Labās baktērijas vēdera veselībai
Dabā nav sliktu baktēriju – tikai ne visas, kas var atrasties mūsu zarnu traktā, ir labas un vēlamas gremošanai. Tāpēc virkni baktēriju, kas nodrošina pareizu vēdera darbību, mēdzam saukt par labajām. Kādas tās ir un ko labu dara mūsu vēderā?
* Pro bios tulkojumā no grieķu valodas nozīmē – dzīvībai vai domāti dzīvei. Baktērijas, ko saucam par probiotiķiem, ir mikroorganismi, kas uzlabo gremošanu un palīdz izvadīt atkritumvielas no organisma.
Stress, nepareizs uzturs: ar taukiem un olbaltumvielām bagāts ēdiens, pārmērīga cukura lietošana, alkohols, kā arī slimības un medikamenti, īpaši – antibiotikas, var izjaukt dabisko baktēriju līdzsvaru, dodot iespēju savairoties patogēnajiem mikroorganismiem, kā arī pūšanas un rūgšanas baktērijām. Vēders var uzpūsties sāpēt, nepatīkamās sajūtas var pavadīt vemšana, caureja vai aizcietējumi. Šādā gadījumā probiotiķi ir veids, kā palīdzēt gremošanas traktam atgūt dabisko un veselībai nepieciešamo baktēriju līdzsvaru.
Papildinot mūsu organismā esošo labo baktēriju krājumus, atslogojam gremošanas sistēmas darbību un uzlabojam arī imūnsistēmu: labās baktērijas palīdz gan cīņā pret kaitīgajām vielām, gan piedalās gremošanas trakta sieniņu atjaunošanā.
Acidofilās baktērijas (Lactobacillus acidophilus) sauc par dabiskajām antibiotikām, kurām ir liela nozīme imūnsistēmas darbībā. Tās nodrošina normālu barības vielu, arī vitamīnu uzsūkšanos organismā, palīdz organismam izmantot laktozi, sagremot pārtiku, kā arī novērš sliktu elpu.
Bifido baktērijas (Bifidobacterium bifidus) palīdz ūdens atdalīšanā no apēstās pārtikas un tā tālākā uzņemšanā, kā arī samazina vēdera uzpūšanos un piedalās efektīvā atkritumproduktu izvadīšanā no organisma. Šīs baktērijas sadarbojas ar organismu, piedaloties vielmaiņā, kā arī fermentu un vitamīnu izstrādāšanā.
Ja jālieto probiotiskie preparāti, jāņem vērā arī tas, ka būs jālieto īpašs uzturs, lai baktērijas neaizietu bojā. Šo preparātu darbību sekmē nekonservētie skābie piena produkti. Uzturā ieteicamas šķiedrvielas – zaļumi, salāti, dārzeņi un kartupeļi. Lietojot šos preparātus, ir jāierobežo svaigs piens un jāatsakās no saldumiem, saldiem dzērieniem un saldiem augļiem.
Diemžēl baktēriju koncentrācija pārtikas produktos var būt pietiekama vien kā palīglīdzeklis gremošanas uzlabošanai. Organisma atveseļošanai vai attīrīšanai būs efektīvāk iegādāties probiotiskos medikamentus vai uztura bagātinātājus. Pirms to lietošanas ir svarīgi iepazīties ar sastāvu un ražotāja ieteikumiem. Probiotiskās baktērijas parasti ražo kapsulu formā, bet bērniem ir vieglāk lietot paciņās fasētus pulverīšus. Tie jāizšķīdina nelielā dzēriena daudzumā, kas nedrīkst būt siltāks par ķermeņa temperatūru – citādi baktērijas var aiziet bojā. Probiotiķu devas un lietošana norādīta uz lietošanas instrukcijā, bet labā ziņa ir tā, ka šos līdzekļus praktiski nav iespējams pārdozēt.
Saudzīga un pārdomāta attieksme pret savu veselību var stipri mazināt disbakteriozes un gremošanas traucējumu risku.
Avots: Avīze "Mana Veselība"
SIA Aptiekas un Partneri
Dzelzavas iela 120G, Rīga
Tālr.: 67817767
www.manaaptieka.lv