Lai efektīvāk ārstētu vēzi, aicina izstrādāt plānu ģenētisko marķieru ieviešanai
Onkoloģijas jomas mūsdienīga attīstība Latvijā nav iedomājama bez ģenētisko marķieru plašāka pielietojuma, kas vēža ārstēšanu ļauj veikt efektīvāk ar precīzi piemeklētiem medikamentiem. Tāpēc Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) aicina Veselības ministriju izstrādāt ģenētisko marķieru ieviešanas plānu Latvijas Onkoloģijas centrā, lai viestu skaidrību, kad šis būtiskais pakalpojums būs pieejams mūsu valsts pacientiem.
Veselības ministrijā šobrīd tiek apspriests onkoloģijas nozares attīstībai būtisks dokuments – informatīvais ziņojums "Onkoloģijas nozares attīstība Latvijā" (turpmāk – Ziņojums). Par to savus priekšlikumus sniedz nozares dalībnieki, tostarp arī ārvalstu zāļu ražotāji.
Kā norāda SIFFA, patlaban Ziņojumā nav ietverta informācija par valsts plānoto programmu ģenētisko marķieru ieviešanā – algoritmiem, tarifu izstrādes plāniem, nepieciešamo finansējumu un laika grafiku, kad šis pakalpojums būs pieejams pacientiem.
"Bez ģenētisko marķieru noteikšanas programmas izveides valsts līmenī nav iedomājama onkoloģijas nozares mūsdienīga attīstība. Šādas programmas savas valsts iedzīvotājiem jau apmaksā Lietuva un Igaunija, un arī Latvija nedrīkst ignorēt progresu un liegt iedzīvotājiem inovatīvu un efektīvu vēža ārstēšanu," uzsver Dr. Valters Bolevics, SIFFA direktors.
Pēc SIFFA aprēķiniem, ģenētisko marķieru programmas ieviešanai gadā no valsts budžeta ir nepieciešami no 490 līdz 890 tūkstošiem eiro atkarībā no apmaksāto marķieru un testēto pacientu skaita.
"Marķieru izmantošanas prakse citās valstīs skaidri apliecina, ka gan pacienta, gan valsts interesēs ir noteikt, lai šādus testus apmaksā valsts. Pacients iegūst ātri, kvalitatīvi veiktu ģenētisko testēšanu, bet valsts par salīdzinoši nelielām izmaksām iegūst iespēju vēža pacientus ārstēt izmaksu efektīvi ar konkrētajai vēža formai precīzi piemeklētiem medikamentiem, kas nodrošina labākus rezultātus, uzlabo pacientu dzīves ilgumu un dzīves kvalitāti," uzsver V. Bolevics.
Kā norāda SIFFA, no 2015. līdz 2018. gadam Eiropā kopumā reģistrēti 43 jauni onkoloģijas medikamenti, no tiem Latvijas pacientiem ir pieejami trīs, Lietuvā - astoņi, Igaunijā – 14, bet Eiropā vidēji pieejamo zāļu skaits ir ievērojami lielāks - 24. Ņemot vērā, ka vēža pacientu skaits ik gadu pieaug, turklāt vairākas vēža formas jau šobrīd ir sekmīgi ārstējamas līdz hroniskas slimības stadijai, SIFFA aicina Ziņojumā paredzēt konkrētu finansējuma apjomu inovatīviem medikamentiem, lai arī Latvijā vēža pacienti saņemtu tikpat modernas terapijas iespējas kā kaimiņvalstīs.
SIFFA aicina Veselības ministriju pilnveidot arī vēža reģistra darbu, jo Latvijā jau vairākus gadus nav pieejami aktuālie dati par vēža pacientiem – jaunākie dati ir pieejami par 2017. gadu, un situācija neuzlabojas. Efektīvs vēža reģistrs ir ļoti būtisks ne tikai zāļu ražotājiem, lai zinātu pacientu skaitu, slēdzot līgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par zāļu piegādi, bet arī valstij, lai varētu plānot investīcijas onkoloģijas jomā, uzsver V. Bolevics.
SIFFA arī vērš uzmanību uz paredzamo budžeta deficītu vēža pacientu medikamentozajai ārstēšanai. Kā pausts Ziņojumā, pēc NVD aplēsēm, lai nodrošinātu onkoloģisko pacientu terapijas turpināšanu un uzsāktu jaunu pacientu ārstēšanu, 2020. gadā šim mērķim papildu būtu nepieciešami 12 777 400 eiro, kas patlaban veselības budžetā nav paredzēti, un līdz ar to veidojas deficīts.
Priekšlikumus onkoloģijas nozares mūsdienīgākai attīstībai, izvērtējot ziņojumu "Onkoloģijas nozares attīstība Latvijā", SIFFA ir iesniegusi Veselības ministrijai.