Laba redze bez brillēm!
Cik bieži redzēti neapmierināti vecāki, kas jau kuru reizi mēnesī nes labot savu bērnu brilles, jo tās atkal ir salauztas vai deformētas? Cik gan bieži ir jāmaina briļļu lēcas bērnu brillēm, jo tās ir saplēstas vai saskrāpētas tik ļoti, ka tām cauri nevar redzēt? Lielākoties bērni ir relatīvi nevērīgāki pret savām brillēm aktīvā dzīvesveida dēļ, tādēļ brilles tiek mainītas reizi gadā, ja ne biežāk, portālu MEDICINE.LV informēja optometriste Velta Lejiete.
Briļļu lietošana ir neērta un nedroša nodarbojoties ar jebkuru sporta veidu vai fiziskām aktivitātēm, tādēļ šajā laikā daudzi tuvredzīgi pieaugušie dod priekšroku kontaktlēcu lietošanai. Tomēr vairums vecāku šaubās par viņu bērnu gatavību kontaktlēcu lietošanai un bērniem izvēlas briļļu korekciju sportošanai. Rezultātā bērni nejauši deformē brilles vai, baidoties no šāda iznākuma, nelieto brilles un redz ļoti miglaini, kas ietekmē sporta sasniegumus. Nakts lēcas ir ne tikai laba alternatīva briļļu un dienas kontaktlēcu nenēsāšanai, bet arī nodrošina skaidru redzi un redzes brīvību visas dienas garumā.
Ortokeratoloģijas jeb nakts lēcas ir īpaša dizaina gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas, kas individuāli tiek piemeklētas atbilstoši katra pacienta radzenei (acs priekšējā caurspīdīgā daļa) un tiek liktas uz acīm pa nakti.
Nakts laikā tās maigi pārveido acs priekšējo virsmu un, no rīta izņemot kontaktlēcas, redze saglabājas skaidra visas dienas garumā. Vairs nav jāraizējas par kontaktlēcu lietošanu baseinā, nepazaudēšanu basketbola treniņā vai deju mēģinājumā.
Ortokeratoloģijas efekts ir atgriezenisks, līdz ko kontaktlēcas vairs netiek liktas uz acīm, radzene pāris dienu laikā atgūst savu iepriekšējo formu un miopija atgriežas. Tā ir droša alternatīva LASIK un citām redzes korekcijas operācijām, kas netiek veiktas bērniem un pieaugušajiem, kuriem turpina pasliktināties redze.
Tuvredzības progresēšana pusaudžiem ir izplatīta problēma mūsdienu sabiedrībā, tādēļ pasaulē daudzu gadu desmitu garumā tiek veikti pētījumi par miopijas dabu un progresēšanu, tās kontroli un visdažādāko korekcijas līdzekļu ietekmi uz to. Šo gadu laikā zinātnieki ir nonākuši pie pētījumu rezultātiem, kas apstiprina perifērā defokusa lielo ietekmi uz miopijas progresēšanu, un pēdējo gadu laikā ir tikušas patentētas vairākas miopijas kontrolēšanas metodes.
Perifērā miopija jeb defokuss nozīmē to, ka centrālajā tīklenes daļā acī ieejošie stari krīt tieši uz tīklenes – acs uztverošās daļas, bet perifērijā tie krīt nedaudz pirms tīklenes. Šāda situācija ir līdzīga acs dabiskajam mehānismam, kas apstādina acs augšanu un miopijas progresēšanu. Attēls, kas veidojas nakts lēcu ietekmē, ir dabīgs un tīklenes perifērijā tas veidojas miops, tādēļ var tikt izmantots tuvredzības profilaksei.
Pieejamo pētījumu starprezultāti norāda uz būtisku tuvredzības pieauguma apjoma samazinājumu salīdzinot nakts lēcu lietotājus un kontroles grupu ar briļļu korekciju. Citiem vārdiem sakot, bērniem, kas lieto ortokeratoloģijas kontaktlēcas, pāris gadu laikā tuvredzība nav mainījusies vai pieaugusi nedaudz.
Turpretim viņu vienaudžiem, kas lietoja brilles, tuvredzības pieaugums šajā laika posmā bija būtiski lielāks.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Lauren Hammond