Laktozes nepanesība zīdainim: Simptomi un risinājumi
Vēdersāpes, kas jūtamas pēc tam, kad izdzerta piena glāze, var nešķist īpaši nozīmīgas, tomēr, ja rodas slikta pašsajūta ikreiz, kad lietoti piena produkti, tas var liecināt par kādu dziļāku veselības problēmu. Pienā esošā laktoze bieži vien ir vēdera problēmu vaininieks. Ja diagnosticēta laktozes nepanesība, tas nozīmē, ka organisms nespēj sagremot laktozi – piena produktos esošo ogļhidrātu. Rezultātā tas var izraisīt simptomus, sākot no vēdera krampjiem, līdz caurejai.
Kas ir laktoze?
Laktoze ir ogļhidrāts, kas sastopams pienā. To var saturēt tādi produkti kā maize, sausās brokastis, kūkas un cepumi, konfektes, sausais kartupeļu biezenis, margarīns, maisījumi pankūku, biskvītu un cepumu pagatavošanai, salātu mērces, atsevišķi gaļas izstrādājumi, zupas, kā arī vairāki recepšu un bezrecepšu medikamenti. Dažkārt laktozes nepanesība ir iedzimta, reizēm parādās bērnībā vai vēlākos gados. Bieži tā attīstās bērnam pēc divu gadu vecuma sasniegšanas.
Kādi ir laktozes nepanesības simptomi zīdaiņiem?
Ja šķiet, ka mazulim ir problēmas ar piena produktu sagremošanu, tas ne vienmēr nozīmē, ka pie vainas ir laktozes nepanesība; simptomus var izraisīt kaut kas cits. Visbiežāk laktozes nepanesības simptomi zīdaiņiem ir: caureja, vēdera krampji, vēdera pūšanās, gāzu veidošanās.
Tā kā zīdaiņi vēl nespēj runāt un izskaidrot, kas tiem kaiš, ne vienmēr ir viegli noteikt, ka pie vainas patiesībā ir vēdera problēmas. Vēdersāpju pazīmes var ietvert: savilktas dūrītes, izliektu muguru, kāju celšanu uz augšu vai spārdīšanos, raudāšanu, arī vēdera gāzes. Uzpūties vēders var izskatīties nedaudz lielāks nekā parasti, un būt pieskārienam salīdzinoši ciets.
Vēl viena laktozes nepanesības pazīme zīdainim ir simptomi, kas parādās neilgi pēc barošanas: aptuveni 30 minūšu līdz divu stundu laikā pēc barošanas ar mātes pienu, piena maisījumu vai piena produktus saturošu pārtiku.
Varbūt piena olbaltuma alerģija?
Jāņem vērā arī tas, ka mazulim var nebūt laktozes nepanesība, bet gan govs piena olbaltuma alerģija. Šīs alerģijas simptomi ir līdzīgi laktozes nepanesības simptomiem, taču tās abas nav vienādas.
Govs piena olbaltuma alerģija ir pārtikas alerģijas veids, kas rodas, ja imūnsistēma pārmērīgi reaģē uz piena produktiem. Ja zīdainim ir piena alerģija, tā var izpausties kā kuņģa darbības traucējumi un caureja. Tomēr tā var izraisīt arī simptomus, kas neparādās laktozes nepanesības gadījumā: sēkšanu, klepošanu, pietūkumu, niezi, acu asarošanu un vemšanu.
Vai laktozes nepanesība ir pārejoša?
Ja ir aizdomas par laktozes nepanesību (vai piena olbaltuma alerģiju) zīdainim, noteikti jāgriežas pie pediatra. Sekundārais laktāzes trūkums, piemēram, laktozes nepanesība pēc kādas vīrusu slimības (gastroenterīts) vai priekšlaicīgām dzemdībām, parasti ir pārejoša un mazuļa organisms laika gaitā var sākt ražot normālu laktāzes enzīma līmeni, lai sagremotu pienā esošos ogļhidrātus.
Primārais laktāzes trūkums (iedzimts laktāzes deficīts) ir uz visu mūžu, un, lai izvairītos no simptomiem, ir nepieciešams pielāgot mazuļa diētu, konsultējoties ar ārstu. Mūsdienās mākslīgie maisījumi zīdaiņiem satur visas nepieciešamās barības vielas: kalciju, D vitamīnu un A vitamīnu, ko citkārt bērns uzņem, uzturā lietojot laktozi saturošus produktus.
Noteikti jāizvairās no laktozi saturošiem pārtikas produktiem. Pērkot pārtiku savam mazulim, jāpievērš uzmanība etiķetēm – jāizvairās iegādāties tādas preces, kas satur laktozi (piena sūkalas, piena blakusproduktus, sauso piena pulveri, biezpienu). Tāpat populāri pārtikas produkti, kas var saturēt laktozi, ir: jogurts, ātri pagatavojamie kartupeļu biezeņi, pankūkas, cepumi, saldējums, siers, un citi.