Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai
Kad ārā ir ļoti karsts, viens no veidiem, kā atvēsināt telpu un padarīt temperatūru patīkamāku, ir lietot gaisa kondicionieri. Vasarās šī ierīce ļoti bieži tiek izmantota ne tikai birojos, veikalos un automašīnās, bet arī mājās. Taču, lai neiedzīvotos veselības problēmās, pats svarīgākais – kondicionieri lietot pareizi!
"Ir cilvēki, kuri ļoti slikti panes karstumu. Ja karstā laikā ilgstoši jābrauc ar mašīnu vai jāstāv sastrēgumā, izturēt tveici ir teju neiespējami. Tāpēc varam lietot gaisa kondicionierus. Tomēr ir būtiskas lietas, kas noteikti jāņem vērā. Pats galvenais – sekot līdzi kondicioniera un ventilācijas sistēmas tehniskajam stāvoklim, kā arī pareizi noregulēt temperatūru,” stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe, profesore Ligija Ķīse.
Riski veselībai
Pēkšņas, straujas temperatūras un mitruma izmaiņas var negatīvi ietekmēt elpošanas sistēmu, īpaši cilvēkiem ar hroniskām elpceļu slimībām: astmu vai bronhītu. Kondicionieris arī sausina ādu un gļotādas, tādējādi pazeminot to aizsargspējas. Var rasties kairinājums, nieze, rīkles un deguna gļotādas iekaisums, balss aizsmakums, acu gļotādas iekaisums (konjunktivīts), šāds gaisa klimats var radīt arī diskomfortu tiem, kuri lieto kontaktlēcas.
Cilvēkiem, kuri strādā telpās, kur ir gaisa kondicionieris, nereti konstatē arī hroniskas galvassāpes, nogurumu, pastiprinās locītavu un nervu sāpes. „Pastiprināta gaisa cirkulācija veicina respiratoro infekciju izraisītāju izplatīšanos. Centralizētas gaisa kondicionēšanas sistēmas nesaņem āra gaisu, telpās ir vairāk augu un dzīvnieku izcelsmes alergēnu, vīrusu, kondensāts rada labvēlīgu vidi mikroorganismu un sēnīšu augšanai,” skaidro Ligija Ķīse. Lielās telpās, kur strādā daudz cilvēku, ir arī daudz putekļu. Ja sūdzības par veselību vai telpu mikroklimatu radušās darbavietā, par tām noteikti vajadzētu informēt darba devēju.
Telpas, kurās tiek lietots gaisa kondicionieris, noteikti jāvēdina! Svarīga arī gaisa kondicioniera profesionāla uzstādīšana un apkope.
Ieteikumi gaisa kondicionieru lietotājiem
Lietojot kondicionieri, ļoti būtiski ievērot mērenību, proti, kondicionieri noregulēt tā, lai gaisa temperatūra telpā vai automašīnā krasi neatšķirtos no gaisa temperatūras ārā – starpībai nevajadzētu pārsniegt 2 līdz 5 grādus. Piemēram, ja ārā gaisa temperatūra ir plus 30 °C, automašīnā vai iekštelpās tai nevajadzētu būt zemākai par 24–26 °C.
Jāparūpējas, lai vēsāka būtu tieši autosalona vai telpu kopējā temperatūra. Aukstā gaisa plūsma jānovirza prom no sevis, piemēram, uz mašīnas vējstikliem, nevis virzienā uz sevi. Pretējā gadījumā var tikt sapūsts kāds nervs vai aukstā gaisa ietekmē savilkts kāds muskulis.
Ja jūti, ka pūš, bet valdīt pār gaisa kondicionēšanas ierīci nav tavā varā, ieteicams piesegties ar šallīti vai iespēju robežās mainīt sēdvietu.