Labdabīga prostatas hiperplāzija: Simptomi, cēloņi un ārstēšana
Viena no izplatītākajām saslimšanām vīriešu vidū ir prostatas hiperplāzija jeb adenoma. Tas ir labdabīgs audzējs, kas rodas, organisma audiem patoloģiski augot un daloties reģionā ap urīnizvadkanālu. Audos veidojas nelieli samezglojumi, kā rezultātā tiek nospiests urīnizvadkanāls.
Šī slimība biežāk sastopama vīriešiem pēc 40 gadu vecuma un var būtiski pazemināt dzīves kvalitāti, ietekmējot dzimumdzīvi un seksuālo aktivitāti.
Simptomi
Adenoma ilgu laiku var attīstīties bez jebkādiem simptomiem. Dažos gadījumos pat liela audzēja gadījumā pacients var neizjust nekādu diskomfortu. Ja tiek novērotas kādas pazīmes, tās var parādīties un izzust, radot mānīgu priekšstatu, ka veselības stāvoklis ir normalizējies.
Pirmie hiperplāzijas simptomi izpaužas, kad, palielinoties prostatai, ir apgrūtināta urinēšana. Šai stadijai raksturīgas tādas izpausmes kā bieža (arī nakts laikā) un apgrūtināta urinēšana, urīna strūklas pavājināšanās. Ar laiku stāvoklis var pasliktināties – parādās sāpes urinēšanas laikā, nesaturēšana, erektīlā disfunkcija, vājums, slikta dūša, apetītes trūkums un straujš svara zudums.
Cēloņi
Dažādi pētījumi liecina, ka zema seksuālā aktivitāte ir viens no hiperplāziju veicinošajiem faktoriem, taču tā bieži tiek diagnosticēta arī vīriešiem, kas piekopj aktīvu dzimumdzīvi. Adenomas attīstību var izraisīt arī hormonāli traucējumi. Tāpat kā riska faktori tiek minēti arī ateroskleroze (hroniska asinsvadu slimība), liekais svars un aptaukošanās, vecuma izmaiņas, stress, mazkustīgs dzīvesveids, kā arī iekaisumi un infekcijas dzimumorgānos.
Ārstēšana
Ja rodas aizdomas par prostatas hiperplāziju, nekavējoties jādodas pie ārsta-urologa.
Kaite tiek ārstēta ar konservatīvām un ķirurģiskām metodēm. Saslimšanas sākuma stadijās var pietikt tikai ar medikamentozu ārstēšanu. Adenomas terapijā tiek izmantotas zāles, kas atvieglo urīnpūšļa darbību un samazina vīrišķo hormonu iedarbību uz prostatas audiem.
Slimības smagākajos gadījumos izmanto ķirurģiskas ārstniecības metodes, kuras laikā audzējs tiek likvidēts.
Ignorējot adenomas pazīmes, var iedzīvoties vēl nopietnākās sekās – palielinās akūtas urīna aiztures risks, tiek veicināta saslimšana ar nierakmeņiem, pielonefrītu, nieru mazspēju un citām grūti un ilgstoši ārstējamām slimībām.
Lai izvairītos no saslimšanas ar hiperplāziju, ieteicams savlaicīgi vērsties pie ārsta infekciju vai iekaisumu gadījumā, kā arī regulāri apmeklēt urologu. Tāpat jāatsakās no kaitīgiem ieradumiem, jāpiekopj veselīgs dzīvesveids un jāizvairās no nedrošām gadījuma rakstura seksuālām attiecībām.