medicine.lv skaitļos

Lietotāji online137
Aktīvie uzņēmumi12552
Nozares raksti1406
Ekspertu atbildes21477
Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Lai gaisa kondicionieris nekaitētu veselībai

Kad ārā ir ļoti karsts, viens no veidiem, kā atvēsināt telpu un padarīt temperatūru patīkamāku, ir lietot gaisa kondicionieri. Vasarās šī ierīce ļoti bieži tiek izmantota ne tikai birojos, veikalos un automašīnās, bet arī mājās. Taču, lai neiedzīvotos veselības problēmās, pats svarīgākais – kondicionieri lietot pareizi! 

"Ir cilvēki, kuri ļoti slikti panes karstumu. Ja karstā laikā ilgstoši jābrauc ar mašīnu vai jāstāv sastrēgumā, izturēt tveici ir teju neiespējami. Tāpēc varam lietot gaisa kondicionierus. Tomēr ir būtiskas lietas, kas noteikti jāņem vērā. Pats galvenais – sekot līdzi kondicioniera un ventilācijas sistēmas tehniskajam stāvoklim, kā arī pareizi noregulēt temperatūru,” stāsta LOR Klīnikas otolaringoloģe, profesore Ligija Ķīse.

Riski veselībai

Pēkšņas, straujas temperatūras un mitruma izmaiņas var negatīvi ietekmēt elpošanas sistēmu, īpaši cilvēkiem ar hroniskām elpceļu slimībām: astmu vai bronhītu. Kondicionieris arī sausina ādu un gļotādas, tādējādi pazeminot to aizsargspējas. Var rasties kairinājums, nieze, rīkles un deguna gļotādas iekaisums, balss aizsmakums, acu gļotādas iekaisums (konjunktivīts), šāds gaisa klimats var radīt arī diskomfortu tiem, kuri lieto kontaktlēcas. 

Cilvēkiem, kuri strādā telpās, kur ir gaisa kondicionieris, nereti konstatē arī hroniskas galvassāpes, nogurumu, pastiprinās locītavu un nervu sāpes. „Pastiprināta gaisa cirkulācija veicina respiratoro infekciju izraisītāju izplatīšanos. Centralizētas gaisa kondicionēšanas sistēmas nesaņem āra gaisu, telpās ir vairāk augu un dzīvnieku izcelsmes alergēnu, vīrusu, kondensāts rada labvēlīgu vidi mikroorganismu un sēnīšu augšanai,” skaidro Ligija Ķīse. Lielās telpās, kur strādā daudz cilvēku, ir arī daudz putekļu. Ja sūdzības par veselību vai telpu mikroklimatu radušās darbavietā, par tām noteikti vajadzētu informēt darba devēju. 

Telpas, kurās tiek lietots gaisa kondicionieris, noteikti jāvēdina! Svarīga arī gaisa kondicioniera profesionāla uzstādīšana un apkope.

Ieteikumi gaisa kondicionieru lietotājiem

Lietojot kondicionieri, ļoti būtiski ievērot mērenību, proti, kondicionieri noregulēt tā, lai gaisa temperatūra telpā vai automašīnā krasi neatšķirtos no gaisa temperatūras ārā – starpībai nevajadzētu pārsniegt 2 līdz 5 grādus. Piemēram, ja ārā gaisa temperatūra ir plus 30 °C, automašīnā vai iekštelpās tai nevajadzētu būt zemākai par 24–26 °C. 

Jāparūpējas, lai vēsāka būtu tieši autosalona vai telpu kopējā temperatūra. Aukstā gaisa plūsma jānovirza prom no sevis, piemēram, uz mašīnas vējstikliem, nevis virzienā uz sevi. Pretējā gadījumā var tikt sapūsts kāds nervs vai aukstā gaisa ietekmē savilkts kāds muskulis. 

Ja jūti, ka pūš, bet valdīt pār gaisa kondicionēšanas ierīci nav tavā varā, ieteicams piesegties ar šallīti vai iespēju robežās mainīt sēdvietu. 

 

 

lorklinika.lv

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Pēkšņas izmaiņas svarā? Jānodod analīzes!

Svara palielināšanās vai samazināšanās bez redzama iemesla, drēbju izmēra maiņa ir signāls, ka jāpievērš uzmanība savam ķermenim un ir laiks nopietni parūpēties par sevi, nododot analīzes, kuras parādīs, kas pašlaik notiek ar organismu un vai ir kādas izmaiņas. 

Aktuālie piedāvājumi

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Pret spastiskām sāpēm vēderā

Kādēļ drotaverīns jau daudzus gadus ir iedarbīga alternatīva līdzekļiem pret spastiskām sāpēm vēderā? 

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Testa rezultāti: APIMI Pēdu krēms ar medu un ceļmallapas ekstraktu

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "ApiMI" piedāvāja izmēģināt Pēdu krēmu ar medu un ceļmallapas ekstraktu.

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Testa rezultāti: MARUSHA Skūšanās ziepes sausai ādai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt skūšanās ziepes ar pantenolu, kakao sviestu un E vitamīnu sausai ādai.

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Testa rezultāti: MARUSHA cietais šampūns un kondicionieris matu veselības stiprināšanai

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt matus spēcinošo cieto šampūnu tumšiem vai gaišiem matiem un kondicionieri.

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Testa rezultāti: HealthAid® Aloe Vera gel – nomierinoša un atjaunojoša alvejas želeja

Maijā un jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt alvejas želeju "HealthAid® Aloe Vera gel" (250 ml).

Izstāsti Latvijai veselības receptes