Lai cīnītos ar vīrusiem
Laikā kad ārsti ziņo par gripas intensitātes pieaugumu, nu jau ir par vēlu domāt par vakcināciju, ja tā nav veikta. To kā profilakses pasākumu var ieplānot nākamajam gadam, taču pastāv arī citi profilakses veidi, lai aizsargātu gan sevi, gan savus tuviniekus, jo arī vakcīna ne vienmēr dos 100% garantiju, ka gripa šajā sezonā jums paies garām.
Speciālisti, pirmkārt, atgādina, ka, lai izvairītos no saslimšanas ar gripu, nevajadzētu apmeklēt publiskus pasākumus, kā arī sabiedriskas vietas, kur apgrozās liels cilvēku daudzums.
Tāpat ārsti turpina atkārtot, ka svarīgi ir bieži mazgāt rokas, jo ne tikai citu klepošanas vai šķaudīšanas laikā vīruss var gaisa pilienu veidā nonākt līdz mums. Daudz biežāk mikrobi un vīrusu daļiņas var atrasties uz durvju rokturiem, sabiedriskajā transportā un citur, jo, piemēram, šķaudot cilvēks aizsedz ar roku muti, un pēc tam pieskaras citiem priekšmetiem, tādā veidā atstājot vīrusa daļiņas uz tiem.
Nevajadzētu noniecināt arī vecos labos tautas līdzekļus. Piemēram, kā zināms, ķiploks ir lielisks dabīgais organisma aizsarglīdzeklis un baktericīds jeb baktēriju iznīcinātājs. To var gan apēst, gan iedzert sasmalcinātu tējkarotē ar ūdeni, gan pakārt kaklā, virs bērna gultiņas.
Dabīgā C un K vitamīna avots ir dzērvenes. Lielisks vitamīnu avots ir arī smiltsērkšķi, no kā organismā veidojas A vitamīns, veicinot normālu vielmaiņu, šūnu augšanu un attīstību, paaugstinot gļotādu izturību un neuzņēmību pret infekcijām.
Noteikti reizi dienā kārtīgi jāizvēdina telpas. Mitrā tīrīšana ir būtisks priekšnosacījums. Īpaši par to jādomā, ja mājās ir mājdzīvnieks vai tepiķi, kuri regulāri jātīra un jāatbrīvo no putekļiem un spalvām. Tāpat ir būtiski pavadīt laiku svaigā gaisā.
Pārguruši un neizgulējušies esam garšīga ēsma vīrusiem, tāpēc atpūta un miegs ir būtiskas profilakses sastāvdaļas.
Kopš sentēvu laikiem pirts bijusi ne vien miesas un gara tīrības svētnīca, bet arī lieliska organisma norūdīšanas vieta. Šīm funkcijām vislabāk atbildīs slapjā pirts ar slotiņām un kārtīgu pēršanos, tomēr arī saunā varam baudīt karstuma un aukstuma kontrastus, kā arī ēterisko eļļu inhalācijas.
Lai izvairītos no saslimšanas jāievēro arī sabalansēta ēdienkarte. Pamatprincipi zināmi – vairāk dārzeņu, augļu un graudaugu produktu. Tāpat glāze svaigas sulas pirms brokastīm būs kārtīga vitamīnu un enerģijas deva visai dienai.
Lai nesaslimtu, ir nepieciešams izvēlēties pareizu aoģērbu un apavus, dodoties ārā.
Svarīgas ir arī ikdienas kustības – peldēšana, deja, skrējiens vai arī kāda cita aktivitāte -, kas noteikti palīdzēs cīņā ar vīrusiem.
Ilze Mežniece