Lai nepaliek tualetē: kā pareizi lietot vitamīnus, lai to uzņemšanai vispār būtu jēga?
Lai izvairītos no saaukstēšanās, gripas vai citām vīrusu saslimšanām, ziemas periodā cenšamies pēc iespējas stiprināt gan savu, gan savu ģimenes locekļu imunitāti un veselību. Viens no veidiem, kā savam organismam varam sniegt papildu atbalstu, ir to stiprinot ar aptiekās nopērkamajiem vitamīnu un minerālvielu preparātiem.
Izvērtējot mūsu pašsajūtu, uztura paradumus un dzīvesveidu, ārsts vai farmaceits var ieteikt gan monovitamīnu terapiju, kas nozīmē kāda viena konkrēta vitamīna vai minerālvielas uzņemšanu kursa veidā, vai kompleksos uztura bagātinātājus, kas paredzēti noteiktu veselības stāvokļu uzlabošanai.
Vitamīni un uztura bagātinātāji aptiekās pieejami ļoti plašā klāstā, tomēr nereti rodas jautājums – vai to lietošanai tiešām ir jēga? Kā atzīst speciālisti, nepareizi lietojot, vitamīni var ne tikai neuzsūkties, bet pretēji vēlamajam veselībai pat kaitēt. Kā aptiekās nopērkamos vitamīnus lietot pareizi un kā tie palīdz stiprināt mūsu veselību – par to raksta turpinājumā!
Pirms kursa uzsākšanas
Pirmais, kas jāpatur prātā, – ne velti vitamīni tiek pārdoti aptiekās. Pārmērīga, veselības stāvoklim nepiemērota vitamīnu lietošana var kaitēt veselībai. Lai gan reti, bet mēdz novērot stāvokli, ko medicīnā dēvē par hipervitaminozi jeb vitamīnu pārdozēšanu, kas var izraisīt ļoti nopietnas veselības problēmas. Savukārt vitamīnu izraisītu alerģisku organisma reakciju novēro biežāk, un tā var izpausties kā izsitumi, nātrene, vemšana vai caureja.
Tieši tāpēc pirms jebkuru vitamīnu lietošanas obligāti jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Viens no veidiem, kā izvērtēt, vai un kādus vitamīnu vajadzētu uzņemt papildus, ir nododot asins analīzes. Laboratorijās ir iespēja nodot asins analīzes, lai noteiktu viena konkrēta vitamīna vai minerālvielas līmeni asinīs vai tā saucamo vitamīnu un minerālvielu paneli. Tas iekļauj 7 analīzes un ļauj izvērtēt B12 un D vitamīna, cinka, magnija, folskābes, kalcija un fosfora līmeni asinīs. Papildus var nodot arī analīzes, lai noskaidrotu dzelzs līmeni un rezerves.
Kā pareizi lietot vitamīnus?
Lai vitamīnu lietošana būtu ne tikai efektīva, bet arī droša veselībai, vēlams ņemt vērā vairākus lietošanas pamatprincipus:
- vitamīni un uztura bagātinātāji vienmēr jālieto atbilstoši ražotāja norādēm;
- vitamīni un minerālvielas lielākās devās tiek lietoti tikai pēc ārsta ieteikuma. Aizmirstot iedzert dienas devu, nākamajā reizē noteikti nevajag to lietot dubultā;
- lai vitamīni sniegtu vēlamo efektu, tos jālieto kursa veidā, parasti 3 mēnešus. Dažkārt ārsts var ieteikt kursu pagarināt, piemēram, ja diagnosticēts kāda vitamīna vai minerālvielas deficīts;
- vitamīnus nevajadzētu uzņemt kopā ar kafiju, tēju vai karstajiem dzērieniem, jo tanīni un kofeīns var kavēt vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanos organismā;
- vislabāk vitamīnus lietot, tiem uzdzerot glāzi negāzēta ūdens.
Autors: Freepik.com
Ēdienreizes laikā vai tukšā dūšā?
Izšķir taukos un ūdenī šķīstošos vitamīnus. Pārzinot, kādai vitamīnu grupai tie pieder, top skaidrāks arī tas, kā tos pareizi uzņemt.
A, D, E un K pieder pie taukos šķīstošajiem vitamīniem, un, uzņemot šos vitamīnus papildus, jāuzmanās no to pārdozēšanas. Šos vitamīnus ieteicams uzņemt reizē ar ēdienu, ēdienreizi papildinot ar piesātinātajiem taukiem vai eļļām bagātīgiem produktiem, piemēram, jūras zivīm, piena produktiem, olīveļļu, avokado u.c. Tas ir arī iemesls, kāpēc aptiekās šos vitamīnus biežāk pārod eļļas kapsulās vai eļļas pilienu formā.
