Lai palīdzētu psihiatrisko slimnīcu darbā, apsver sabiedriskās uzraudzības padomes veidošanu
Rīga, 20.jūn., LETA. Latvijā varētu veidot psihiatrisko slimnīcu sabiedriskās uzraudzības padomi, kas sniegtu palīdzību ārstniecības iestādēm cilvēktiesību ievērošanā un labās prakses novērtēšanā, aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Pēc politiķes paustā, sabiedriskās uzraudzības padomē varētu būt pārstāvēti pacientu organizāciju un Tiesībsarga biroja pārstāvji.
Viņķele norādīja, ka būtu jādomā par metodiskās vadības centra izveidi, kuru kopīgi varētu veidot Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnika.
Kā ziņots, otrdien valdība apstiprināja VM tapušo Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu 2019.- 2020.gadam, kura īstenošanai šogad paredzēti 13,345 miljoni eiro. Kā norāda VM, Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plāns izstrādāts diviem gadiem, un tajā ietverti pakalpojumi, kas orientēti uz psihiatra komandas stiprināšanu un pieejamības uzlabošanu.
Plāna mērķis ir nodrošināt iedzīvotājiem uz pierādījumiem balstītu, iespējami mūsdienīgu, kvalitatīvu un viņu vajadzībām atbilstošu psihiskās veselības aprūpes pieejamību. Lai mērķi realizētu, iecerēts īstenot psihiskās veselības veicināšanas pasākumus un slimību profilaksi, veicinot psihisko saslimšanu agrīnu diagnostiku, uzsākot savlaicīgu ārstēšanu un medicīnisko rehabilitāciju.
VM iecerējusi, ka, īstenojot plāna paredzētos pasākumus, tiks uzlabota veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kā arī samazināta mirstība no pašnāvībām.
Plānā paredzēti četri rīcības virzieni, tostarp profilakse, agrīna diagnostika un ambulatorā ārstēšana, uz pacientu vērsta savlaicīga stacionārā ārstēšana un veselības aprūpes koordinēšana, psihiskās veselības veicināšana, kā arī cilvēkresursi psihiatrijā.