo ekstremitāšu traucējumi, reimatoīdais artrīts un spondilartropātijas.

Latvijas Reimatologu asociācijas prezidente Daina Andersone informēja, ka Latvijā ir 33% MSS jeb 76 000 šīs slimības pacientu, kas Latvijai ir salīdzinoši liels skaitlis. Šobrīd problēma valstī ir saistīta ne tikai ar to, ka slimība tiek novēloti diagnosticēta, bet arī ar to, ka atšķiras valsts iestādēs pieejamā informācija par šiem pacientiem no reālās situācijas.

Ja slimnieks, netērējot savus privātos līdzekļus, veic diagnostiku, tad tas var ieilgt pat septiņus mēnešus, jo pacientam jāsagaida vizīte pie ģimenes ārsta, kurš tālāk veic nosūtījumu pie reimatologa. Paiet zināms laiks, kamēr slimnieks tiek pie reimatologa, bet pēc tam vēl jāsagaida rinda uz reimatologa nozīmētajiem izmeklējumiem. Zināms laiks paiet, kamēr tiek saņemti izmeklējuma rezultāti un pēc tam pacients ar tiem atkal dodas pie sava ģimenes ārsta. MSS pacientam jau pēc gada, ja nav noteikta diagnoze, locītavās notiek nopietnas izmaiņas, esošo situāciju raksturoja Andersone.

Agrīnā diagnostika reimatoīdā artrīta un spondilartropātijai ir ļoti dārga, un tā dažādās ārstniecības iestādēs tiek veikta par ļoti atšķirīgām cenām. Tāpat Latvijā ir pieejami visi nepieciešamie bioloģiskie medikamenti slimības ārstēšanai, taču ne visi pacientu, kuriem tas būtu nepieciešams, tos saņem, jo zāles ir ļoti dārgas.

Banner 280x280

"Agrīni iejaukšanās pasākumi ir ļoti būtiski un visām iesaistītajām pusēm pacienta darba spēju saglabāšana ir jāuzskata par galveno ārstēšanas rezultātu. Agrīna slimības diagnosticēšana var tikt kavēta, ilgstoši gaidot izmeklējumus, piemēram, kodolmagnētisko rezonansi, kas bieži tiek izmantota, lai diagnosticētu MSS. Tāpat ir jāpanāk, lai strādājošie ar diagnosticētu MSS saņemtu atbilstošu ārstēšanu un atbalstu," uzsvēra Andersone.

MSS izraisītā darba nespēja ES valstīs rada izmaksas 0,5% līdz 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta, bet Latvijā tie ir 63,6-254,5 miljoni latu katru gadu.

MSS dēļ pirmreizējo invaliditāti ieguvušo cilvēku skaits Latvijā ir būtiski pieaudzis no 935 cilvēkiem 2004.gadā līdz 2600 cilvēkiem 2010.gadā.

Nevalstiskās organizācijas "The Woek Fondation" pārstāve no Londonas Ksenia Zheltukhova atklāja, ka MSS bieži sākotnējā stadijā nav iespējams nemaz pamanīt. Organizācijas veiktajā pētījumā secināts, ka Latvija starp vairāk nekā 20 valstīm ir trešajā vietā ar cilvēku sūdzībām par MSS negatīvo ietekmi uz viņu dzīves kvalitāti.

Jāņem vērā, ka MSS skaits pieaug un patlaban 46,1% no visām arodslimībām ir saistīts ar MSS. Arī invaliditātes skaits palielinās un pieaug to skaits, kuri vairs darba tirgū neatgriežas, piemēram, 2010.gadā bija 1388 cilvēki ar invaliditāti, kuri nestrādā un 1212, kuri strādā.

Lai situācija uzlabotos, Latvijā par prioritāti jāizvirza MSS profilakse un agrīnas iejaukšanās pasākumi, kas ļaus samazināt MSS izmaksas cilvēkiem ar invaliditāti, darba devējiem un valstij. Veselības un sociālajā politikā ir jāietver pamatprincips, ka darba saglabāšana vai atgriešanās darbā ir galvenais ārstēšanas rezultāts. Tāpat svarīgi būtu izstrādāt Nacionālo MSS plānu. Latvijai ir jāņem vērā esošie pierādījumi, ka darbaspēka īpatsvars ar MSS tuvākajās desmitgadēs varētu pieaugt, radot arvien lielāku slogu veselības aprūpei un invaliditātes pabalstu izmaksām, kas papildus noslogo budžetu.

Veselības ministre Ingrīda Circene (V) uzsvēra, ka tēma par MSS ir svarīga un par to ir jārunā, lai arī biežākās saslimstības un mirstība no slimībām Latvijā ir no sirds un asinsvadu slimībām un onkoloģiskās saslimšanas.

"MSS ir mūsu iedzīvotāju dzīves kvalitātes jautājums, kas saistīts arī ar sociālajiem un finanšu jautājumiem. No MSS četrām biežāk izplatītajām slimību kategorijām Latvijā viena no izplatītākajām ir muguras sāpes, kas vēlāk ir arī darba nespējas un invaliditātes cēlonis. No statistikas viedokļa - MSS kā nāves cēlonis Latvijā ierindojas 15 vietā," sacīja ministre.

Circene skaidroja, ka jau tagad tiek strādāts pie tā, lai samazinātu pacientu rindas pie speciālistiem. Agrīna slimības diagnosticēšana ir ļoti svarīga, tādēļ tiek strādāts, lai tiktu izveidotas prioritāro slimnieku grupas, kuru pacienti bez ilgas gaidīšanas varētu tikt pie nepieciešamajiem speciālistiem. Tāpat ministre atzina, ka problēma ir ar lauku reģioniem, kur ir nepietiekams augsta līmeņa speciālistu skaits.

Pēc ministres teiktā, pērn Latvijā MSS tika atvēlēti 2,4 miljoni latu.

Lai sasniegtu labākus rezultātus, paredzēts izveidot pacientu organizāciju un ārstu profesionālo asociāciju, darba devēju, politiķu un valsts institūciju pārstāvju darba grupu turpmākas darbības stratēģijas un Nacionālās MSS vadības programmas izstrādei.

Rīga, 28.marts, LETA. 
Foto: LETA

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...