Savukārt C un B grupas vitamīni pieder pie ūdenī šķīstošajiem vitamīniem. Tos pārdozēt ir daudz grūtāk nekā taukos šķīstošos vitamīnus, jo tie ātri tiek izvadīti no organisma. Ūdenī šķīstošos vitamīnus var nelietot ēdienreizes laikā, tomēr lielāko daļu vitamīnus nav ieteicams uzņemt tukšā dūšā, īpaši kompleksos vitamīnus un C vitamīnu, jo tas var kairināt kuņģi. Kā izņēmumu var minēt dzelzs preparātus, kurus nepieciešams lietot tukšā dūšā, un to uzsūkšanos sekmē skāba vide, tāpēc tiem nelielās devās tiek pievienots arī C vitamīns.
Kā pareizi kombinēt?
- Kalcijs var kavēt dzelzs uzsūkšanos, tāpēc to nav ieteicams uzņemt reizē ar piena produktiem vai kalciju saturošiem preparātiem.
- Lai sekmētu kalcija uzsūkšanos organismā, to nepieciešams uzņemt kopā ar D vitamīnu.
- Kalcijs lielās devās var kavēt magnija uzsūkšanos organismā, tāpēc tos nevajadzētu lietot paralēli.
Kādā laikā lietot?
- No rīta tukšā dūšā: dzelzs.
- No rīta pēc brokastīm: C vitamīns, B grupas vitamīni, vitamīns E, cinks, jods.
- Pēcpusdienā vai vakarā: D vitamīns, K vitamīns, zivju eļļa vai citi omega-3 preparāti.
- Vakarā vai uz nakti: magnijs, kalcijs, probiotiķi.
Autors: Freepik.com
Kā vitamīni palīdz stiprināt mūsu veselību?
A vitamīns: nodrošina normālu dzelzs vielmaiņu, palīdz uzturēt gļotādas, ādas un redzes veselību, kā arī sekmē normālu imūnsistēmas darbību
B grupas vitamīni: palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, normālu muskuļu un nervu darbību, palīdz mazināt nogurumu un nespēku, veicina normālas psiholoģiskās funkcijas, imūnsistēmas darbību u. c.
- Magvit PLUS 500 mg: ilgstošas iedarbības uztura bagātinātājs ar magniju un 8 B grupas vitamīniem muskuļu, sirds un nervu veselībai. Paredzēts lietošanai pa 1 tabletei dienā, uzdzerot glāzi ūdens.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
C vitamīns: palīdz uzturēt imūnsistēmas darbību, veicina normālu kolagēna veidošanos, nodrošina enerģijas ieguves vielmaiņu, normālu nervu darbību u.c.
- LYL premium C: bezskābes C vitamīns, kas bagātināts ar bioflovonīdiem – hesperidīnu, kvercetīnu un rutīnu, efektīvākai C vitamīna iedarbībai. LYLsmart™️ tehnoloģija nodrošina C vitamīnu pakāpenisku uzņemšanu (8 stundu garumā), nodrošinot optimālu tā līmeni asinīs visas dienas garumā, kā arī novēršot kuņģa kairinājumu un mazinot potenciālo alerģiskas reakcijas iespējamību. Paredzēts lietošanai pieaugušajiem pa 1–2 kapsulām dienā, jebkurā diennakts laikā.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
D vitamīns: veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos un izmantošanu, līdz ar to palīdz uzturēt normālu kaulu un zobu veselību un augšanu, veicina arī normālu muskuļu un imūnsistēmas darbību u. c.
- LYL sun D3 2000 SV sprejs: dabiskas izcelsmes (iegūts no lanolīna), efektīvs D3 vitamīns visai ģimenei. Produkts ir izstrādāts izsmidzināmas emulsijas veidā, nodrošinot īpaši efektīvu D3 vitamīna uzsūkšanos organismā. Piemērots bērniem un cilvēkiem, kam ir grūtības norīt kapsulu vai tablešu formas uztura bagātinātājus. Paredzēts lietošanai pieaugušajiem un bērniem no 1 gada vecuma, pa vienai devai pēc ēdienreizes.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
- Lysi Omega-3 zivju eļļa ar D vitamīnu (Islande): satur Omega-3 nepiesātinātās taukskābes EHS un DHS, kā arī D vitamīnu sirds, smadzeņu, redzes un kaulu veselībai. Ieteicamā dienas deva ir 2 kapsulas dienā pieaugušiem un bērniem, kuri var norīt kapsulas.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
E vitamīns: veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
K vitamīns: veicina normālu asinsreci un palīdz uzturēt kaulu veselību.
Autors: Freepik.com
Vitamīni un uztura bagātinātāji par izdevīgām cenā InternetAptieka.lv!
Vitamīni un uztura bagātinātāji visai ģimenei par vienmēr lieliskām cenām InternetAptieka.lv! Ja nepieciešama zinoša farmaceita konsultācija, saņem to attālināti InternetAptieka.lv mājaslapā, Whatsapp vietnē vai telefoniski!
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!